Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 27

Subiect: Capuse la caini

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 iul, 09
    Posturi
    1

Implicit Capuse la caini

Buna Ziua!Catelului meu i-am gasit o capuse azi dimineata prinsa la ureche.Era una destul de mica si nu reusise sa se prinda foarte mult.Am reusit sa i-o desprind.Exista vreun risc ca bichonul meu sa fii luat vreo infectie? Multumesc foarte mult

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    04 dec, 10
    Locație
    Snagov
    Varsta
    17
    Posturi
    205

Implicit

Anumite tipuri de capuse numai stiu cum se numesc poarta o boala numita babesioza,de la care se poate si muri daca nu duci cainele la veterinar in maxim 2 zile parca.Eu asa imi aduc aminte.Daca observi semnele astea la cainele tau dute cu el la veterinar cat mai repede:anemie, icter sau subicter, febra, tulburari respiratorii si cardiace, hemoglobinurie, semne nervoase (ataxie, pareza trenului posterior, coma).Eu sper sa fie bine.Cumpara-i niste pipete antipureci,asta in cazul in care nu i-ai pus deja.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iun, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,100

Implicit

Orice capusa poate sa transmita babesioza din cate stiu eu .
    E bine ca animalul sa fie deparazitat corespunzator inainte sa iasa din casa .
    Daca vezi ca are diaree sau vomita , sau e catelul letargic , du-l de urgenta la medic si o sa-i faca un test de babesioza. Boala e tratabila in primele 48 de ore , apoi .... din pacate nu multi catei supravietuiesc.
    Atentie foarte mare !
    Properly trained, a man can be dog's best friend. ~ Corey Ford

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 mai, 11
    Posturi
    6

Implicit

capusele care contin parazitul transmit boala. nu orice capusa gasita pe caine inseamna automat si contactarea bolii. dar oricum trebuie deparazitat cainele si mers rapid la medic daca prezinta semne de boala

Citat Postat de Conny Vezi post
    E bine ca animalul sa fie deparazitat corespunzator inainte sa iasa din casa .
    Daca vezi ca are diaree sau vomita , sau e catelul letargic , du-l de urgenta la medic si o sa-i faca un test de babesioza. Boala e tratabila in primele 48 de ore , apoi .... din pacate nu multi catei supravietuiesc.
    Atentie foarte mare !

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 feb, 11
    Posturi
    9

Implicit

Nu toate capusele sunt purtatoare de Babesioza. Sunt anumite zone unde capusele nu transmit aceasta boala. Spre exemplu in orasul meu nu se auzise de boala asta pana anul trecut. Anul asta sunt tot mai multe cazuri...
    Va sugerez sa cititi acest articol despre capuse: http://www.afladespre.manager.ro/des...caine-2583.htm

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iun, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,100

Implicit

Si noi ca un stapan de caine si nu medic veterinar ar trebui sa ne gandim ca POATE capusa aia nu e infectata ?
    Imi iubesc cainele si tin la sanatatea lui si a mea. Este deparazitat corespunzator in fiecare luna si nu am gasit nici o capusa pe el pana acum , dar pechinezul bunicii , in Bucuresti, era sa moara de babesioza . In momentul in care gasesc o capusa pe el , il duc la medic sa i-o scoata si sa-i faca injectie .
    Am un prieten care a stat 2 saptamani in spital pentru ca a scos o capusa de pe un caine si s-a infectat. A facut febra butunoasa si mi-a spus ca e crunt pana iti revii.

Stiu ca nu toate capusele sunt purtatoare , dar este vreo metoda prin care sa stii cand vezi capusa infipta in caine ?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 feb, 11
    Posturi
    9

Implicit

Si noi ca un stapan de caine si nu medic veterinar ar trebui sa ne gandim ca POATE capusa aia nu e infectata ?
    Imi iubesc cainele si tin la sanatatea lui si a mea. Este deparazitat corespunzator in fiecare luna si nu am gasit nici o capusa pe el pana acum , dar pechinezul bunicii , in Bucuresti, era sa moara de babesioza . In momentul in care gasesc o capusa pe el , il duc la medic sa i-o scoata si sa-i faca injectie .
    Am un prieten care a stat 2 saptamani in spital pentru ca a scos o capusa de pe un caine si s-a infectat. A facut febra butunoasa si mi-a spus ca e crunt pana iti revii.

Stiu ca nu toate capusele sunt purtatoare , dar este vreo metoda prin care sa stii cand vezi capusa infipta in caine ?
    Hei, hold your horses! N-a zis nimeni sa nu-ti deparazitezi cainele. Nici tie si nici altcuiva. In Bucuresti trebuie sa fi inconstient sa iti tii cainele nedeparazitat corespunzator. Si nici asa nu poti fi sigur. Probabil ai auzit si tu astfel de cazuri...
    De ce crezi ca un medic veterinar stie daca o capusa e infectata? Eu zic ca, daca gasesti vreuna pe caine, o scoti (corect!, nu smulsa pur si simplu) cat de repede poti. Pana ajungi la veterinar poate sa fie deja tarziu si cainele sa fi contactat deja boala.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 mai, 11
    Posturi
    27

Implicit

Este bine sa ai o penseta ce poate fi cumparata din shop-urile de animale. Cu ea poti sa desprinzi capusa cu griga de pe caine, este bine in prealabil sa tii aprox. 2 minute vata sau carpa imbibata in spirt pe pielea cainelui acolo unde s-a prins capusa. Aceasta amorteste si se desprinde mai usor si cu mai putine probleme.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 mar, 09
    Posturi
    1,829

Implicit

Capusa trebuie scoasa cat mai repede cu o penseta speciala si atat.

Orice substanta pui pe ea (spirt, alcool etc) o face sa se simta agresata, moment in care elimina in corpul animalului toata "otrava".

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Citat Postat de irina_claudia Vezi post

Orice substanta pui pe ea (spirt, alcool etc) o face sa se simta agresata, moment in care elimina in corpul animalului toata "otrava".
    Completare:trebuie scoasa prin rasucire(insurubare),nu prin smulgere!

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 mar, 09
    Posturi
    1,829

Implicit

Citat Postat de caress Vezi post
    Multumim

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iun, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,100

Implicit

Citat Postat de hermes Vezi post
    Nu toate capusele sunt purtatoare de Babesioza. Sunt anumite zone unde capusele nu transmit aceasta boala. Spre exemplu in orasul meu nu se auzise de boala asta pana anul trecut. Anul asta sunt tot mai multe cazuri...
    Va sugerez sa cititi acest articol despre capuse: http://www.afladespre.manager.ro/des...caine-2583.htm

Stiu ca postul tau e bine intentionat , dar prin formulare se intelege ca nu ai de ce sa iti faci griji pana nu se imbolnaveste cainele ca poate in zona aia capusele nu transmit babesioza. ( pana la primul caz , lumea zice ca in zona aia nu se transmite ... dar doar pana la primul caz ... si nu toate cazurile sunt documentate in stiri din pacate )

Sunt unii oameni care cauta astfel de posturi ca sa se linisteasca si sa gaseasca motiv sa nu se ingrijoreze. Genul de oameni care spun "hai ca nu mi se poate intampla tocmai mie".

Prin prezetarea tuturor aspectelor negative , omul e mai atent cand vine vorba de asta.

Doamne ajuta sa nu pateasca nici un catel nimic si sa fie toti sanatosi, dar noi trebuie a luam toate masurile ca nimic rau sa nu li se intample .

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    18 mai, 11
    Posturi
    27

Implicit

S-ar putea sa ai dreptate.

Eu informatia o am de la un medic veterinar care mi-a spus ca dupa 2 minute de stat intr-o vata imbibatata in spirt capusa se desprinde singura ca o frunza uscata. Dar nu am incercat si nu pot sa bag mana in foc pentru ceea ce spune chiar daca este medic. Parerile sunt impartite si destul de diversificate.

Oricum cea mai sigura metoda probabil ca este cu penseta speciala, printr-o usoara rasucire stanga dreapta si apoi usoara tragere constanta in sus, fara smucituri.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 feb, 03
    Posturi
    3,043

Implicit

Citat Postat de caress Vezi post

Ce am subliniat mai sus e ceva nou pentru mine. Este o informatie documentata sau e doar o presupunere? Pentru ca in foarte multe locuri am gasit si eu acelasi sfat de a 'amorti' capusa inainte de incercarea de a o indeparta.
    Inclusiv in articolul postat de hermes zice la fel:

Citat Postat de hermes Vezi post

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iun, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,100

Implicit

Si eu am auzit ca daca se simte amenintata , capusa elibereaza otrava in corpul cainelui ... dar am auzit si varianta cu spirtul ... daca mi se intampla , prefer sa scot capusa cat mai repede si apoi sa dau cu spirt pe locul muscaturii.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top