Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 45
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 10
    Locație
    Iasi
    Posturi
    14

Question Despre pitbulli (Incepator)

Salut, doresc sa imi cumpar si eu un pitbull dar ca orice incepator am niste nelamuriri:
    1 .De la ce varsta sa-l iau din cuib si cand incep sa-l dresez?
    2 .Ce mancare ii dau de cand il iau din cuib si pana la ce varsta ii dau aceasta mancare; apoi ce mancare imi recomandati sai dau in continuare?
    3. Cu vitaminele as vrea sa ma lamuriti si pe mine ca aici chiar nu inteleg nimic..cum sa i le dau, cand sa i le dau?..
    4. Ce ati spune sa iau mascul sau femela? Este bine sa castrez sau nu animalul?
    4.Cam cati bani cheltuiti pe luna cu un pitbull?
    Si cam atat..multumesc

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    05 iun, 09
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    36
    Posturi
    143

Implicit

Citat Postat de RynQuaY Vezi post
    Salut, doresc sa imi cumpar si eu un pitbull dar ca orice incepator am niste nelamuriri:
    1 .De la ce varsta sa-l iau din cuib si cand incep sa-l dresez?
    2 .Ce mancare ii dau de cand il iau din cuib si pana la ce varsta ii dau aceasta mancare; apoi ce mancare imi recomandati sai dau in continuare?
    3. Cu vitaminele as vrea sa ma lamuriti si pe mine ca aici chiar nu inteleg nimic..cum sa i le dau, cand sa i le dau?..
    4. Ce ati spune sa iau mascul sau femela? Este bine sa castrez sau nu animalul?
    4.Cam cati bani cheltuiti pe luna cu un pitbull?
    Si cam atat..multumesc

1. Puiul trebuie sa stea in cuib cel putin pana la 2 luni (chiar 3, spun unii);
    2. Ref. la mancare, discuti cu crescatorul si intrebi ce fel de mancare i-a dat el; e bine sa continui cu acelasi tip de hrana, pt a nu-i crea probleme digestive cainelui. Daca vrei sa schimbi hrana, trebuie sa o faci treptat. Cel mai ok este sa-i dai hrana uscata (boabe)
    3. Despre vitamine e bine sa discuti cu veterinarul, cand vei duce cainele la vaccinat. In primele luni e bine sa-i dai vitamine, calciu, dar nu trebuie sa exagerezi (te va lamuri un veterinar).
    4.Depinde ce-ti place pt ca probleme pot fi si cu masculul si cu femela (ma refer la potentialul agresiv, nu la probleme de sanatate)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 sep, 08
    Locație
    Brasov
    Varsta
    31
    Posturi
    1,225

Implicit

Iti voi spune si eu o parere referitor la pct. 4: indiferent de rasa, daca ar fi sa imi iau maine caine as alege fara sa ma gandesc prea mult o femela; personal, sunt angoasat de momentele cand trebuie sa merg undeva cu el si imi dureaza drumul dublu sau triplu datorita opririlor din 2 in 2 metri pentru a marca un copac, stalp, piatra, fir de iarba; apoi, nu stiu daca este o intamplare sau nu, in zona unde locuim sunt aproape numai masculi, motiv pentru care este dificil sa il lasi sa se joace cu altii, oricand existand riscul unei incaierari;
    referitor la sterilizare trebuie sa intelegi ca pitbull-ul este o rasa interzisa prin lege; prin urmare, cresterea, inmultirea si comercializarea lor este prohibita; cu toate astea, sunt convins ca vei gasi destule persoane care sa creasca acesti caini...nu le spun crescatori pentru ca aia ar insemna sa elibereze documente de origine pentru cateii produsi si asta nu este posibil pentru aceasta rasa; dat fiind ca vorbim de o rasa interzisa si fara valoare din punct de vedere chinologic recomandarea mea este sterilizarea;
    Daca nu vrei sa il sterilizezi te poti indrepta spre o rasa cu calitati asemanatoare: Amstaff-ul...poti lua un caine cu pedigree, nu este nevoie sa il sterilizezi, poti participa cu el in concursuri daca iti face placere etc...

www.sentinelspirit.go.ro

Cele cinci porunci ale vietii:
    - Sa nu gandesti.
    - Daca gandesti, sa nu spui.
    - Daca spui, sa nu scrii.
    - Daca scrii, sa nu semnezi.
    - Daca semnezi, sa nu te miri...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    29 ian, 07
    Locație
    Timisoara/Bazosu Nou
    Varsta
    28
    Posturi
    738

Implicit

Un singur sfat iti dau: daca il cumperi, nu te uita la el ca la un caine cu potential agresiv! ORICE caine poate fi potential agresiv. Am vazut bichoni si peckinezi mult mai agresivi decat unii pitbulli. Totul depinde de stapan, de educatie si socializare.
    Trebuie sa ai in vedere ca pitbull-ul este un caine foarte energic (ca toti terrierii, de altfel), care va necesita mult timp alocat din partea ta, este un caine care se ataseaza mult de stapan, ajungand chiar dependent de acesta. Putine rase se pot "lauda" cu o asemenea loialitate fata de stapan.
    De asemenea, trebuie sa fii pregatit pentru mai multe sacrificii si mai multe restrictii decat daca ar fi fost vorba de alta rasa (de exemplu, nu ai voie cu el in parc si in orice alt loc public, chiar daca are lesa si botnita).

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 nov, 09
    Posturi
    908

Implicit

nu am pitt, dar iti raspund si eu la intrebari, poate te ajuta

1 . minim 2 luni.
    2 . superpremium. discuta cu veterinarul sau crescatorul (daca alegi alta rasa, nu exista crescatori de pitt, ci doar inmultitori)
    3. vet-ul iti poate da mai multe sfaturi.
    4. daca ai experienta cu rase puternice nu conteaza ce e. daca nu, ar fi mai indicata o femela. evident castrarea e cea mai indicata din moment ce rasa este interzisa.
    5. cheltui cat ai/vrei. la inceput cheltuielile sunt mai mari: vaccinuri, lesa, zgarda (pe care o sa le mai schimbi de cateva ori pana la 1 an), castroane, jucarii, oase etc. dupa ce implineste se mareste (un an) cheltuielile minime ar fi mancarea + niste oase + o jucarie din cand in cand (nu le mai strica).
    asta e minimul. poti sa adaugi multe alte lucruri pe lista

tine cont de 2 lucruri f importante:
    1. pitt sunt interzisi in tara, deci cel de care il vei lua nu iti poate da pedigree (certificatul de origine), asa ca pot exista consangvinizari, unul din bunici poate fi de alta rasa, nu ai de unde sa stii daca parintilor li s-a facut teste pentru displazie sau alte boli specifice rasei.
    citeste standardele altor rase similare, dar care sunt legale in tara. asa ai putea gasi un crescator responsabil care te va ajuta pe viitor.
    2. este o rasa puternica, cu potential agresiv. e posibil sa ai nevoie de dresor, asa ca trebuie sa fii pregatit financiar si sa ai timp pentru dresaj (indiferent daca mergi la dresor sau il faci singur)

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    17 iun, 10
    Locație
    brescia italia
    Varsta
    29
    Posturi
    193

Implicit

deci. iti pot vb din experientza am si amstaff si pittbull... nu sunt o crescatoare nu am canisa sau chestii de genul.. am o casa mare cu mult teren in jur si sunt o pasionata a acestei rase. Din experienza mea si repet doar a mea.. nu inseamna ca asa este in general... pitbuli mei sunt mai agresivi decat amstafii..mult mai agili si mult mai ageri in gandire. Amstafii mei au reusit sa se urce in pat ( sa sara) pe la varsta de 3 luni, pitbulul la 50 de zile.( nu sarea.. se catara ca o pisica) Dintre amstaffi nu am nici unu care face paza... pitbulii imi fac toti. ( nu i-a invatat nimeni, au facut din instinct) Daca vrei parerea mea e mult mai bine sa optezi pt un amstaff si nu pt un pitbull .. oricum te-as sfatui sa-ti iei o femela si nu un mascul.. sunt mult mai docile( si aici ma refer cu semeni lor nu cu bibezi). masculii mei la 6 luni deja ridicau piciorul cand faceau pipi si daca le scapa in casa e groaznic..... pe pereti pe usi pe mobila. Cumpara-l de la o persoana serioasa care iti arata parinti puiului. Nu mai mic de 60 de zile. da-i mancare superpremium , pina la un an mancare pt pui neaparat.. nu pt adulti. Daca mancarea este de calitate nu are nevoie de nici un fel de vitamine. Vitaminele se dau doar cu sfatul medicului, atunci cand este nevoie cand are carenze de vitamine etc. Daca mancarea este buna nu ai de ce. Sa nu cumva sa-i dai hormoni sau alte chesti.. cum mai sfatuiesc uni pasionati ai acestei rase.. pompeaza cainele sa devina culturist. Daca optezi pt femela e mai bine sa o sterilizezi.. fiind caine de apartament eviti sa-ti murdareasca tot prin casa cand este in calduri. sper ca ti-am fost de ajutor catusi de putin.
    Ochii animalelor au puterea de a vorbii o limba minunata.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    17 iun, 10
    Locație
    brescia italia
    Varsta
    29
    Posturi
    193

Implicit

IN GENERAL EVIT TOPICURILE cu pitbuli si amstaffi.. pt simplul fapt ca mereu se ajunge la fraza... potential agresiv........ deci nu au nici un potential agresiv.. sunt caini normali ca toti caini.. eu am un pincher care i pune la respect pe toti pitbulii si amstafii din curte. Pitbului ar trebui sa il dresezi pt simplul fapt ca muscatura lui poate fii fatala iar cea a pincherilor si a celorlalti caini de talie mica si medie nu. Asta nu inseamna ca daca avem o corcitura de 5 kg nu ar trebui sa o dresam si sa o socializam.. sa nu cumva sa se ajunga intr-o zi sa muste. Toti cainii musca, dintr-un motiv sau altul.. pt ca sunt provocati sau pt ca nu au fost educati.Aceasta rasa nu are nici un fel de agresivitate sporita la oameni, , pentru ca acesti cainii se lupta in ring cu oameni langa ei, care ii mai si despart si nu se tem sa fie muscati. Deci nici macar in momente de maxima excitatie, acesti caini nu sunt agresivi la oameni. Ca un caine din aceasta rasa sa fie agresiv la oameni, el trebuie educat si dresat in acest spirit..Accidentele care s-au intamplat cu oameni muscati de Pitbull, au fost pentru ca acei caini au fost special educati in acest sens, sau chiar maltratati de oameni Cainii sunt la fel ca si oamenii, si rai si buni; albi, negri si alte rase; hoti si politzisti; credinciosi si atei. Nu cred ca poate spune cineva ca, caucazienii sunt mai pasnici decat asiaticii si invers, asa ca nu poti spune ca o rasa este mai alfel decat alta decat daca intervine omul in aceasta ecuatie.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 nov, 09
    Posturi
    908

Implicit

delia, potential agresiv inseamna ca exista posibilitatea ca un pitt sa muste mult mai rapid decat un caine de vanatoare, de exemplu. in rest sunt de acord cu tine, orice caine, daca are un stapan nepotrivit va musca, indiferent de rasa.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,995

Implicit

Si un rott sau malinois sau orice rasa de paza musca mai rapid decat un brac sau un setter. Dar un fox care e tot caine de vanatoare musca mai rapid decat orice pitbull, rott sau ce vreti voi. Conteaza cum il cresti. Eu am niste prieteni cu doi pitbulli masculi. Sunt niste ingerasi, nu se bat niciodata, iar de la oameni nu vor decat mangaieri, parca-s pisici.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 nov, 09
    Posturi
    908

Implicit

eunice - conteaza f mult educatia si stapanul, tocmai din cauza asta am zis "potential". fiecare rasa are anumite caracteristici si toti pot fi caini minunati si echilibrati, dar daca stapanul isi alege un caine caruia ii poate face fata (energetic, temperamental).

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    17 iun, 10
    Locație
    brescia italia
    Varsta
    29
    Posturi
    193

Implicit

cOmpact in anumite privintze sunt de acord cu tine in altele nu... ma rog m-am legat de fraza ta ''potential agresiv'' cu toate ca nu esti unica care sustine acest lucru,. ba chiar gasesti articole pe internet in care sustin acest lucru.. ba chiar in alte situri chiar la descrierea rasel la comportament sustin ca sunt agresivi. Eu am vb din experieta mea, avem caini de aceasta rasa de 5 ani si am prieteni crescatori.. am avut experientze cu peste 30 de caini din rasa pitt si nu am vazut nici un semn de agresivitate catre om. Acum adevarul nu stiu care e.. insa orice iubitor si posesor al acestei rase cand vede o fraza de genul sare ca ars.. si se simte oarecum jignit.. pt ca fiecare vb din exoerientza lui mica sau vasta. E ca si cum eu pe un topic scriu ca rott este un caine agresiv.. tu logic te vei simtii jignita si vei intervenii.. caci sti din experientza ta.. ca al tau e bun ca painea calda. Uite iti dau un exemplu .. sotul meu a lucrat 6 ani pt o firma aici in italia de paza si protectie. Faceau paza cinofila.. in santiere etc... si aveau numai rott. A avut experientze f urite cu acesti caini.. de ex o data in masina oprit la semafor .. cainele pe bancheta din spate .. a sarit si l-a muscat pe sotul meu de umar.. o alta data il tinea in lesa in santier noaptea si se plimba.. deodata a sarit pe el si a inceput sa-l maraie. Erau caini dresati special pt paza si sareau la oricine misca atita timp cat nu avea uniforma pe el. Erau dresati sa cunoasca omul doar in uniorma firmei. Deci.. dupa aceasta experientza ce ar trebui sa fac.. sa sustin pe forumuri ca rott este un caine agresiv si ne echilibrat?? din contra mie imi place f mult si daca as avea posibilitate chiar mi-as lua unul.. pe care l-as creste asa cum vreau eu.. sa ma cunoasca si in trening si in pijamale.. nu doar in uniforma.. e vina stapinilor.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 nov, 09
    Posturi
    908

Implicit

si rott-ul e un caine cu potential agresiv. nu neg lucru asta si nici nu ma supar daca cineva spune asta. daca stii ce probleme pot aparea, atunci faci in asa fel incat sa le eviti. rott-ul meu e echilibrat si sociabil, dar stiam cum poate fi daca nu era dresat si socializat de cand era mic. sunt sigura ca si tu ai petrecut multe ore cu dresajul cainilor tai pentru a fi echilibrati, iar asta e meritul tau. daca aveau un alt stapan, cainii tai puteau sa apara la stiri la ora 5.

e important ca un viitor stapan sa stie cat mai multe despre rasa inainte de a lua cainele, asa analizeaza si vede daca rasa e potrivita pentru el sau nu.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    17 iun, 10
    Locație
    brescia italia
    Varsta
    29
    Posturi
    193

Implicit

rynquay.. pina la urma ce ai decis... mascul femela? ... ti-ai cumparat cainele ori nu? ai contactat ceva crescatori? ai disparut in ceatza..?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 nov, 10
    Locație
    Iasi
    Posturi
    14

Implicit

Nu am disparut nu-ti face griji doar ca am fost ocupat in ultimul timp si da o sa fie pitbull femela.Am vorbit cu niste crescatori de pitt dar oricum nu mi-l pot cumpara acum ca sunt foarte ocupat in perioada asta dar voiam sa stiu mai multe despre rasa aceasta inainte de-al lua.

Si delia am si eu un fel de cunostinta, bine ne auzim rar, care are un amstaf si un pitbull si imi povestea la un moment dat: mergea intr-o seara cu cainii la plimbare si 2 hoti sai fure geanta (ea fiind fata, cunostinta respectiva), hotii trageau de geanta si amstaff-ul statea si se uita cum hotii ii furau geanta si mai dadea si din coada de fericit ce era, si pitbullul a sarit pe unul dintre hoti, celalat uitandu-se mai bine si vazand ca este pitbull a inceput sa fuga, dar pitbullul nu la ranit pe hot doar a sarit pe el si la apucat de haine, nemiscat, pana cand stapana ia spus sal lase, o data lasat in pace hotul a luat-o si el la fuga speriat de moarte. Amstaful avea 2 ani si pitbullul 1 an.

Si va multumesc tuturor pentru sfaturile date, o sami fie de folos.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    29 ian, 07
    Locație
    Timisoara/Bazosu Nou
    Varsta
    28
    Posturi
    738

Implicit

Da, dar pentru asta iti trebuie un dresaj serios. La pitbulli, e foarte usor sa-i inveti sa atace si sa apere, in schimb e mai dificil sa-i inveti sa se opreasca.
    Si, btw, atentia la asemenea cazuri, intr-adevar ceea ce a facut cainele poate fi laudabil, DAR.... daca hotul ar fi fost ranit, proprietara cainelui ar fi avut mult mai multe probleme cu politia decat hotul, dat fiind faptul ca isi plimba cainele fara botnita....

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */