Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 12 din 12
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 ian, 11
    Posturi
    2

Smile Adaposturi de animale in Bucuresti

Buna ziua,
    Ma numesc Costache Ioana si sunt din bucuresti. Sunt un membru foarte nou pe acest forum.
    Va scriu in ideea ca poate cineva ma poate ajuta cu o informatie.
    Ieri sotul meu a gasit pe strada un bichon pierdut si nu l-a lasat inima sa il lase pe strada fiind si foarte frig si l-a adus acasa. Spre norocul lui i-am gasit stapan insa as dori sa stiu si eu in cazul in care gasim caini pierduti, pisici, exista in Bucuresti adaposturi unde ii poti duce , sa aiba grija cineva de ei si apoi sa fie dati catre adoptie?

Multumesc si astept cu interes un raspuns.

Ioana

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 dec, 10
    Varsta
    39
    Posturi
    51

Implicit

Exista adaposturi pe langa Bucuresti, dar tb sa dai bani ca sa iti primeasca animalele acolo. Eu am dus 4 catelusi gasiti pe strada la adapostul din Fundulea si in fiecare luna sunt sunata de d-na care administreaza adapostul sa ii trimit bani (50RON/animal/luna=200ron). I-am explicat de nenumarate ori ca nu sunt cainii mei pe care i-am dus sa-i intretina ci i-am gasit pe strada si mi-a fost mila de ei. Daca stiam de la inceput care sunt conditiile nu ii mai duceam acolo, ii lasam in strada si ma uitam in alta parte cand treceam pe langa ei asa cum fac multi oameni. Asa ca la adapostul din Fundulea nu recomand.
    Si nici nu se ocupa nimeni de adoptia lor, raman acolo atata timp cat cel care i-a dus plateste, daca nu mai plateste....nu se stie ce se intampla cu ei.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 ian, 11
    Posturi
    2

Smile

Din pacate uneori nu poti sa treci pe langa caini si sa nu-ti pese.
    Cum sotul meu a gasit acel catelus , ma gandeam ca in perioada asta cu frigul din ultimele zile acest catelus ar fi murit .............mi-ar fi parut tare rau.
    Norocul lui cu sotul meu si ca am gasit sa il plasez la cineva care il iubeste si are grija de el.
    Pacat ca nu exista un adapost pentru catei care sa aiba grija de ei si sa ii dea spre adoptie.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 dec, 10
    Varsta
    39
    Posturi
    51

Implicit

Ai dreptate, pacat insa ca cei care se autointituleaza iubitori de animale vor sa profite de pe urma acestora.
    Adaposturi sunt, nu pot sa spun despre altele, dar in ce conditii traiesc la Fundulea, mai bine ii lasi pe strada decat acolo.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Citat Postat de kennyco2001 Vezi post
    Din pacate uneori nu poti sa treci pe langa caini si sa nu-ti pese.
    Cum sotul meu a gasit acel catelus , ma gandeam ca in perioada asta cu frigul din ultimele zile acest catelus ar fi murit .............mi-ar fi parut tare rau.
    Norocul lui cu sotul meu si ca am gasit sa il plasez la cineva care il iubeste si are grija de el.
    Pacat ca nu exista un adapost pentru catei care sa aiba grija de ei si sa ii dea spre adoptie.
    Din pacate, singura optiune in ROmania este sa tii cainele pe care il gasesti pana la adoptie, lucru de multe ori riscant, pentru ca uneori stai cu el si un an pana apare ceva...sau nu apare deloc...Alteori in cateva zile gasesti sa il dai, depinde si de cum arata cainele...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 dec, 10
    Varsta
    39
    Posturi
    51

Implicit

Cred ca singura optiune in aceasta tara este sa intorci capul in alta parte sa nu mai vezi suferinta animalului.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 sep, 09
    Varsta
    22
    Posturi
    15

Implicit

Cum sa faci asa ceva? Pai de aceea se duce lumea de rapa,ca toti intoarceti capul cand vedeti ceva rau! Si cateii de la adaposturi abia au ce manca,bineinteles ca trebuie sa dai niste bani daca vrei sa-ti primeasca niste catei(bine acum 200 ron pe luna e cam mult dar n-ar strica sa le duci cate un sac de boabe daca iti permiti) !

Ori noi îl vom distruge pe inamic, ori el ne va distruge pe noi.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 dec, 10
    Varsta
    39
    Posturi
    51

Implicit

"Cum sa faci asa ceva? Pai de aceea se duce lumea de rapa,ca toti intoarceti capul cand vedeti ceva rau! Si cateii de la adaposturi abia au ce manca,bineinteles ca trebuie sa dai niste bani daca vrei sa-ti primeasca niste catei(bine acum 200 ron pe luna e cam mult dar n-ar strica sa le duci cate un sac de boabe daca iti permiti) !"

Yonella, in locul tau as fi citit tot ce am scris eu referitor la acest subiect: tin sa precizez ca de cand am dus cateii la adapost am platit in fiecare luna cate 200 RON (fa si tu un calcul simplu: au trecut mai bine de 6 luni), am dus si mancare, m-am ocupat de castrarea cateilor...etc, cati oameni fac acest lucru ? De asemeni precizez ca nu sunt cainii mei ca sa mi-i tina, i-am gasit pe strada, i-am dus acolo tocmai in ideea de a-si gasi stapani, dar din pacate acest lucru nu s-a intamplat, poate nici nu s-a vrut asta....ca doar erau o sursa de venit.
    Asa ca nu cred ca e cazul sa judeci pe altii pentru situatia in care sa afla aceasta lume ....si tara....toti stim sa-i judecam pe altii dar noi ce facem ? Cati dintre noi fac donatii, sume modice pentru adaposturile da animale, cati merg sa le duca mancare din cand in cand sau cati merg periodic sa ajute la curatarea adaposturilor....fie ca au dus catei acolo sau nu....cati sunt adevarati iubitori de animale ? In schimb stim sa ii judecam pe altii ! Hai sa ne abtinem.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    26 sep, 09
    Varsta
    22
    Posturi
    15

Implicit

Scuze Roxana daca te-am jignit,nu am vrut sa fac asta si ma refeream la ce ai spus in special inainte sa postez eu,cum ca ar fi mai bine sa intorci capul sa nu mai vezi suferinta animalului,asta mi se pare prea de tot.Nu zic ca ar trebui sa ai grija de toti cainii pe care ii intalnesti dar nici sa intorci capul mereu. Te admir ptr faptul ca ai avut asa mare grija de cateii de la adapost,200 ron in fiecare luna mi se pare f mult,n-ai incercat sa vorbesti cu cei de acolo ca sa aduci doar niste boabe eu stiu..? Si chiar nu judec pe nimeni dar ma intristez cand vad ca unii se chinuie atat sa aiba grija de animale si unii n-ar da o bucata de paine unui catel. O zi buna

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 dec, 10
    Varsta
    39
    Posturi
    51

Implicit

Nu m-ai jignit, eu imi cer scuze, poate am fost prea "acida", dar sunt foarte suparata pe unii oameni care se dau mari iubitori de animale si de fapt partea financiara este cea care conteaza cel mai mult si nu acel suflet nevinovat care starneste acum mai ales prea multe controverse.
    Incerc si eu pe cat posibil sa ajut asa cum pot niste animalute gasite pe strada, dar asa cum ai spus si tu 200 RON/luna este prea mult pentru bugetul meu, si in lunile cand am avut am dat, din tot sufletul, in speranta ca intr-o zi isi vor gasi stapani, in acest fel le va fi mai bine si lor. Dar cand nu am mai avut bani sa dau, am primit tot felul de telefoane de la doamna care detine adapostul, mi-a vorbit foarte urat, m-a sunat si fiica dumneaei, deja eram disperata de telefoanele lor......si ca tot omul am si eu problemele mele, am trecut printr-o perioada mai delicata, si eram hartuita de acele telefoane, sa duc bani sau daca nu sa imi iau cainii de aclolo ca le ocupa spatiul degeaba....si mult altele. Ei, in acest caz, nu iti spui in sinea ta: Ce mi-a trebui mie sa ma leg la cap ? Nu era mai bine sa ii las pe strada acolo unde i-am gasit ? Poate ii lua altcineva, poate aveau alta soarta, si asa eram si eu linistita.
    Asta daca poti. Eu nu am avut sufletul asta. Dar sunt multi oameni care pot pur si simplu sa intoarca capul in alta parte....poate pentru ca nu exista solutii.

Banned
    Data inscrierii
    14 apr, 11
    Posturi
    28

Implicit

Am avea nevoie si in Ploiesti de adaposturi.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 feb, 12
    Locație
    NASAUD
    Posturi
    2

Implicit

Sall, stie cineva vreun adapost prin cluj ????

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */