Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 44
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Unhappy pisica mica cu raie a infectat si celelalte pisici...

parca nu se mai termina nebunia asta!!! am povestit intr-un topic mai demult cum am luat un pisoi mic si plin de ciuperci si raie de pe strada. s-a facut mult mai bine dar nu a scapat de raie inca...mai avem de tratat. problema este ca si pisicile celelalte au luat ( 2 la numar) una tot asa culeasa de prin piata romana
    acum...le tratez pe toate e clar dar imi este teama sa nu scap deloc si sa se creeze un cerc vicios..una de la alta si uite-asa...pana la urma am inteles ca sunt niste injectii si alea rezolva tot...deci am si o solutie de maxima urgenta dar disperarea vine si pe alte parti: pisoiul mic mic are si un ulcer corneean urat de tot..ii dau cu crema exact cum a spus medicul.
    abia am scapat cu ele de rinotraheita si pana ce nu le pun pe toate pe picioare nu le pot vaccina. oricum pe cele 2 pe care le-am luat le voi darui unor prieteni apropiati, mi-ar fi prea greu sa le dau unui strain...
    ei si acum nasol de tot: se spune foarte clar ca raia de la un animal nu se ia la om...nu zic ca am raie...eu nu cred ca este raie dar oricum arata urat si parca mi-e frica sa ma si gandesc ca ar fi raie. am luat tot arsenalul de creme..dar nu stiu daca ma puteti ajuta cu ceva informatii cine se pricepe cat de cat, cu ce sa le mai dau in afara de veteusan si din ala de urechi pt raie...nu stiu...este o intreaga nebunie, maine dezinfectez toata casa... imi cer scuze ca scriu atat de mult dar sunt absolut inebunita ca nu le pot scapa odata de chestia asta si mi-e tare teama de un cerc vicios..... voi ce ziceti?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Eu nu cred ca raia a dat o celorlalte pisici,ci ciuperca...si tot pe aia ai luat o si tu...Arata asa?

http://www.google.ro/imgres?imgurl=h...1t:429,r:4,s:0

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Implicit

da, cam asa arata insa am oarece rezerve ca ar fi ringworm pentru ca la inceput ( acum 3 zile ) cand nu am bagat de seama ca ar putea fi ceva, am crezut ca e o simpla bubita pe piele si am scarpinat-o... a crescut si cand am vazut ca nu se vindeca cu una cu doua ( mie mi se vindeca orice bubita in maxim 2 zile) si asta crestea...m-am speriat rau!...practic apar sub forma de...cum sa zic...ca un fel de toxiinfectie alimentara, o bubita mica mica de tot pe care daca o scarpin se face mare. acum...da arata ca un ringworm dar deja se cojeste si iar face crusta si na...pentru ca la inceput nu stiam si m-am scarpinat arata unpic mari rau. nu am la incheieturi, decat pe piele pur si simplu, cu precadere pe brate, pe umeri si...cam atat...dar nu stiu...am dat si cu clotrimazol in cazul in care este o ciuperca si cu crema de raie daca doamne fereste o fi vreo raie. nu stiu....si celelalte pisici au luat in felul urmator: raia aia de ureche au luat-o, si unde este parul mai putin langa ureche spre ochisori, au acolo un fel de rani cu crusta... veteusan am inteles ca are o plaja mare de probleme de piele pe care le cuprinde de la raie la ciuperci si alte fericiri dintr-astea...
    ce parere ai?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Implicit

si parca am citit ca nicidecum raia unei pisici nu se ia la om si daca cumva afecteaza omul, il afecteaza sub forma de alergie...urticarie si nu traieste pe om....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

La tine cu siguranta este microsporie.Clotrimazolul este foarte slab,nu va avea niciun efect.Daca ai mai mult de una sfatul meu este sa mergi la dermatolog,sa iei tratament pe cale generala cat mai repede pentru ca leziunile se vor extinde din ce in ce mai mult si vor fi mai greu de tratat.

La pisici daca e doar raie,se rezolva cu cate o pipeta de stronghold adaptata greutatii fiecareia,daca e cazul repeti la 4 saptamani.Daca e micoza,e mai complicat...

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Implicit

pfiuu...ma sperii rau de tot...ok, o sa trec atunci pe la un dermatolog ca este clar ca nu am de ales. daca la pisici este si altceva decat raie, cat de complicat poate fi...adica...presupun ca tot ceva antimicotic le trebuie nu? veteusan nu face fata? adica...cea mica mica cu raie si ciuperci era rau de tot inainte sa o dau cu veteusan: avea blanita "mancata" si deja facea rani ii cadea parul si de la veteusan si-a revenit...noi superficiali bineinteles, cand am vazut ca i-a crescut blanita de tot, nu am mai dat-o cu veteusan si na...surpriza...ne-am pricopsit toti...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Daca imi trimiti o poza,pe privat,iti spun ce sa iei.Iti dai seama ca in atatia ani de meserie toti facem macar o data microsporie...Si pozeaza si pisicile.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Implicit

ok, maine dimineata primul lucru asta am sa fac la lumina zilei sa se vada cat mai bine. multumesc tare tare mult pentru raspunsuri si pt suportul acordat. cred ca in jurul orei 11 reusesc sa iti trimit pozele.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,234

Implicit

Trebuia sa continui cu veteusanul inca vreo 5-6 zile dupa ce i-au disparut bubitele.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Implicit

dap, stiu...mi-am dat seama adica...dar prea tarziu... acum ne dam cu de toate pana trece, sper sa nu avem complicatii, nu este deloc simplu sa scapi de microsporie dar pana la urma cu rabdare si nervi tari, va fi ok. pisicile isi revin incet incet, noi la fel dar ma gandesc sa grabesc puntin vindecarea si cu ceva pastilute... mai asteptam cateva zile vedem ce si cum si luam o hotarare, daca este sau nu cazul...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    1,093

Implicit

AHA!! Deci ciuperca era? Am avut asa ceva pe picioare in primavara. Exact ca in poza arata )) La un moment dat diametrul cerculetului se facuse destul de mare, in jur de 2-3 cm. Aveam cam 4-5 cerculete. S-a intamplat sa ma manance si le-am dat cu crema de galbenele. La mine au disparut singure dupa vreo 2 luni.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 mar, 06
    Locație
    perast, montenegro
    Varsta
    5
    Posturi
    4,735

Implicit

Citat Postat de alexandralia Vezi post
    AHA!! Deci ciuperca era? Am avut asa ceva pe picioare in primavara. Exact ca in poza arata )) La un moment dat diametrul cerculetului se facuse destul de mare, in jur de 2-3 cm. Aveam cam 4-5 cerculete. S-a intamplat sa ma manance si le-am dat cu crema de galbenele. La mine au disparut singure dupa vreo 2 luni.
    data viitoare sa le dai cu nizoral crema
    if things go wrong, don't go with them

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,697

Implicit

Sau Travocort

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Implicit

dau cu nizoral, luam si orungal pastile, le dam si lor adaptat la greutate si le dau cu veteusan dar o sa trecem si pe imaverol pt ca una din pisici are o reactie nu tocmai grozava la veteusan, saliveaza probabil de la stres cine stie

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 apr, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    1,697

Implicit

Sa le dai si ceva protector hepatic,liv 52,essentiale sau silimarina

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează