Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 17
    Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit Cifre semnificative

Stie cineva ce sunt cifrele semnificative?Vorbim de matematica de clasa a III A...

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 aug, 08
    Varsta
    5
    Posturi
    13

Implicit

nu stiu dc am voie sa pun lnkuri de genul acesta,dar poate va lamuriti:

http://forum.didactic.ro/viewtopic.php?f=2&t=10722

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,685

Implicit

Ha...deci astea o sa ne astepte de anul viitor scolar?
    Nu vreau sa par old fashioned, insa chestia asta cu numere semnificative si nesemnificative mi se pare o treaba inutila, menita numai sa aglomereze creierul copiilor aiurea....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Bulina,nu vrei sa stii ce te va asteapta de la anul...

M am lamurit,va multumesc...

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Mi se pare o adevarata revolutie in invatamant faptul ca studiul poeziei lui Eminescu a fost inlocuit (in programa) cu studiul cifrelor semnificative!! (?!?!?!)
    Cred ca asta asigura un viitor mult mai prosper copiilor din zilele noastre!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Vai de capul lor si de al nostru...Daca vezi ce pot face la scoala in clasele primare,te inchini...Nu e de mirare ca nu le place,ca nu gasesc motivatia sa invete,ca nu citesc nimic,etc...Informatie prea multa,abstracta,neatractiva,nu fixeaza cunostintele si la sfarsitul anului constati ca nu stiu nimic din ceea ce li s a bagat pe gat un an de zile cu forta si in mare viteza...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,685

Implicit

Citat Postat de caress Vezi post
    Vai de capul lor si de al nostru...Daca vezi ce pot face la scoala in clasele primare,te inchini...Nu e de mirare ca nu le place,ca nu gasesc motivatia sa invete,ca nu citesc nimic,etc...Informatie prea multa,abstracta,neatractiva,nu fixeaza cunostintele si la sfarsitul anului constati ca nu stiu nimic din ceea ce li s a bagat pe gat un an de zile cu forta si in mare viteza...
    Acum foarte sincer...numai mie mi se pare nesemnificativa chestia cu numerele nesemnificative? adik...ce rost are sa invete asta? ca tot sunt nesemnificative? doar sa mai ocupe o ora?

Si cica de la anu' se mai reduce cu o ora programa, asta inseamna taiat de undeva...la noi la scoala s-a decis ca se taie din...ati ghicit....limba romana... la ce le trebuie ? si asa suntem primii la semialfabetism...sa fim primii si la analfabetism....

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    24 dec, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    31
    Posturi
    643

Implicit

ha........si pentru chestia asta trebuie studiu aprofundat? Sincer cred ca puteam sa traiesc si fara a sti aceasta informatie, mi se pare complet nefolositoare...sau ca sa ma exprim corect complet nesimnificativa Acum, pe bune vorbind, dintre toate materiile invatate in scoala generala si in liceu, cele mai utile in viata sunt limba si literatura romana, matematica elementara si limbile straine, plus geografie si istorie cat sa nu te faci de ras in societate, in rest toate celelalte sunt asa cu titlu informativ consider eu.......daca nu te faci fizician este putin probabil sa-ti foloseasca tot ce ai invatat la un moment dat la scoala despre acest subiect, cel mult te poti da mare intr-o conversatie ca sti care este circuitul curentului . Adevarata specializare se face in facultate sau nici acolo.......practica intr-un anumit domeniu defineste cunoasterea de fapt.
    S-a ajuns intr-un punct cu educatia in care li se impuie capul copiilor preponderent cu tampenii nefolositoare.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Citat Postat de shake Vezi post
    S-a ajuns intr-un punct cu educatia in care li se impuie capul copiilor preponderent cu tampenii nefolositoare.
    Si la varste mult prea mici,la care nici nu pot asimila aceste cunostinte...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    12 ian, 08
    Locație
    romania.bucuresti
    Posturi
    1,797

Implicit

Stati sa vedeti in clasele mai mari... Vorba aia: clase mici - probleme mici, clase mari - probleme mari.
    La multe exercitii de gramatica nici macar nu sunt in stare sa inteleg cuvintele din cerinta. Si ma pricepeam in scoala.
    Cred ca fiecare persoana care a putut sa isi lase "amprenta" de-a lungul timpului, si-a lasat-o si a introdus o notiune noua, de cele mai multe ori stupida. Cu explicatia asta a fost de acord si profa de romana a fie-mii. Vor o modernizare si a rezultat o prosteala.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,685

Implicit

apropo de inutilitati...
    Noi pentru clasa a treia am avut de ales la materia optionala intre literatura suplimentara ( citeau din carti, discutau...) si matematica optionala....
    Majoritatea parintilor am dorit literatura. la o sedinta cu parintii s-a convenit sa fie o ora literatura, o ora matematica distractiva, sa nu ii suparam pe cei care au dorit si aceasta materie.
    Ni s-a comunicat la ultima sedinta ca s-a decis sa se faca numai matematica distractiva. Bun...desi am protestat, asta s-a hotarat si in "semn de recunostinta" copii au facut in ultimele doua sapt cate o ora de matematica distractiva.
    Spre surprinderea mea , problemele nu sunt nici distractive, nici nu ii invata ceva in mod special, ci din contra, starnesc niste controverse, ii incurca foarte mult.
    De exemplu:
    - doi olteni trecura Oltul, inapoi trecu(RA)doi. cati olteni trecura oltul, inainte si inapoi? Unii copii au zis doi, altii unul ( numai radoi, ca numai el a trecut inainte si inapoi) Eu inclin spre a doua varianta, la fel ca si alti parinti ( am facut discutii telefonice pe tema asta)...Doamna invatatoare zice ca doi, desi unul a trecut numai inainte, nu inainte si inapoi... Plus acel "trecu(RA)doi" este "trecura doi" sau "trecu Radoi"? ei bine cica ar fi "trecu Radoi"...

Daca asta e matematica distractiva.....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Problema de azi,data ca tema alaturi de alte 5 la lectia ,,Monede si bancnote'',fara a preda nimic...ca na,noi ce sa facem seara,sa ne plictisim...>

,,X are suma de 115 lei in bancnote de 5 si de 10 lei.Stiind ca in total are 17 bancnote,cate bancnote de 5 lei si cate de 10 lei are X?''

Efectiv am refuzat sa mi bat capul sa transform un sistem de ecuatii cu doua necunoscute in ceva ce ar putea pricepe un copil de 10 ani...Vreo idee,cineva?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,685

Implicit

Citat Postat de caress Vezi post
    Problema de azi,data ca tema alaturi de alte 5 la lectia ,,Monede si bancnote'',fara a preda nimic...ca na,noi ce sa facem seara,sa ne plictisim...>

,,X are suma de 115 lei in bancnote de 5 si de 10 lei.Stiind ca in total are 17 bancnote,cate bancnote de 5 lei si cate de 10 lei are X?''

Efectiv am refuzat sa mi bat capul sa transform un sistem de ecuatii cu doua necunoscute in ceva ce ar putea pricepe un copil de 10 ani...Vreo idee,cineva?
    11 de 5 lei=55
    plus 6 de 10 lei=60....
    a se nota ca sunt o paralela cu matematica...dar ma antrenez pentru la anu'

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    11 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    11 de 5 lei=55
    plus 6 de 10 lei=60....
    a se nota ca sunt o paralela cu matematica...dar ma antrenez pentru la anu'
    Bine,bine,dar cum ai facut?
    Antreneaza-te mamica,e jale...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    24 dec, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    31
    Posturi
    643

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    apropo de inutilitati...
    Noi pentru clasa a treia am avut de ales la materia optionala intre literatura suplimentara ( citeau din carti, discutau...) si matematica optionala....
    Majoritatea parintilor am dorit literatura. la o sedinta cu parintii s-a convenit sa fie o ora literatura, o ora matematica distractiva, sa nu ii suparam pe cei care au dorit si aceasta materie.
    Ni s-a comunicat la ultima sedinta ca s-a decis sa se faca numai matematica distractiva. Bun...desi am protestat, asta s-a hotarat si in "semn de recunostinta" copii au facut in ultimele doua sapt cate o ora de matematica distractiva.
    Spre surprinderea mea , problemele nu sunt nici distractive, nici nu ii invata ceva in mod special, ci din contra, starnesc niste controverse, ii incurca foarte mult.
    De exemplu:
    - doi olteni trecura Oltul, inapoi trecu(RA)doi. cati olteni trecura oltul, inainte si inapoi? Unii copii au zis doi, altii unul ( numai radoi, ca numai el a trecut inainte si inapoi) Eu inclin spre a doua varianta, la fel ca si alti parinti ( am facut discutii telefonice pe tema asta)...Doamna invatatoare zice ca doi, desi unul a trecut numai inainte, nu inainte si inapoi... Plus acel "trecu(RA)doi" este "trecura doi" sau "trecu Radoi"? ei bine cica ar fi "trecu Radoi"...

Daca asta e matematica distractiva.....
    ))))))))) Asta cu Radoi e chestie de interpretare, imi aduc aminte ca si noi cand eram mici ne distram pe problema asta. Raspunsul general valabil este cu " trecu Radoi" nu trecura doi ))))).
    Altele un pic off topic (scuze)
    1) Cum se cheama liftul in Japonia?"
    2) Mergi cu masina, in fata ta apar pe neasteptate un copil si o baba........ce calci copilul (care are tot viitorul in fata) sau baba (care oricum nu mai are mult de trait probabil)?
    3) Mergi cu masina ta sport de 2 locuri intr-o noapte in care ploua torential.....la un moment dat dai de o statie de autobuz unde se afla.....o baba grav bolnava, pe moarte, cel mai bun prieten al tau, care la un moment dat ti-a salvat viata si femeia/barbatul visurilor tale.......pe care il iei in masina? Raspunsuri: a)pe baba ca e o urgenta si trebuie sa ajunga la spital; b) pe prieten pentru ca ii esti dator; c) femeia/barbatul visurilor tale....se stie bine ca poti avea doar o singura data sansa sa-ti intalnesti adevarata dragoste
    Succes.......desi nu am dat peste aceste intrebari in gimnaziu....le stiu de la liceu de la orele de psihologie

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */