Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 8 din 8
    Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 oct, 09
    Posturi
    180

Implicit Glande perianale- abces, fistula etc

Pentru a 3-a data, femela mea ( metis chihuahua 3 kg) are una din glandele perianale inflamate.

Prima data in 2007 a avut abces care a fost taiat pe viu de vet si curatat, fara coasere, care s-a refacut dupa o perioada.

Acum fix un an i s-a inflamat glanda de pe partea stanga si a fost tratate tot de vet prin vidari consecutive si curatari, antibiotic cateva zile.

De aseara a inceput sa se linga insistent, iar dimineata am vazut déjà inflamatia , care arata asa ( primele doua poze) :

Cateaua mananca mancare pt caini, Acana, iar scaunele sunt normale si tari. Ultima vidare a fost acum fix o luna de zile, atunci fiind goale glandele , semn ca se videaza automat la defecare. Iar inainte de aceasta vidare a mai facut cu vreun an inainte.

Prin primii ani ai ei ( acum se apropie de 9 ) avea mereu probleme cu constipatia, se tragea / stergea pe fund dupa fiecare defecare, dar asta din cauza alimentatiei necontrolate si haotice ( manca orice ii dadeam in casa, gatit sau hrana pt caini, dar fara program)

Dar acest lucru nu mai este valabil de cel putin 2 ani, de cand mananca la program mancare pt caini ( in prezent Acana miel si mar) , facut nevoi la timp , normal si tare. Nu a mai avut probleme, exceptand anul trecut, implicit nici procedeul de vidare la vet nu a mai fost facut.

Avand in vedere ca cel putin ultimele 2 dati au fost la glanda perianala de pe partea stanga ( prima data nu imi aduc aminte), sa presupun ca problema se poate repeta.
    Din ce am citit, se poate rezolva si prin extirpare chirurgicala, dar nu stiu daca doar pe o parte sau total.

Credeti ca ar fi o posibilitate de luat in calcul in cazul ei ? Sau solutia ar fi vidarea mai deasa ? Vetul a zis ca sa vin o data la doua saptamani. Nu este prea des ? Se justifica procedeul la o perioada asa scurta de timp ? stiu ca facut prea des da oarecum dependenta, nu mai lasa corpul sa o faca in mod natural.

A mai fost cineva in situatia asta ? Ati rezolvat chirurgical ? Ce complicatii pot exista ? A mai avut probleme catelul dupa ? Ii dauneaza cumva extirparea totala ? Inafara de functia de a marca, mai indeplineste o alta ? E vitala ?

P. S . Asa arata locul dupa vidatul de azi. ( se observa ca e mai inflamat decat inainte) Tratamentul a fost antibiotic Baytril injectabil si antiinflamator conticosteroid Dexamethazon.

Primele 2 poze arata inflamatia inainte de vidarea la vet, iar urmatoarele dupa 1h.
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    24 dec, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    31
    Posturi
    643

Implicit

Umila mea parere, neavizata, este ca seamana cu hemoroizi. Am avut aceasta problema cu celalalt catel, atunci mi-a fost recomandat hemorson, supozitoare si unguent. Acum nu stiu, poate la cateaua ta este ceva diferit. Poate ar trebui sa mergi cu ea si la un alt vet pentru a doua parere.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    12 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Nu este cazul.Este un abces perianal,fistulizat.Diagnosticul este corect.Vidarea periodica reduce riscul de recidiva,probabil ca are secretia foarte vascoasa si daca nu se permeabilizeaza suficient de des canalul se infunda.Acest ,,suficient de des'' inseamna pentru unii caini o luna,pentru altii 6...asta decide medicul care trateaza cainele(bineinteles dupa ce se vindeca)

Tratamentul trebuie neaparat sa includa spalaturi facute pe canalul ,,glandei'' si nu numai pe canalul fistulei!

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 oct, 09
    Posturi
    180

Implicit

Multumesc, caress!

Acele spalaturi facute pe canalul glandei in ce constau? In caz ca nu le face vet-ul le pot face eu?
    Cainele nu prea sta, schelalaie foarte mult si fiind atat de mica ( 3 kg) nu prea a iesit nimic dupa operatiunea de vidare.

Am citit ca ar fi mai bun antibioticul Stomorgyl, care se elimina prin glande. Ar trebui sa-l sugerez ca tratament?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    12 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Nu l am folosit niciodata in aceste cazuri,chiar si enrofloxacina mi se pre putin cam prea agresiva...Spalaturile se fac cu o branula sau cu o sonda de motan,pe canalul glandei.Se introduc antibiotice(eu rezultatele cele mai bune le am avut cu Tenazym,pe care ti l recomand cu caldura).Nu sunt pentru extirparea sacilor perianali,daca e bine tratata afectiunea este perfect vindecabila si cu risc mic de recidiva.

I STEP BACK AND REMEMBER MY PURPOSE AND MY PRIORITIES.I ALWAYS REMIND MYSELF WHY I AM HERE AND WHY I PRACTICE VETERINARY MEDICINE...

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 oct, 09
    Posturi
    180

Implicit

Eu m-am gandit la extirpare tocmai datorita recidivelor ( in prezent a treia, ultimele doua sigur la sacul stang) , dar evident prefer tratamentul ( are si 9 ani)

Cu spalaturile o sa incerc sa aduc in discutie daca nu spune vet-ul.
    Dexamethazonul mi-a fost justificat pt ca a avut putina febra, dar alegerea antibioticului ( Baytril injectabil ) nu stiu daca a avut vreun motiv.
    Din ce am vazut a tamponat cu mibazon local.

Multumesc pt explicatii. Sper sa fie bine, deocamdata nici nu poate merge.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    03 oct, 09
    Posturi
    180

Implicit

Dimineata arata asa:

Aseara se mai umflase si devenise mov, iar pana dimineata cred ca a spart-o ea prin lins.
    Ar trebui sutura?
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    12 mai, 07
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    5,989

Implicit

Arata perfect,nu e nevoie de sutura.

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */