Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 10 din 10
    Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    10 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    637

Arrow Ce au voie si ce nu au voie iepurasii sa manance.

Am vazut ca se intreba de multe ori si m-am gandit sa deschid un nou subiect pentru toti cei interesati.

-Cand sunt inca mici (in primele luni) sunt foarte bune vitaminele ca de ex:
    http://www.zooplus.de/bilder/1/5517_1.jpg
    http://www.link2linkco.com/images/Vi...mals/25224.gif
    http://4.bp.blogspot.com/_6h8qRKi74c...ine-iepuri.jpg
    http://www.vetzone.ro/categorie.php?categ=234&tip=3
    -Apa si fanul sunt de nelipsit. Fanul trebuie sa fie cat mai verde(nu galben, palit), simplu (fara frunze de ex) si firele cat mai ca iarba (subtiri, nu groase).
    -Mancarea uscata se ofera de doua ori pe zi (dimineata si seara) si trebuie sa fie cat mai simpla(din fibre), fara seminte, fructe si altele de genul asta. Exemple de mancare bune:
    http://www.zooplus.de/bilder/1/97631...kregular_1.jpg (diverse sortimente in functie de varsta iepurasului)
    http://www.jardineriepasero.com/comp...c9c974391d.jpg
    http://www.pacopetshop.it/imgprodotti/3513.jpg (diverse sortimente in functie de iepuras)
    http://www.versele-laga.com/Nutri/Nu...9809&pro=19811
    http://s3.amazonaws.com/tc-photos/11...ard/105618.jpg
    http://www.petshop.de/prodpics/3/11335g.jpg
    -Legumele se dau in cantitati moderate(nu prea mult).
    Legume care au voie:
    morcovi - in cantitati mici deoarece e considerat dulce
    dovlecei
    sfecla rosie si sfecla de zahar in cantitati mici
    ridichi
    marar
    patrunjel
    leustean
    frunze de conopida
    gulii
    napi
    castravete
    ardei gras
    telina
    spanac
    Legume care NU au voie(in cantitati mai mari sau date des pot cauza neplaceri, dar se poate intampla si in cantitati mici daca iepurasul e mai sensibil):
    varza
    salata
    brocoli
    conopida
    cartofi
    -Fructe care au voie: toate cu exceptia citricelor si a alunelor. NU au voie citrice.
    Se mai discuta ca nu ar avea voie fructe care au samburi cu exceptia marului(aveti grija totusi la seminte care sunt toxice). De ex: prune, caise, piersici, nectarine etc
    Eu le-am dat la ai mei prune, nectarine si pere care le plac cel mai mult si nu au avut probleme. Acum nu stiu ce sa zic. Se gasesc pe net si ca au voie si ca nu au voie asa ca nu stiu ce sa zic.
    Fructele se ofera mai rar fiind bogate in zahar, duc la obezitate si mai pot deregla sistemul digestiv.
    -Intre mese se mai poate oferi paine uscata care este o nebunie pentru ei.

Aici si o lista cu plantele toxice:
    http://www.adoptarabbit.com/articles/toxic.html

Daca mai imi aduc aminte de ceva o sa revin

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    10 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    637

Implicit

Mai adaug la lista:

-Se mai poate da ramurele de: salcie, salcam, fag, mesteacan, dud si stejar(taiate in iunie sau cel tarziu la inceputul lui august si apoi uscate la umbra).
    -Tot ce face parte din familia cepei este toxic
    -Porumbul si mazarea nu sunt digerate bine, iar iepurasul risca sa se constipe asa ca de recomandat ar fi evitatea lor(de aceea mancarea uscata mixta cu multe seminte, plina de mazare si porumb nu este recomandata)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    04 nov, 10
    Varsta
    27
    Posturi
    16

Implicit

am si eu o iepurica pitica si blanoasa....foarte mofturoasa la mancarea cumpara de la pet shop...momentan nu ii cumpar o frima anume....ultima oara i-am cumparat cereale speciale pentru iepurii cu par lung, care contin nu stiu ce ca sa nu faca vre-un ghem de par in stomac...vad ca pana acum astea ii plac cel mai mult. preferatul ei ramane patrunjelul, cu sau fara radacina, daca i-as da 10 legaturi le-ar manca pe toate fara suflare ...telina radacina face si ea parte din preferatele ei....daca curat cartofi sigur a furat unul cand nu eram atenta....i-am dat o groaza de legume: morcovi, salata, ridichii cu tot cu frunze, ardei...i-am dat si porumb din ala de se pune la fiert dar a facut diaree si l-am scos din lista, masline si banana dar nu i-au placut....paine uscata....
    daca ii miroase a cipsuri, a floricele de porumb, a paine calda, a orice...e suficient sa stie ca mananc, vine si cerseste mancare...
    toate legumele se servesc cu moderatie....numai fan are la indemana la orice ora...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 iul, 10
    Varsta
    30
    Posturi
    6

Red face

eu am un iepure de 3 ani super pretentios la mancare. cand mi l-a facut cadou sotul meu habar nu aveam cum sa il ingrijesc, dar am invatat in timp. am cautat mereu pe net dar am mers uneori si la ghici. cred ca depinde de fiecare animalut in parte, au si ei personalitatea lor si doar in timp poti vedea ce anume ii place si ce nu. iepurele meu manaca numai un fel de mancare " la cutie", rolls de la vitakraft, in rest de alta mancare nu se atinge. pe langa mancarea asta de baza mananca : patrunjel, marar, leustean, varza, rosii, castraveti, mere, pere, prune, banane, grefe, portocale, paine neagra proaspata,ciocolata, jeleuri,napolitane, bea zeama de la compot si uneori ii dau si ceai sa bea.
    fan nu ii mai dau caci a facut alergie de la el (stranuta f tare).
    si nu in ultimul rand, nu mananca morcov....nu ii place.
    in rest e super alintat. sta liber prin casa 24/24, doarme in pat cu noi, se joaca cu nepotii.
    chiar nu ma asteptam ca un iepure sa fie atat de "traznit".

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    10 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    637

Implicit

Ma bucur sa aud ca are 3 ani si nu are probleme de sanatate la ce-i dai sa manance.
    Eu in locul tau daca mi-as dori ca iepurasul meu sa ajunga sa traiasca chiar si 12 ani as avea mai multa grija de dieta lui. La ce-i dai tu acum sa manance pe langa faptul ca risca sa devina obez mai pot aparea si diferite probleme legate de sanatatea lui.
    Daca era alergic la fanul care il luai trebuia sa incerci altul, altul si altul pana gaseai unul de la care nu stranuta. Fanul este cel mai important ca si apa si nu trebuie sa-i lipseasca niciodata.
    Dupa cum am specificat mai sus NU AU VOIE CITRICE(grefe, portocale, lamai etc.) doar in cazul in care vrei sa-i provoci gaze si sa-l balonezi.
    Nu mai hraniti iepurasii cu toate prostiile: jeleuri, ciocolata, napolitane etc.
    Painea nu se da proaspada ci USCATA deoarece nu o pot digera prea bine si deasemenea risca sa se baloneze.
    De ceai am citit ca trebuie sa ai grija cu el si anume ca in primul rand se da la temperatura camerei(ca si apa), in al doilea rand trebuie sa fie non cafeina si in al treilea sa ai grija ca planta din care e facut sa nu fie toxica pt ei. Deasemenea nu se pune zahar in el. Decat sa faci experimente pe saracul iepuras mai bine da-i doar apa si doar in cazuri urgente(constipatie de ex) se poate da compot de ananas.

Parerea mea este ca daca intradevar va iubiti iepurasul (poate fi vorba de orice animalut in cazul acesta) ar trebui sa aveti mai multa grija de sanatatea lui asa cum aveti grija si ce-i dati sa manance si copilului vostru pt a nu se imbolnavi.
    Stiu ca vi se rupe sufletul cand se milogeste, dar decat sa-i oferiti din ciocolata voastra mai bine ii dati ceva ce au voie si le place mult.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 aug, 10
    Locație
    Sighisoara
    Varsta
    24
    Posturi
    70

Implicit

nici fruncele de varza nu sunt bune? /

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    bistrita
    Varsta
    20
    Posturi
    120

Implicit

Citat Postat de Dox Vezi post
    nici fruncele de varza nu sunt bune? /
    nu, nu sunt bune

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    10 feb, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    637

Implicit

mai adaug ceva in legatura cu mancarea uscata. Eu le dadeam la ai mei(am doi iepurasi pentru cei ce nu cunosc) cam o cana(250ml) de mancare uscata(rondele, guguloaie etc) sau poate chiar mai mult pe zi. Fata avea probleme de mica si anume facea cam moale si i se strangeau fecalele la fundulet.
    Dupa multe incercari(mancare schimbata, analize, etc) mi s-a spus de mai multe persoane ca ar primi cam multa mancare. Mi s-a recomandat sa-i reduc mancarea pana ajung la cantitatea cat un ou(aprox) si asa am facut. Semnele s-au vazut imediat. Adevarul este ca in acelasi timp i-am facut si un tratament the paraziti, dar sigur si mancarea a fost de vina.

Concluzia: aveti grija cat de multa mancare uscata primesc iepurasii vostrii. Cel mai bine mai putine uscaciuni si fan in permanenta.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    13 apr, 14
    Posturi
    1

Implicit

Tot citind pe acest forum diverse probleme, te-am gasit pe tine care spui ca iepurasul tau facea moale. Ei bine, si iepurasul meu face moale de vreo 3 luni sa zic... Dimineata face moale iar seara normal. Am fost la vet, i-a facut examen copro si a spus ca a gasit larve parazitare. I-a facut deparazitare cu advocate cat si mi-a dat sa-i dau rodicare akut. Initial mi-a zis sa-i dau pe gura, dar iepuroiul meu grasan e cam salbatic si nu ne lasa sub nicio forma sa ne atingem de gurita lui ) I-am pus picaturile pe pantrunjel pana la urma, se stramba el putin, dar manca. Nu s-a rezolvat problema, asa ca i-a facut injectii cu antibiotic, 5 la nr. Primul vet a spus 7, dar al doilea vet pe care l-am chemat acasa sa-i faca injectiile (eu i-am facut una si am gresit, i-am facut-o in piele si are o coaja acum care cica o sa-i cada...) a spus ca el crede ca e prea mult si sa nu-i mai facem. Ii faceam injectiile acasa pentru ca blacky era foarte stresat de fiecare data cand il duceam la vet, nu mai manca si era foarte suparat. Dupa ce am terminat injectiile, n-a mai facut moale, manca, era super ok. Dupa o saptamana sa zic, a inceput iar sa faca moale dimineata, iar seara normal... El e vioi, mananca, n-are probleme. Este iepuras de rasa comuna, are 2 ani si 7 luni. Mananca fan, patrunjel, morcov si mancare uscata din comert de la vitapol, este o galetusa de 2 kg. Are mancare la discretie, si mananca destul de mult... Le alege bineinteles, din toata galetusa, 1/4 cel putin aruncam... Nu stiu ce sa-i mai fac, am sa ma duc zilele astea sa-i repet examenul copro (dupa cum a spus doamna doctor vet), dar nu stiu ce ar putea sa-i mai faca, daca cu antibioticul nu s-a rezolvat...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    02 feb, 14
    Locație
    Undeva in Romania
    Posturi
    430

Implicit

Da-i niste crengute de salcie.

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 12 utilizatori care navighează