Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 7 din 7
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 dec, 10
    Posturi
    2

Exclamation Raie demodecica - rezistenta la tratament

Am un pui de ciobanesc german pe care l-am gasit cand avea aprox 3 luni. acum are 11 si din septembtie ne chinuim cu o raie care prima oara a fost diagnosticata ca o alergie pe baza de stres (!!!!!!) si tratata ca atare pana am schimbat veterinarul ( 1 luna ). Acum primeste invectii cu Dectomax si ii pun o data la doua zile o solutie de 2/1000 de Taktik. I-am luat si pastilute pentru ficat de la veterinar si sampon dermatologic dar nimic nu da rezultate. Initial am facut injectiile la 2 zile, apoi la 3...si cand am trecut la o data pe saptamana bubitele au reaparut in mai multe locuri si blanita cade si mai tare. Am facut 5 zile injectii si apoi am oprit iar o saptamana si la fel. A inceput pe labutele din spate si acum are pe toate 4 labutele, pe botic si in jurul ochilor. Sunt disperata pentru ca il mananca ingrozitor saracul si nu stiu ce sa ii mai fac. A mai avut cineva o situatie asemanatoare? Ce alte tratamente mai exista sau ce pot sa ii mai fac pe langa tratamentul in curs. Am vrut sa iau Advocate dar doctorul a zis ca inhectiile sunt mai bune si o sa punem Advocate daca tratamentul da rezultate si evolutia se opreste macar 2 saptamani. dar deja ne chinuim de 3 luni si nici un rezultat.... Blanita cade in continuare si Ikariam continua sa se scarpine si sa se muste.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Locație
    Tulcea
    Posturi
    1,621

Implicit

Noi am tratat demodecia putin cam inconsecvent la varsta de 3 luni si la varsta de 7 luni a reaparut combinata si cu streptococ, etc... Daca imi aduc bine aminte vet-ul a folosit dectomax la 3 zile functie de kg timp de aprox 15-16 sapt, advocate lunar si tamponari cu solutie tictac si raclaj facut periodic...de atunci si pana acum la varsta de aproape doi ani n-am mai avut probl.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Citat Postat de Ika Vezi post
    Am un pui de ciobanesc german pe care l-am gasit cand avea aprox 3 luni. acum are 11 si din septembtie ne chinuim cu o raie care prima oara a fost diagnosticata ca o alergie pe baza de stres (!!!!!!) si tratata ca atare pana am schimbat veterinarul ( 1 luna ). Acum primeste invectii cu Dectomax si ii pun o data la doua zile o solutie de 2/1000 de Taktik. I-am luat si pastilute pentru ficat de la veterinar si sampon dermatologic dar nimic nu da rezultate. Initial am facut injectiile la 2 zile, apoi la 3...si cand am trecut la o data pe saptamana bubitele au reaparut in mai multe locuri si blanita cade si mai tare. Am facut 5 zile injectii si apoi am oprit iar o saptamana si la fel. A inceput pe labutele din spate si acum are pe toate 4 labutele, pe botic si in jurul ochilor. Sunt disperata pentru ca il mananca ingrozitor saracul si nu stiu ce sa ii mai fac. A mai avut cineva o situatie asemanatoare? Ce alte tratamente mai exista sau ce pot sa ii mai fac pe langa tratamentul in curs. Am vrut sa iau Advocate dar doctorul a zis ca inhectiile sunt mai bune si o sa punem Advocate daca tratamentul da rezultate si evolutia se opreste macar 2 saptamani. dar deja ne chinuim de 3 luni si nici un rezultat.... Blanita cade in continuare si Ikariam continua sa se scarpine si sa se muste.
    Am inteles ca Prazimec D da rezultate foarte bune
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

http://pentruanimalutze.wordpress.com/

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    02 sep, 10
    Posturi
    248

Implicit Lamuriri

Citat Postat de Schatz Vezi post
    Am inteles ca Prazimec D da rezultate foarte bune
    Da-ne , te rog , mai multe detalii :doze , administrare ( la cate zile se repeta )...

Ptr . demodecie exista si un protocol de lucru cu milbemax. Dar nu pot da detalii. Trebuie intrebati medicii veterinari care sunt angajati ai producatorului , pentru ca pe prospectele medicamentului nu scrie .

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Prazimec D
    Tabletele de prazimec D sunt folosite pentru combaterea endo si ectoparazitilor la caine.
    Fiecare tableta contine : praziquantel 0,050 g, abamectin 0,002 g.
    Praziquantelul are actiune antiparazitara asupra cestodelor care paraziteaza canidele cum ar fi : Echinococcus granulosus, Taenia multiceps, Taenia hydatigena. Abamectin actioneaza intern asupra nematodelor precum si extern asupra diferitilor agenti ai scabiei si capuse.
    Abamectin induce si o actiune insecticida asupra unor insecte: Linognatus setosus (paduchele de caine), Ctenocephalides canis (puricele de caine), C. felis (puricele de pisica), Pulex iritans (puricele de om) si o actiune acaricida asupra agentilor raiei si capuselor.
    Acest produs se poate administra si in filariaza cardiaca precum si in cazuri de parazitoze complexe.
    Trebuie avuta grija deoarece abamectina nu se administreaza la caini din rasele: Collie, Shelti, Bobtail la catele gestante si la pui mai mici de doua luni. Nu este recomandata depasirea a 4 tablete/animal la caini care au o greutate mai mare de 40kg.
    Doza recomandata 1 tb la 10 kg/g.c., tratamentul poate fi reluat dupa o luna.
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    02 sep, 10
    Posturi
    248

Smile

Citat Postat de Schatz Vezi post
    Prazimec D
    Tabletele de prazimec D sunt folosite pentru combaterea endo si ectoparazitilor la caine.
    Fiecare tableta contine : praziquantel 0,050 g, abamectin 0,002 g.
    Praziquantelul are actiune antiparazitara asupra cestodelor care paraziteaza canidele cum ar fi : Echinococcus granulosus, Taenia multiceps, Taenia hydatigena. Abamectin actioneaza intern asupra nematodelor precum si extern asupra diferitilor agenti ai scabiei si capuse.
    Abamectin induce si o actiune insecticida asupra unor insecte: Linognatus setosus (paduchele de caine), Ctenocephalides canis (puricele de caine), C. felis (puricele de pisica), Pulex iritans (puricele de om) si o actiune acaricida asupra agentilor raiei si capuselor.
    Acest produs se poate administra si in filariaza cardiaca precum si in cazuri de parazitoze complexe.
    Trebuie avuta grija deoarece abamectina nu se administreaza la caini din rasele: Collie, Shelti, Bobtail la catele gestante si la pui mai mici de doua luni. Nu este recomandata depasirea a 4 tablete/animal la caini care au o greutate mai mare de 40kg.
    Doza recomandata 1 tb la 10 kg/g.c., tratamentul poate fi reluat dupa o luna.
    Multumesc!!!
    Niciodata nu am dat prea mare importanta acestui medicament si uite ca n-a fost bine. Merita retinut.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Citat Postat de nanami Vezi post
    Multumesc!!!
    Niciodata nu am dat prea mare importanta acestui medicament si uite ca n-a fost bine. Merita retinut.
    N-ai pentru ce, omul cat traieste invata

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */