Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 15 din 15
    Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 10
    Posturi
    155

Question caine bolnav nu mananca :(

buna ziua,

am si eu o problema, mare i-as spune eu, cu unul dintre catei. acesta are 13 ani si saptamana aceasta la o ecografie de rutina, pe lanaga alte organe cu noduli de batranete, i s-a descoperit o tumora pe ficat (la ecografia de anul trecut singurul lucru in neregula a fost tot ficatul , putin marit). din aceasta cauza, mi s-a recomandat sa o hranesc doar cu orez cu morcov si mancare de la royal sau hills hepatic. problema mare este ca nu mananca. ma chinui sa o fac sa manance cam o farfuriuta de dulceata cu orez in care ii pun niste medicamente (prafuri ce se dau in mancare) ca sa pot sa i le administrez, caci o cantitate mai mare nu stiu cum o voi determina s-o manance. aceasta cantitate o fortez s-o manace (ii bag cate putin in gura si stau cu mana sub botul ei sa nu scuipe si cu chiu cu vai inghite). prafurile, mi-a spus veterinarul, ca ar avea gust bun si ca teoretic le plac, dar aici nu e cazul. cindy se stramba doar cand le vede. i-am luat conserva de la hills hepatic, care este un orez cu cateva chestii prin el si uscat rau, am aruncat-o dupa 2 zile. boabele hepatice, fuge doar cand le vede. cu incurajari si alergat dupa ea, ajunge sa manance (in scarba si de dragul meu ca o laud si o pup) cam o mana.
    pe langa tratamentul pentru ficat, mai ia si un antibiotic, pentru o raceala la vezica (a facut-o de la stat pe gresie pazind bucataria, cand se face mancare). dupa cum va dati seama, sa o tin nemancata nu prea este o solutie, iar ea are pofta de mancare. cum aude frigiderul vine repede, poate poate ii dam ceva, tot timpul vine la castron si cand vede boabe pleaca suparata.
    pana acum mancarea principala era formata din orez cu legume si carne de pui sau vita si adicent cateva "búnatati" pt catei.

intrebarea este: cum s-o determin sa manace? mi-e frica sa o tin asa nemancata, mai ales ca este un caine destul de activ si se cam topeste pe picioare. in acelasi timp, fortand-o, cred ca nu voi avea nici o sansa ca la un momena dat sa manance din placere.

va multumesc
    The dog represents all that is best in man.
    Etienne Charlet

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,984

Implicit

Pe langa orez si morcovi ii poti pune si alte legume fara sa-i afecteze cu nimic ficatul. Acestea ar fi :dovlecei, fasole verde, patrunjel, pastarnac. Nu sunt sigura de telina. Am citit anul trecut pe un site despre prepararea hranei cateilor bolnavi de ficat ca ar fi foarte bun pestele numit cod. E vorba de codul de Alaska pe care il gasesti la Hipermarket, are un pret convenabil daca e catelul de talie mica. Era o reteta speciala care pe langa cod avea cartofi dulci, dovlecei si putin cartof simplu. Alta varianta ar fi salaul care si el ca si codul nu are de loc grasime deci nu solicita ficatul.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 sep, 09
    Posturi
    438

Implicit

incearca sa i dai tinctura de catina

INTERN: stimularea sistemului imunitar, anemie, hepatită epidemică, hepatită cronică, răceală, gripă, sensibilitate la frig, afecţiuni ale ochilor (glaucom, cataractă etc.) impotenţă, sterilitate, insuficienţă ovariană.

EXTERN: arsuri, papilomă, tumori exteriorizate, degerături, radiaţii.

MOD DE ADMINISTRARE:

INTERN: Se va bea câte o lingură, de 3 ori/zi, înaintea meselor principale cu 20-30 de minute.

EXTERN: Se fac comprese, cataplasme pe zona afectată.
    Domnule moderator "corect"...sa-ti fie rusine

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 10
    Posturi
    155

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Pe langa orez si morcovi ii poti pune si alte legume fara sa-i afecteze cu nimic ficatul. Acestea ar fi :dovlecei, fasole verde, patrunjel, pastarnac. Nu sunt sigura de telina. Am citit anul trecut pe un site despre prepararea hranei cateilor bolnavi de ficat ca ar fi foarte bun pestele numit cod. E vorba de codul de Alaska pe care il gasesti la Hipermarket, are un pret convenabil daca e catelul de talie mica. Era o reteta speciala care pe langa cod avea cartofi dulci, dovlecei si putin cartof simplu. Alta varianta ar fi salaul care si el ca si codul nu are de loc grasime deci nu solicita ficatul.
    Momentan mi-a zis veterinarul sa nu ii dau decat radacinoase in orez. I-am pus cod la gratar in orez (medicul a zis ca pot, nu in cantitati mari) si in sfarsit a mancat. In schimb, acum e si mai greu sa-i dau prafurile. Nu bea apa daca simte miros de altceva decat miros de apa, nu mananca daca il simte si deja fuge si ma latra daca ma vede cu seringa. Din pacate aceste prafuri nu au si varianta capsule sau pilule. Ieri am amestecat putin orez cu praful si am indopat-o la propriu cu ele. LA sfarsit, ca sa asocieze faptul ca a inghitit cocktail-ul pana la urma i-am dat ca recompensa o bucatica de cod.
    Etienne Charlet

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 10
    Posturi
    155

Implicit

Citat Postat de bilibistrocizel Vezi post
    incearca sa i dai tinctura de catina

INTERN: stimularea sistemului imunitar, anemie, hepatită epidemică, hepatită cronică, răceală, gripă, sensibilitate la frig, afecţiuni ale ochilor (glaucom, cataractă etc.) impotenţă, sterilitate, insuficienţă ovariană.

EXTERN: arsuri, papilomă, tumori exteriorizate, degerături, radiaţii.

MOD DE ADMINISTRARE:

INTERN: Se va bea câte o lingură, de 3 ori/zi, înaintea meselor principale cu 20-30 de minute.

EXTERN: Se fac comprese, cataplasme pe zona afectată.
    Nu pot sa-i mai dau nimic ce inseamna picaturi (fuge, latra si pur si simplu nu pot sa ajung cu serigna pana la gura ei). O sa incerc totusi si catina dupa ce termin tratamentul pe care il are acum (adica peste 3 saptamani). momentan are deja prea multe medicamente pe care tb sa i le administrez.
    Etienne Charlet

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    20 feb, 11
    Locație
    Ploiesti
    Posturi
    149

Implicit

Exact asa mi s-a intamplat si mie cu catelusa mea,a stat o saptamana aproape nemancata.Am reusit sa o fac sa manace cu Royal starter [pt. puiuti ].Nu stiu incearca si tu.Prafurile pune-ile in-tro seringa ,cu apa ,si baga-io in gura undeva la coltul buzei spre masele.Succes.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Poti incerca si uleiul de somon salbatic http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=63721
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

http://pentruanimalutze.wordpress.com/

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 10
    Posturi
    155

Implicit

Seringa e dusman. latra, maraie, fuge, nu pot apropia seringa de gura ei. deja e o problema, ca de cand a inceput aceste tratamente se simte rau. este apatica.
    daca imi puteti recomanda un medic veterinar FOARTE bun pentru a cere inca o parere...

va multumesc
    Etienne Charlet

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    30 nov, 10
    Locație
    Japan
    Varsta
    37
    Posturi
    75

Implicit

Incearca cu brocoli,conopida, pastai facute la aburi sau fierte, trecute prin robot, oricum sa fie ca o pasta.
    Lasa boabele, ca nu-s bune,mai bine ii dai orez maro cu pui si ala facut pasta cat de cat sa poata inghite, probabil e slabita, ascunde prafurile in mancare.
    Ti-as recomanda ulei de flax, ori seminte chia, ajuta sistemul imunitar sa lupte cu boala cat de cat.
    Ficat de pui crud, ori poti sa-l frigi foarte putin si sa i-l dai, e plin de vitamine, minerale.
    In loc de apa poti sa fierbi niste pui, oase carnita, si apa in care a fiert(supa) sa o dai catelusei in loc de apa.
    Sa nu-i dai nimic dulce.
    Incearca niste branzica proaspata si pune o lingurita de ulei de flax ori o lingurita de seminte chia.
    Semintele chia(o lingurita, lingura, pot sa servesti si tu) se pun intr-un pahar si acoperi un deget sau doua cu apa, ca ele se umfla, nu au gust si probabil nu are sa o deranjeze in mancare.
    Sper sa-si revina din apatia asta, cu o dieta buna poate trece peste problema asta.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

Citat Postat de truelove Vezi post
    daca imi puteti recomanda un medic veterinar FOARTE bun pentru a cere inca o parere...
    De unde sunteti ?
    Cainelui nu-i pasa daca esti bogat sau sarac, harnic sau lenes, destept sau prost; daruieste-i inima ta iar el ti-o va darui pe a lui. Despre cati oameni poti vorbi asa? Cati oameni te pot face sa te simti unic si special?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 sep, 09
    Posturi
    438

Implicit

Seringa e dusman. latra, maraie, fuge, nu pot apropia seringa de gura ei. deja e o problema, ca de cand a inceput aceste tratamente se simte rau. este apatica.

va multumesc
    daca nu i merge bn cu tratamentu asta nu i mai da,da i ce ti-am zis eu ca,catina e naturala
    Domnule moderator "corect"...sa-ti fie rusine

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 10
    Posturi
    155

Implicit

Citat Postat de Schatz Vezi post
    De unde sunteti ?
    bucuresti.
    mi-a recomandat o colega, care de curand a avut o problema destul de urata cu cainele, BLUE vets, dl doctor alexandru dinu.
    ceva pareri?
    voi merge azi cu cindy la dansul, sa vedem ce imi recomanda.
    Etienne Charlet

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    25 aug, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    819

Implicit

bucuresti.
    mi-a recomandat o colega, care de curand a avut o problema destul de urata cu cainele, BLUE vets, dl doctor alexandru dinu.
    ceva pareri?
    voi merge azi cu cindy la dansul, sa vedem ce imi recomanda.
    Ce mai face Cindy? Ati mers la celalalt vet? Ce v-a spus?

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 10
    Posturi
    155

Implicit

Citat Postat de schatz Vezi post
    ce Mai Face Cindy? Ati Mers La Celalalt Vet? Ce V-a Spus?
    Nu Am Ajuns. Astazi Voi Merge.
    Doctorul Curant Ne-a Spus Pana Una Alta Sa Ii Scoatem Prafurile Cateva Zile Si Sa-i Dam Mancarea Obisnuita Sa Vedem Ce Are.se Pare Ca Sunt Doar Mofturi La Mancare. Acum A Inceput Sa Mai Manance, Dar In Ziele Cand A Facut Greva Foamei A Slabit Rau De Tot (oricum Era Ea Supla Ca Manca Putin Si Cu Mofturi). Arata Ca Un Caine Somalez Cand E Uda. Noroc Cu Blana Mai Lunguta.
    Etienne Charlet

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 feb, 10
    Posturi
    155

Implicit

am fost aseara la blue vets si m-au programat pt maine dimineata pt ecografie si analize de sange din nou. mi-au sugerat sa schimb prafurile cu un medicament similar care se fabrica si in varianta capsule. acum astept sa vad rezultatele de maine.
    Etienne Charlet

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */