Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 10 din 10
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 dec, 10
    Posturi
    3

Implicit Ciobanesc german de 2 luni.

Am o femela ciobanesc german in varsta de 8 saptamani. Am luat-o la 6 saptamani de la un prieten. As vrea sa povestesc cate ceva despre cum am procedat cu ea si daca sunteti buni sa-mi spuneti daca am gresit undeva.

In prima noapte am lasa-o sa doarma singura in baie (acolo i-am amenajat culcusul, baia mare e in renovare, nu am decat peretii goi deci fara detergenti sau alte chestii periculoase). A plans mult, m-am trezit la 2 ore sa o culc din nou. Problema a venit ziua urmatoare cand a trebuit sa o lasam singura vreo 7 ore (eram invitati la o masa in familie). Stiu ca poate nu a fost bine dar am inchis-o in baie, a plans iar cand am revenit era linistita si vioaie. Surpriza a fost ca in urmatoarea noapte nu a plans decat de 2 ori si am ignorat-o. Am observat ca asa e bine si acum dupa 2 saptamani nu mai plange noaptea.

Nu ii las acces in toate camerele. Doar baie-hol si doar cand suntem noi acasa in sufragerie. A avut acces in toate camerele o saptamana si deja stia ca in dormitorul mic covorul e gustos. E bine sau trebuie sa cunoasca tot teritoriul?

Nu o las sa se urce in pat. Ma gandesc la viitor, nu cred ca musafirii mei ar fi incantati sa le sara langa ei in pat 50 kg de caine

Am consultat 2 veterinati. Unul mi-a spus sa-i fac program de mancare, 4 mese pe zi, altul sa-i las la discretie mancarea. Momentan mananca la discretie. Cum e mai bine?

Despre facutul in casa cred ca e precoce sa vorbesc. Astept sa termine vaccinurile sa incep sa o invat afara. Momentan a invatat (in 30% din cazuri) ca locul "acela" e in baie. O laudam si o mangaiem cand face acolo si o certam cand o prindem ca face in alta parte (doar in flagrant delict). Problema e ca nu prea accepta nimic curat in acel loc. Adica ziarele le mananca (azi a mancat doua, nu mai are nimic acolo), scutecele la fel. Doar cand sunt curate le rontaie, desi am gasit-o intr-o dimineata cu ziarul cu kk in patutul ei, il molfaia de zor iar ieri mi-a furat si mancat un ziar pe care tocmai facuse pipi. E bine sa manance ziare?

Problema numarul 1 pentru noi e ca roade!!! Nu ma deranjeaza ziarele sau alte chestii, i-am luat totul din cale, are doar parchetul curat si nu s-a apucat (inca) de pereti. Ma deranjeaza ca se agata de papucii mei (in timp ce-i port) si o tarasc dupa mine prin casa. Poate nici asta nu m-ar deranja daca nu m-ar agata si de picioare. Are dintii mici si ascutiti si nu-si controleaza muscatura deci am niste rani de nu m-ati crede! Fuge, sare, linge, roade si nu mereu centrul atentiei ei sunt jucariile, intram si noi in schema. Stiu ca e puiut si asa trebuie sa faca dar va intreb: cat mai dureaza ca nu mai am plasturi pentru ranile de pe picioare si maini!

Multumesc mult celor care au rabdare sa citeasca si sa raspunda.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Locație
    Tulcea
    Posturi
    1,621

Smile

Dupa ce schimba dintii se mai calmeaza cu muscaturile, de ros trebuie sa roada asa ca da-i jucarii de ros sau un os de vita...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    07 nov, 09
    Locație
    iasi
    Posturi
    78

Implicit

Dar de ce nu ii faci culcusul in hol si locul de facut pipi si kk in baie?Poate s-ar acomoda mai usor(iti spun din propria experienta).In legatura cu pad-urile,eu le-am lipit cu banda scoci dar tot a mai avut un timp treaba cu ele!Trebuie sa-i faci program de mancare,3-4 mese pe zi!In cazul in care timp de 15 min nu manaca ii iei bolul si il dai la urmatoarea masa(nu trebuie sa manance cand vrea).Sa nu te joci cu mana,de fiecare data joaca-te cu jucariile ei,asa se va invata sa nu mai prinda de mana!Din cate imi aduc aminte pe la 4-5 luni isi schimba dintii!E posibil sa ii gaseasti dintii prin casa cand i se schimba,sa nu te sperii!
    Mult noroc!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 dec, 10
    Posturi
    3

Implicit

Citat Postat de deeais89 Vezi post
    Dar de ce nu ii faci culcusul in hol si locul de facut pipi si kk in baie?
    Nu as putea pentru ca am holul foarte mare (de fapt doua holuri paralele si ar fi avut acces neingradit peste tot si cand nu o supravegheam) plus ca noi functionam cam la 80% din capacitate adica suntem in curatenie, pana acum cateva zile nu aveam clante la usi si intra peste tot dand cu labuta.

Jucarii de ros are, uneori le devoreaza cu placere, dar prefera ca si "specialitate" mainile si picioarele noastre.

Stiam ca va trebui sa-i adun dintii de prin casa, un coleg al sotului chiar l-a intrebat daca si-a pregatit punga pentru dinti.

Am observat (minune!) de ieri ca intelege "nu" si "nu-i voie". Pana acum nu reactiona la aceste cuvinte. Asa ca, de o zi roade altceva (de exemplu acum franjurii de la un covor) dar a dat inapoi de la papuci si picioare cand i-am spus "nu". La fel cu pipi, aseara s-a dus de 3 ori direct in baie si a facut. Sotul meu a laudat-o de nu se mai oprea, mai mult din bucuria lui decat pentru lauda ei )

Cred ca forumul asta are un efect ciudat, am intrat si am spus problemele mele cu catelul si cam 40 % s-au rezolvat in mai putin de o zi!!!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,991

Implicit

Eu cred ca asa sunt ciobanestii germani si corciturile din ei. Am avut doua corcituri de C.G ambii nu mi-au facut probleme cu pishu si k.. prin casa. In doua zile a invatat. La primul a durat putin mai mult dar abia facuse ochi cand l-am gasit. In schimb cu alte rase a fost mult mai greu.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Locație
    Tulcea
    Posturi
    1,621

Smile

Adevarul e ca "lupul" meu a invatat sezi si culcat cam in 2 ore......si inca vre-o 3 ca sa invete sa deschida clanta de la usa de la poarta...dar probabil e mult mai greu invete sa inchida usa dupa el...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 dec, 10
    Posturi
    3

Implicit

Deci...veterinarul mi-a diagnosticat-o si cu o mica dermatita dar nu o pot trata pentru ca ar interactiona cu vaccinul. Trebuie sa astept pana la 3 luni si ceva. Stiti cum o pot trata altfel, adica nemedicamentos? Mi s-a recomandat spalarea uscata cu o pudra dar as vrea sa stiu daca a folosit cineva asa ceva.

Am observat ca are doua randuri de par, unul lung si unul scurt. Care e ideea? Care cade si cara ramane? Acum arata ca o matura, cu acele rare fire lungi printre cele scurte si dese

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Locație
    Tulcea
    Posturi
    1,621

Implicit

Citat Postat de any Vezi post
    Deci...veterinarul mi-a diagnosticat-o si cu o mica dermatita dar nu o pot trata pentru ca ar interactiona cu vaccinul. Trebuie sa astept pana la 3 luni si ceva. Stiti cum o pot trata altfel, adica nemedicamentos? Mi s-a recomandat spalarea uscata cu o pudra dar as vrea sa stiu daca a folosit cineva asa ceva.

Am observat ca are doua randuri de par, unul lung si unul scurt. Care e ideea? Care cade si cara ramane? Acum arata ca o matura, cu acele rare fire lungi printre cele scurte si dese
    Tot un veterinar poate spune exact daca si cum o poti trata, eu intr-o situatie asemanatoare am folosit unguentul Dermaguard...

Referitor la par din cate stiu eu la CG trebuie sa fie si par si subpar, poate ar trebui periata mai des daca arata rau.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

MICODERMIN

UNGUENT ANTIMICOTIC, ANTIMICROBIAN ŞI ANTIINFLAMATOR

*
    Ingrediente

Neomicină sulfat ………………………………………… …. 0,5 g

Nistatin ………………………………………… …………… 2,0 g

Hidrocortizon ………………………………………… ……... 0,1 g

Excipient până la ………………………………………… … 100,0 g
    *
    Actiune

Produsul Micodermin, prin cele trei principii active (nistatin, neomicină, hidrocortizon acetat) actionează antifungic, antibacterian, antiinflamator şi antipruritic.

Nistatinul are un efect antifungic eficient în tratamentul infecţiilor cutanate, în special cele produse de Candida albicans (Monilia).

Neomicina are un efect antibacterian larg asupra bacteriilor Gram (+) şi Gram (-), iar asocierea cu nistatinul îi creşte eficacitatea asupra infecţiilor bacteriene cutanate superficiale. Hidrocortizonul este un antiinflamator corticosteroid cu efect rapid reducând edemele, inflamaţiile şi pruritul la nivel cutanat.
    *
    Indicatii

Tratamentul afecţiunilor cutanate: dermatite uscate sau exudative, eczematoase, de contact şi seboreice.
    *
    Mod de folosire

Tratamentul cu Micodermin constă în aplicarea unui strat subţire, dar continuu de unguent pe zonele afectate, care în prealabil au fost curăţate cu un produs adecvat, de 1-3 ori pe zi, până la vindecarea leziunilor.
    *
    Contraindicatii si precautii

Se va evita contactul cu mucoasele, în special oculare.
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

http://pentruanimalutze.wordpress.com/

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Citat Postat de Schatz Vezi post
    MICODERMIN

UNGUENT ANTIMICOTIC, ANTIMICROBIAN ŞI ANTIINFLAMATOR

*
    Ingrediente

Neomicină sulfat ………………………………………… …. 0,5 g

Nistatin ………………………………………… …………… 2,0 g

Hidrocortizon ………………………………………… ……... 0,1 g

Excipient până la ………………………………………… … 100,0 g
    *
    Actiune

Produsul Micodermin, prin cele trei principii active (nistatin, neomicină, hidrocortizon acetat) actionează antifungic, antibacterian, antiinflamator şi antipruritic.

Nistatinul are un efect antifungic eficient în tratamentul infecţiilor cutanate, în special cele produse de Candida albicans (Monilia).

Neomicina are un efect antibacterian larg asupra bacteriilor Gram (+) şi Gram (-), iar asocierea cu nistatinul îi creşte eficacitatea asupra infecţiilor bacteriene cutanate superficiale. Hidrocortizonul este un antiinflamator corticosteroid cu efect rapid reducând edemele, inflamaţiile şi pruritul la nivel cutanat.
    *
    Indicatii

Tratamentul afecţiunilor cutanate: dermatite uscate sau exudative, eczematoase, de contact şi seboreice.
    *
    Mod de folosire

Tratamentul cu Micodermin constă în aplicarea unui strat subţire, dar continuu de unguent pe zonele afectate, care în prealabil au fost curăţate cu un produs adecvat, de 1-3 ori pe zi, până la vindecarea leziunilor.
    *
    Contraindicatii si precautii

Se va evita contactul cu mucoasele, în special oculare.
    ti-l recomand cu incredere eu am avut un an de zile probleme cu o catelusa si cu asta intr-o luna deja era mult mai bine
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

http://pentruanimalutze.wordpress.com/

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */