Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 11 din 11
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 feb, 11
    Posturi
    24

Implicit pisica miauna intruna

salut
    acum o luna am adoptat o pisicuta care avea pe atunci 4 luni si fusese tinuta la curte; mai o precis mama si cei 2 fratiori ai ei aveau in garaj un culcus si tot acolo primeau si de mancare, iar toata ziua se plimbau prin curte si prin curtile invecinate
    cand am luat-o nici ea nici fratiorii ei nu erau invatati cu oamenii si se fereau de ei, doar mama lor statea la mangaiat, asta pt. ca nu a stat nimei sa-i mangaie cat erau micuti, ci doar li s-a dat mancare;
    acum o luna am adus-o la mine la bloc la garsoniera;
    in prima saptamana era foarte fricoasa si a stat mai mult ascunsa si iesea de sub pat sau se dadea jos de pe dulap, doar cand ne culcam sau plecam la bucatarie sau baie;
    treptat spre sfarsitul primelor 2 saptamani s-a invata cu prezenta noastra si puteam chiar sa ne asezam cam la vreo jumatate de metru de ea fara sa fuga si sa ne jucam cu ea;
    problema este urmatoarea : acum 2 sapt a inceput sa miaune noapte de noapte, la inceput am crezut ca este in calduri pt. ca am citit pe net ca sunt pisici care pot intra in calduri inca de pe la varsta de 5 luni; asa.., crezand ca este in calduri, eu si prietena mea am decis sa asteptam sa-i treca si sa o programam la veterinar pt. sterilizare...
    dar de atunci au trecut 2 saptamani si 2 zile si pisica miauna noapte de noapte si nu se mai opreste..., nu stiu ce ar putea avea..
    este vioaie, manaca , se joaca, doar ca noaptea parca abia asteapta ca eu si prietena sa ne asezam in pat sa ne culcam ca sa-si inceapa recitalul care se termina undeva pe la ora 8 dimineata cand o i-a si pe ea somnul...
    chiar in ziua in care am luat-o am fost cu ea la veterinar si i-am facut carnet de sanatate, deparazitare interna, toate vaccinurile... si din aceasta cauza nu stiu ce ar putea avea...
    weekend-ul asta am trecut pe langa un cabinet veterinar din zona si am profitat de ocazie si am intrat si l-am intrebar pe domnul doctor daca sunt ceva simptome la care ar trebui sa fiu atent, care ar putea indica o afectiune si mi-a zis ca daca mananca si se joaca nu e ceva medical si ca problema e in alta parte..
    ma gandesc la inca o posibilitate, ea a stat pana la 4 luni la curte unde era libera non-stop, oare aici la garsoniera se simte prea inchisa si vrea afara ? sau poate se plictiseste ca nu are cu cine sa se joace si asta e modul ei de a "protesta" ?
    ma gandeam sa ma duc sapt. asta sa o programez la operatie la sterilizare, poate asa se schimba comportamentul ei ? sau e prea devreme la 5 luni ?
    daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa o fac sa nu mai miaune noaptea sau care ar putea fi cauzele, ii sunt recunoascator..
    multumesc

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 iul, 08
    Posturi
    4,597

Implicit

Pisi oricum trebuie sterilizata. Daca analizele nu arata vreo alta afectiune, sterilizeaza-o cat de curand si apoi vei vedea daca face la fel sau nu. Parerea mea e ca nu

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    14 ian, 11
    Locație
    braila
    Posturi
    175

In primul rand cam in perioada asta pisicile intra in calduri. Pisica mea cand a fost in calduri avea un lichid incolor la coada, statea numai cu "dansa" in sus, cu coada ridicata, nu prea manca, nu mai era la fel de vioaie ca inainte. Eu i-am dat timp de 4 zile nonovulin si la pisica mea si-a facut efectul dupa a doua pastila(nu mai mergea cu coada in sus, ne puteam odihni noaptea, nu mai miorlaia etc), iar apoi am mers la sterilizare (adica ieri). Eu am inteles ca pisicile tinere (pana intr-un an) se refac repede dupa sterilizare. Cel mai bine este sa te duci sa vb cu un vet, pt ca el va stie exact ce sa iti recomande (analize sau sterilizare).

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    31 mar, 11
    Varsta
    29
    Posturi
    6

Implicit

No_one ce ai mai facut cu pisicuta ta? Ai sterilizat-o? Mai miauna? Am si eu aceiasi problema, doar ca al meu e motanel si e inca prea mic sa-l castrez. M-a disperat cu mieunatul lui. Nici eu nu stiu ce sa-i mai fac.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Nu uitati ca pisicile sunt animale nocturne...Majoritatea, mai ales cele tinute in casa, pana isi fac un program, vor prefera noaptea sa se joace. De obicei stau singure toata ziua, dorm bine merci, iar seara cand vin stapani incep si ele sa se joace, iar noaptea este cel mai...funny.

Incercati seara inainte de a va aseza in pat sa obositi bine pisa, sa va jucati cu o undita, sau cu soricei, mingiute etc. Cea mai usoara situatie este cand in casa sunt doua pisicute...se vor juca impreuna

Este foarte posibil ca acest comportament sa continue si dupa castrare, pentru ca nu are legatura intotdeauna cu caldurile. Are legatura si cu plictiseala, dar si cu natura lor ...feline.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    15 dec, 10
    Locație
    B/MS
    Varsta
    4
    Posturi
    186

Implicit

andreiadab@ no one a sterilizat-o si acu e liniste si pace

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 mai, 11
    Posturi
    1

Implicit am o problema

Salut am o mare problema cu motanul meu..... are 2 ani si de iarna trecuta miauna tot timpul... initial credeam ca are o problema cu alti motani ca se bate dar nu e lovit nimic.... mancare mananca suficienta dar tot miauna nu pot sa il opresc de loc... cum vede vreo persoane din familie cum si miauna ma puteti ajuta? ce sa fac cu el

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Cred ca este necastrat si in acest caz miauna ca majoritatea motanilor care simt pe o raza mare femele in calduri si ar vrea sa le monteze...
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 feb, 07
    Locație
    Bucureºti
    Posturi
    5,744

Implicit

Nestiutor: cum vede vreo persoane din familie cum si miauna ma puteti ajuta? ce sa fac cu el

Trebuie sa va ocupati mai mult de el: il mangaiati (chiar daca nu suporta sa fie luat in brate, dar sigur vrea mangaiat (am si eu unul asa independent insa f dornic de afectiune); jucati-va cu el cu mingi de tenis, cu undite speciala pt pisici (sau un ghem de hartie, o minge de tenis gaurita pe o sfoara lunga) (altfel zgarie din mult entuziasm), ii acordati mai multa atentie si vedeti ca va fi foarte fericit (nu le sta mereu gandul doar la monta!)
    Apoi supravegheaza-l cum urineaza (sa nu fi facut vreo cistita daca a tot iesit afara), sa nu fie constipat. Ei cand incep sa miaune asa din senin vor sa-ti atraga atentia la o problema de socializare sau de sanatate.
    Raton

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    02 ian, 04
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    6,640

Implicit

Eu am facut calculul ca asta se intampla de la varsta de un an si jumatate si am gandit ca asa cum a fost multumit pana atunci de afectiunea familiei fata de el,asa este si acum...nu m-am gandit ca s-a schimbat ceva din acest punct de vedere ...desi este posibil...cat despre sanatate...am gandit ca in jumatate de an de cand ar da el semnalul de alarma s-ar fi manifestat in mod clar ceva simptome si ar fi fost dus la un control medical...din aceste doua motive am dat prioritate factorului hormonal.
    Daca vrei sa cunosti un om,da-i putere de decizie asupra altora...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 iun, 11
    Posturi
    1

Exclamation Salut

Buna. Am si eu o problema cu o pisica, sper sa ma puteti ajuta. Am gasit o pisica bolnava pe strada acum 2 saptamani jumate si am dus-o la doctor. Avea o infectie la ochi foarte urata si era racita, ochii nu erau formati bine (cristalinul nu prea exista) avea puroi la ochi si respira pe gura. Doctorul mi-a dat pastile pt raceala si Kanamicina sulfat pentru ochi, plus ca i-a mai facut acteva injectii pentru raceala. Doctorul nu i-a dat nici o sansa ca sa vada vreodata. In cateva zile si-a revenit, a inceput sa vada , era vioaie manca singura chiar si carne deci era ok .Am mai dus-o la doctor a zis ca totul merge destul de bine, dar de vinerea trecuta i-a aparut peste ochi , fix in mijloc ,ca o bucata de carne, o bila rosie , la un ochi mai mare si la una mai mica. Am fost la 2 medici si nici unul nu mi-a spus ce are pentru ca niciodata nu au vazut asa ceva. Unul dintre doctori mi-a dat niste picaturi pt ochi Oculoforte si in 3 zile mi-a spus sa ma duc iar cu ea. Ati mai auzit de asa ceva? exista vreun remediu?Orice. Multumesc

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */