Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 16 din 118 PrimulPrimul ... 6141516171826 ... UltimulUltimul
Rezultate 226 la 240 din 1770

Subiect: Despre nimfe II

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    5,167

Implicit

Citat Postat de roxanaelena Vezi post
    Din cate am inteles de la crescatorul de unde i-am cumparat sunt frati.Deci in niciun caz nu pot fi de varste diferite .Am sa incerc sa le atasez un cuib .Nu prea vor sa manance fructe dar oul fiert le place foarte mult .In timpul imperecherii ar mai trebui sa le mai dau ceva vitamine?
    Sper ca glumesti. Cum vrei sa le imperechezi daca sunt frati???
    10 zebre australiene, 4 pescarusi japonezi, 30 perusi, 18 cantatori, 8 kakariki, 40 nimfe, 6 micul alexandru, 6 marele alexandru, 14 roselle, 4 penanti, 2 papagali calugari, 2 barrabanzi, 6 turturele diamant,2 papagali rege, 2 papagali berg, 2 papagali cap de pruna, 2 papagali bernard.

www.youtube.com/user/b64lrm
    www.neluturosu.sunphoto.ro

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 ian, 11
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    20
    Posturi
    65

Smile

asa e iunia. Dar trebuie sa o duc la control sa o vada, ca asa nu cred ca isi da seama din spuse. Si pe frigul asta... Dar eu o sa ma duc sa il intreb, sa vedem ce spune, poate fara control.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 ian, 11
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    20
    Posturi
    65

si voi ce vitamine le dati? adica ce vitamine nu trebuie sa lipseasca din cusca unei nimfe? eu ii puneam ceva in apa pentru stres, dar a expirat si as vrea sa ii iau altceva. multumesc celor care raspund

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 feb, 10
    Locație
    Austria
    Varsta
    30
    Posturi
    52

Smile

Citat Postat de Deutzza_1994 Vezi post
    si voi ce vitamine le dati? adica ce vitamine nu trebuie sa lipseasca din cusca unei nimfe? eu ii puneam ceva in apa pentru stres, dar a expirat si as vrea sa ii iau altceva. multumesc celor care raspund
    Eu le pun "Sera mineral plus V" 30-60 de picaturi 1 data pe saptamana contine fier,zinc,iod,calciu,natrium,magneziu ...si mai scrie ca ajuta in perioada de naparlire ,intareste osatura regenereaza pieleasi ajuta la crestere ,le-am luat din romania cu 21,50 lei
    Sunt si eu curioasa mai au nevoie si de altceva? Din pacate intrebarile sunt foarte multe si prea putini cei care se pricep si raspund!
    Ultima modificare făcută de iunia; 21/03/2011 la 18:50.

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    5,167

Implicit

Citat Postat de iunia Vezi post
    Eu le pun "Sera mineral plus V" 30-60 de picaturi 1 data pe saptamana contine fier,zinc,iod,calciu,natrium,magneziu ...si mai scrie ca ajuta in perioada de naparlire ,intareste osatura regenereaza pieleasi ajuta la crestere ,le-am luat din romania cu 21,50 lei
    Sunt si eu curioasa mai au nevoie si de altceva? Din pacate intrebarile sunt foarte multe si prea putini cei care se pricep si raspund!
    Si eu am vitamine acasa, dar nu le folosesc mai deloc, decat atunci cand situatia o cere. Important e ca pasarile sa primeasca o alimentatie suficient de bogata si cuprinzatoare in vitamine, astfel folosirea celor din comert fiind inutila. La nimfe stim deja ca multi se confrunta cu faptul ca nu vor sa manance fructe sau legume, incercati cu ou fiert maruntit bine de tot cu furculita si adaugati morcov razalit marunt. In momentul cand administrati fructe, legume , este bine ca mixul de seminte sa fie indepartat, pentru ca altfel pasarea va alege tot ce i se pare ei mai bun iar in cazul asta vorbim de seminte. In amestecul de ou se poate pune calciu si minerale, eu folosesc produsele de la Oropharma si vi le recomand. Calci-lux fiind calciu solubil se poate oferi atat in mancarea de ou cat si in apa de baut. In acelasi amestec de ou, pe langa morcov mai puteti adauga marar proaspat sau patrunjel, ambele maruntite bine, astfel odata cu oul pasarea va manca automat si verdeturile oferite. Incercati sa va feriti de salata, avand in compozitie foarte multa apa si prea putine vitamine riscati ca pasarea sa faca diaree foarte usor iar de aici apar alte probleme si batai de cap. Eu nu o folosesc deloc la pasarile mele.
    10 zebre australiene, 4 pescarusi japonezi, 30 perusi, 18 cantatori, 8 kakariki, 40 nimfe, 6 micul alexandru, 6 marele alexandru, 14 roselle, 4 penanti, 2 papagali calugari, 2 barrabanzi, 6 turturele diamant,2 papagali rege, 2 papagali berg, 2 papagali cap de pruna, 2 papagali bernard.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 feb, 10
    Locație
    Austria
    Varsta
    30
    Posturi
    52

Thumbs up

Multumesc de raspuns deocamdata eu am ales sa le pun vitamine si minerale picaturi in apa deorece nu mananca nici oul si nici fructele deloc dar am sa incerc retetele tale si incet sper sa-si de-a seama ca fructele legumele si oul se mananca .
    Azi le-am pus noua casa si cand le-am mutat una din nimfe ma pitigat asa tare pana la sange asa ca in viitorul apropiat nu le voi mai prinde pentru ca mie mi-e mai frica acum de ele decat lor de mine pun si poze cu noua casa ( le-am mutat din garsoniera in vila ) ) si sper ca spatiul sa le fie de ajuns! voi ce ziceti?

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    5,167

Implicit

Frumoasa noua vila, vor fi foarte fericiti in ea avand in vedere cat spatiu au.
    In viitor cand ii mai prinzi foloseste niste manusi de gradinarit, amortizeaza bine muscatura. In acelasi timp cand ii prinzi incearca sa le incadrezi gatul[mai exact ceafa] intre degetul aratator si degetul mijlociu si sa ii imobilizezi capul in felul asta. Astfel nu va mai reusi sa intoarca ciocul spre degetele tale. Sper ca ai inteles metoda care ma ajuta pe mine.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 feb, 10
    Locație
    Austria
    Varsta
    30
    Posturi
    52

Thumbs up

Citat Postat de nelutu.rosu Vezi post
    Frumoasa noua vila, vor fi foarte fericiti in ea avand in vedere cat spatiu au.
    In viitor cand ii mai prinzi foloseste niste manusi de gradinarit, amortizeaza bine muscatura. In acelasi timp cand ii prinzi incearca sa le incadrezi gatul[mai exact ceafa] intre degetul aratator si degetul mijlociu si sa ii imobilizezi capul in felul asta. Astfel nu va mai reusi sa intoarca ciocul spre degetele tale. Sper ca ai inteles metoda care ma ajuta pe mine.
    si acum ma intreb oare cum e pitigatura marelui alexandru daca nimfa cu cioculetul ei m-a ranit asa rau metoda cu capul am vazut-o la o veterinara care a venit sa-i taie unghiile lui alex dar cred ca pe viitor voi opta pentru manusi daca va fi cazul.
    Se simt foarte bine in noua casa ,le-am pus si o oglinda si una din ele toata ziua se admira sunt tare scumpe

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 ian, 11
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    20
    Posturi
    65

Implicit

e adevarat ce scrie pe un site? " Verdeturile interzise si de evitat in alimentatia pasarilor ,papagalilor.
    Plantele pe care nu le cunoasteti ca find non toxice , florile din apartament , avocado , bulbi ceapa , ( portocale , struguri in mod exagerat pentru pasarile de talie mica )" Nu au voie portocala? eu nimfei mele i-am dat. pe unele site-uri scrie ca au voie, iar pe altele nu. Acum noi ce sa mai intelegem?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 oct, 10
    Varsta
    27
    Posturi
    309

Implicit

nimfele de unde sunt ? din ce tara ? acolo sunt ceea ce vrei tu sa le dai ??? cu ce se hraneste o nimfa in "tara " ei ?
    Toţi vor să plece undeva,departe..

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 ian, 11
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    20
    Posturi
    65

Exclamation

jarked19 tu acum tipai la mine? eu doar am intrebat. ca stiu ca au voie portocala. si am fost cu el la veterinar si mi-a spus tot ce mananca ei. Am vrut sa arat ca toti posteaza pe net, ceva ce nu e adevarat.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 feb, 10
    Locație
    Austria
    Varsta
    30
    Posturi
    52

Implicit

Deutzza cum e gheruta nimfei? Ce a zis veterinarul? Sper ca e totul e in regula! Da ai dreptate ca se posteaza pe net tot felul de informatii false de aceea e bine sa ne consultam cu cineva in domeniu! Jarked19 e nepoliticos sa raspunzi la o intrebare cu alta intrebare, putina politete totusi suntem aici ca sa ne informam!

MODERATOR
    Data inscrierii
    05 nov, 07
    Locație
    Arad
    Varsta
    27
    Posturi
    5,167

Implicit

Citat Postat de Deutzza_1994 Vezi post
    e adevarat ce scrie pe un site? " Verdeturile interzise si de evitat in alimentatia pasarilor ,papagalilor.
    Plantele pe care nu le cunoasteti ca find non toxice , florile din apartament , avocado , bulbi ceapa , ( portocale , struguri in mod exagerat pentru pasarile de talie mica )" Nu au voie portocala? eu nimfei mele i-am dat. pe unele site-uri scrie ca au voie, iar pe altele nu. Acum noi ce sa mai intelegem?
    Au voie portocala, la fel si struguri, mai ales daca se si ating de ele. Toata chestia e sa nu le dai in exces, sa nu le dai zilnic. Daca le dai o data pe saptamana este foarte bine.

Referitor la chestiile scrise pe net, multi sunt in necunostinta de cauza dar asta nu-i opreste sa nu posteze si din acest motiv apar tot felul de informatii eronate. Important e sa-ti dai seama cand citesti ceva despre ele, iar daca nu reusesti la fel ca si in cazul tau intrebi mai departe.

Mult succes,
    Nelutu

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 ian, 11
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    20
    Posturi
    65

multumesc nelutu si iunia Iunia, la veterinar am fost cu Dolly, si a spus sa ii cumpar Mibazon si sa il ung de 2 ori pe zi. I-am luat de la farmacie dar nu am cum sa ii dau pana diseara cand vin surorile mele de la scoala. Am incercat sa ii dau dar mie mila de el ca tipa de frica.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 mar, 11
    Posturi
    1

Implicit Problema cu o NImfa

Salut.De 2 saptamani am cumparat de la PetShop 2 nimfe, un mascul si o femele.Acolo erau tinuti fiecare in colivia lui/ei.Eu i-am luat si i-am pus pe aman2 in aceeasi colivie, dar chiar din prima zi masculul o musca pe femela.Am zis la inceput k o sa le treaca, k dureaza pana se obisnuieste, dar situatia s-a agravat.Femela a inceput sa isi smulga singura penele. Masculul canta in continuu, dar femela nu prea.Abia scoate cateva sunete.Am fost la magazinul de unde i-am cumparat si la inceput mi-au recomandat un antibiotic, dar degeaba, femela continu sa isi smulga penele si a inceput si sa tremure. Acuma am mai luat o colivie si i-am separat. Ii tin pe aman2 in aceeasi camera, la distanta de 2m unul de celalalt.Masculul nu prezinta nici o schimbare de comportament, canta se plimba prin colivie.....dar femela este trista in continuare. insa cand aude masculul cantand devine agitata si se plimba ca nebuna prin colivia ei.ce imi recomandati sa iuncerc?

Pagina 16 din 118 PrimulPrimul ... 6141516171826 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top