Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 241 din 305 PrimulPrimul ... 231239240241242243251 ... UltimulUltimul
Rezultate 3,601 la 3,615 din 4565

Subiect: OVINE I

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,895

Implicit

@mazare_ionut@

- ai un @like@ mare de la mine pentru colecția de talăngi și clopote, bravo;
    - vezi că umblă unii pe aici cu chitanțierul de amenzi și-s cu ochii pe cei ce (în mod repetat) pun poze în alt topic decât cel normal . Hai cu câinii la @Câini românești@;
    - văd că ai C. R. B. la oi - te rog să-mi spui cam care e regimul lor alimentar și dacă primesc suplimente nutritive (calciu, vitamine, ajutătoare pt. articulații etc).

@carabas@

- la pozat îs bune că au un aer inedit cu coarnele alea - ca din povești.
    Ultima modificare făcută de cristidami; 25/10/2011 la 17:30.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 iul, 11
    Varsta
    34
    Posturi
    99

Implicit

Citat Postat de mazare_ionut Vezi post
    ....................
    ma de unde ai facut poza cu o oaie de a mea aia carcioaba pe negru cu un corn taiat.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    518

Implicit

Citat Postat de carabas Vezi post
    Se numeste Turcana Ratca si la noi in tara se creste in Banat in efective mici.Inca nu imi dau seama la ce este buna.
    Sunt foarte apreciate pentru productia de lapte! Pe langa aceasta, datorita numarului mic de exemplare, cele care sunt rasa curata fac parte din patrimoniul genetic iar detinatorii lor primesc o subventie consistenta de la stat (anul trecut era in jur de 120 lei/cap). Din pacate, ungurii ne-au luat-o si la acest capitol inainte si au procedat la fel cum au procedat cu rasa de porci Mangalita: au inregistrat aceasta rasa de oi ca fiind a lor, sub numele de Ratca Ungureasca. In Austria si Germania exista mici nuclee de Ratca, de diferite culori (albe, rosii, negre) toate fiind cunoscute ca Ungarische Zackelschafe.
    "Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci în aceasta este cuprinsă Legea şi Prorocii." Evanghelia după Matei 7:12

Banned
    Data inscrierii
    17 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

petrica 11 ia id meu de mes de la mine de pe blog sa mai vb.....

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    15 dec, 10
    Posturi
    472

Implicit

Citat Postat de Berbecul Vezi post
    Sunt foarte apreciate pentru productia de lapte! Pe langa aceasta, datorita numarului mic de exemplare, cele care sunt rasa curata fac parte din patrimoniul genetic iar detinatorii lor primesc o subventie consistenta de la stat (anul trecut era in jur de 120 lei/cap). Din pacate, ungurii ne-au luat-o si la acest capitol inainte si au procedat la fel cum au procedat cu rasa de porci Mangalita: au inregistrat aceasta rasa de oi ca fiind a lor, sub numele de Ratca Ungureasca. In Austria si Germania exista mici nuclee de Ratca, de diferite culori (albe, rosii, negre) toate fiind cunoscute ca Ungarische Zackelschafe.
    Se pare ca asa suntem noi romanii mai ingaduitori cu alti si le dam tot ce avem sau daca nu le dam si isi ia singuri nu ne suparam.Asa sa intamplat si in balada Miorita, cand oita barsana l-a anuntat pe cibanasul moldovean ca o sa i-l omoare baciul ungurean si cu cel vrancean ,el in loc sa puna mana pe ciomag si sa le rupa capul a inceput sa planga dupa masa cea batrana cu braul de lana.Despre Ratca am vorbit cu un crescator de la Caras-Severin si spuneau ca au probleme cu oile cand le ies coarnele la miei ca sunt foarte ascutite si ele nu mai stau la supt,iar coarnele trebuiesc legate si directionate in sus ca altfel au tendinta de a creste in lateral.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Posturi
    710

Implicit

Citat Postat de carabas Vezi post
    Se numeste Turcana Ratca si la noi in tara se creste in Banat in efective mici.Inca nu imi dau seama la ce este buna.
    Raţca nu este Ţurcană. Oaia Raţca era o rasă aparte, la fel ca rasele Ţigaie, Merinos, Karakul,etc. şi are două varietăţi: albă (jarul de pe faţă cafeniu şi lâna albă) şi neagră.
    Se presupune că a fost adusă de romani din Egipt în zona Balcanilor, lucru susţinut de exemplarele cu coarne în tirbuşon lateral, aşa cum se pot vedea în vechile desene egiptene.
    Creşterea lor a fost o ocupaţie tradiţională la românii din Banat, moştenită din tată în fiu, din timpuri străvechi, la care nu au renunţat nici când s-au făcut presiuni asupra lor, între anii 1950-1989, pentru introducerea altor rase.
    Este însă cunoscut faptul că în anii 1960 s-au exportat berbeci şi oi de reproducţie din sudul Banatului în Ungaria.
    Şi acum auzi ,,Raţca ungurească". Producţia de lapte este superioară Ţurcanei.
    -E prea dura,nu iscalesc...
    -O dam anonima.
    -Asa da.O iscalesc.....

Banned
    Data inscrierii
    17 dec, 10
    Locație
    Valea Jiului
    Posturi
    1,202

Implicit

Citat Postat de Berbecul Vezi post
    Domnule Felician cunoasteti vreo rasa de oi cu lana intinsa(aspra)?
    Referitor la ratca ......cati litri de lapte are pe lactatie?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 oct, 11
    Locație
    Bucovina
    Posturi
    1,073

Implicit ........

da ursu e crescut d mine si tati si e crescut la stana

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 oct, 11
    Locație
    Bucovina
    Posturi
    1,073

Implicit

ms pentru clopote e cea mai mare pasiune a mea si vreau sa fac schimburi dac am c cine sau sa cumpar

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 oct, 11
    Locație
    Bucovina
    Posturi
    1,073

Implicit

petrica daca te referi la oaia aia ce am postato singura era la targ si dac as fi pututo duce acasa as fi cumparato prima cel mai rau ma durut c nu a avut un stapan prea bun .daca ar fi avut cineva grija de coarnele ei era ceva rar zic eu ,eu unu nu am mai vaz asa coarne rasucite si cred c nici voi

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 oct, 11
    Locație
    Bucovina
    Posturi
    1,073

Implicit ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

la caini nu le dau, de si am mari probleme cu ala alb e foarte pretentios si cu multa personalitate daca ar fi mai gras ma refer sa fie normal ar arata si mai bine oricum e unu din cei mai mari din zona

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 oct, 11
    Locație
    Bucovina
    Posturi
    1,073

Implicit

crec am gresit eu, mam referit la oaia asta cand am zis de coarne eu zic sa va uitati mai atent, daca erau ingrijite macar un pic erau tare frumoase,si referitor la clopote e cea mai mare pasiune a mea am si talangi de astea de la noi vreo 2 carute da acum ma intereseaza mai mult alea vechi si alea facute de fabrica stantate deja am vreo 60.Cand eram mic si imi luam cate un clopot il tineam cate 2 3 nopti sub perina si toata ziua ma uitam la el, le luam si la scoala cu mine cateodata le am in sange si nu le pot scoate nici macar atunci cand dau o groaza de bani pe ele.Mas bucura mult ca le mai plac si la altii si as vrea sa iau legatura cu cei ce mai au si eventual ceva schimburi sau sa cumpar.poate ma considerati nebun da asta e

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    11 mar, 11
    Locație
    Timis
    Varsta
    52
    Posturi
    518

Implicit

Citat Postat de nelutu35 Vezi post
    Domnule Felician cunoasteti vreo rasa de oi cu lana intinsa(aspra)?
    Nelutule, daca lana ar fi avut un pret mai rezonabil sau daca lana aspra ar fi la mare cautare, poate ca m-ar fi interesat si pe mine o astfel de rasa. Cum insa, cel putin deocamdata, cu banii luati pe lana abia daca iti poti acoperi costurile cu tunsul, pentru mine lana nu are nicio valoare. Cu atat mai putin lana aspra. De ce m-ar interesa lana aspra? Dupa cum ti-am mai spus spus si cu alte ocazii, gena care determina producerea unei lani aspre nu are nicio legatura cu genele care determina alte trasaturi productive (productia de lapte, procentul de grasime sau de proteina din lapte, incarcatura musculara, prolificitatea, etc).

Citat Postat de nelutu35 Vezi post
    Referitor la ratca ......cati litri de lapte are pe lactatie?
    Habar n-am. Eu zic ca depinde de cine masoara laptele... De altfel, nici nu cred ca sunt prea credibile eventualele cifre avansate de diverse asa-zise "Institute de cercetari" de la noi. Hartia suporta multe... Cei care lucreaza in aceste institutii sunt platiti de la bugetul de stat si trebuie sa-si justifice cumva existenta. Ca urmare, umplu teancuri de hartii cu "rezultatele obtinute" doar pentru a arata ca muncesc.... Realitatea este cu totul alta..... Referitor la productia de lapte a acestei rase eu iti pot spune ce am aflat dela cei care au astfel de oi in turma alaturi de alte oi si care afirma ca acestea sunt cu mult mai bune de lapte decat celelalte. Cu siguranta insa, este rasa dela noi cu productia cea mai mare de lapte raportata la greutatea corporala a oii. Si inca un amanunt Nelutule: are lana creata!

Sa auzim numai de bine!
    Felician
    "Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel; căci în aceasta este cuprinsă Legea şi Prorocii." Evanghelia după Matei 7:12

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 oct, 11
    Locație
    Bucovina
    Posturi
    1,073

Implicit ..................

,,,,,,,,,,
    Imagini atașate Imagini atașate

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 oct, 11
    Locație
    Bucovina
    Posturi
    1,073

Implicit

nelutule ce parere ai despre coarnele la oaia asta sau cea mai ramas din ele

Pagina 241 din 305 PrimulPrimul ... 231239240241242243251 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 14 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */