Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 16
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 iun, 11
    Posturi
    4

Exclamation Oare am luat raie de la pisica?

Am gasit de o saptamana jumate o pisicuta birmaneza intr-o stare jalnica. Era foarte slaba, cu capul plin de scoarta ce-i cobora pana pe ochi, la fel si pe spate, dar parca scoarta mai subtire, cu smocuri de blana cazute, cu ochii umflati si plini de urdori. Am luat-o si am dus-o la veterinar, care i-a dat vitamine si antibiotice intravenos, urmand ca dupa ce se inzdraveneste cat de cat sa-i dea si antiparazitar. Mi-a zis ca nu are raie dupa cum se vede si ca scoarta poate fi datorata lipsei de hrana, apa, batailor, etc. Am dat-o totusi cu praf de purici si saprosan pudra, pt infectii. Scoarta incepe sa-i pice de pe urechi, dar daca ma apropii, miroase urat, a infectie. Tin pisica inchisa in garaj dar mai iese si afara, iar eu mai am pisici afara. A mancat din vasele lor si acum mi-e frica (cam tarziu) sa nu le fi dat ceva boala, pt ca mamei au inceput sa-i apara pe piele bubite mici rosii care o mananca si se inmultesc. Acu incep sa-mi apara si mie si sotului, pt ca am pus mana pe ea.
    Mi-e foarte frica sa nu fi adus o pisica cu cine stie ce boala.
    Oare sa fie o ciuperca, sau doar o banala urticarie.
    Am fost la doctor si mi-a dat o crema pt scabie, pt toata familia.

Asa arata bubitele:
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 iun, 11
    Posturi
    4

Implicit

asta e pisica, in ziua cand a gasit-o, Capul are scoarta maro sub par, iar acum ii cade de pe urechi si ii ramane piele roz.
    Imagini atașate Imagini atașate

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Nu ai spus in ce zone au aparut bubitele, scabia la om are "preferinte". La cum descrii pare sa fie asa ceva, partea buna e ca se trateaza relativ usor. Eu recomand consult dermatologic in cazul in care medicul ce v-a prescris tratamentul nu e dermatolog.
    Pisica respectiva trebuia izolata de la inceput, mai ales de animalele proprii, oamenii ce veneau in contact cu ea ar fi trebuit sa poarte manusi, sa se dezinfecteze bine dupa contact- e totusi vorba de un animal vizibil bolnav.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 iun, 11
    Posturi
    4

Implicit

Bubitele au aparut pe burta mai intai, mama s-a umplut toata, ( poza e a ei)acum ii apar si pe spate dar nu asa multe . Sotul are pe burta si brate. Eu am doar vreo cateva pe burta si pulpa. Am luat de la doctor benzoat de benzil crema si ne dam toti de ieri. Mi-e frica sa nu fie cine stie ce boala sau o ciuperca.
    Doctorita a spus ca nu e scabie, ca nu se ia de la animal. Dar e prea de tot, de cand avem pisica asta, e cam mare coincidenta, nu?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 mar, 11
    Posturi
    15

Implicit

Ba da, raia de la animale se ia la om - si inca cum.
    Eu acum ceva vreme am avut raie diagnosticul exact a fost "raie atipica luat de la canis" - caini.
    Nu e grav, dar e neplacut - cu crema respectiva scapi in cateva zile, putine, dar problema e ca lenjeria, hainele, toate lenjeriile de pat trebuie spalate concomitent, bine la o temperatura f. inalta....deci e de munca.

Se prea poate deci sa ai raie, seamana cu ce am avut eu.
    In primul rand pisica - pisicile, deparazitate special - mergeti la alt medic daca acesta nu va convine.
    Apoi, voi fie folositi crema respectiva si spalati lenjeriile si hainele, fie mai mergeti la un dermatolog.
    http://verze.ro
    simtul umorului nu a murit

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,229

Implicit

Un produs foarte bun contra raiei este advocate cat. Se da pe pisica de 2 ori pe luna si gata, a scapat. Cel putin asa sustine prospectul.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    26 mai, 09
    Varsta
    30
    Posturi
    348

Implicit

Iti dau un sfat din proprie experienta:mergi la un dermatolog sa vezi exact ce ai,eu am luat acum 4 ani de la un caine ,mi s-a confundat diagnosticul si am avut mult de tras dupa aceea.De aceea iti recomand sa mergi la un dermatolog sa iti faca raclat de pe acele bubite si asa vei stii ce ai.
    Bubitele cere mi-ai aparut mie seamana cu ale tale,citeste pe net despre ,,tinea corporis,, si vezi daca se aseamana,in mod normal daca le-ai luat de la pisica apar foarte repede ,mie mi-au aparut intr-o singura zi pe tot corpul si ma mancau ingrozitor.
    Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    17 feb, 11
    Posturi
    159

Implicit

Mergeti cu pisicuta la un alt doctor. O a doua parere nu strica. Chiar si medicul veterinar va poate spune daca ce aveti dvs este sau nu luat de la biata pisicuta.
    Va recomand un medic bun care se afla in Ghencea la DreamVet: Anca Dobrica 0729109811.
    Am avut si eu o problema asemanatoare si era defapt o alergie pe care am trata-o cu Clorfeniramin pastile la 6 ore si local de doua ori pe zi cu crema Diprogenta. De aceea s-a manifestat asa de repede la familia dumneavoastra, ati facut alergie la ceva.

Succes

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit

Citat Postat de Misica Vezi post
    (...)
    Doctorita a spus ca nu e scabie, ca nu se ia de la animal. (...)?
    Se pare ca are dreptate. Citeste aici, cu rabare:
    http://www.i-medic.ro/boli/raia-sau-scabia

Esti sigura ca nu este o urticarie, reactie alergica la ceva? Poate chiar la muscatura de purici, eventual? Iata, aici, imagini de "urticarie", cel putin una din poze pare sa semene cu cea a mamei tale...
    http://images.google.de/images?svnum...G=Bilder-Suche

Daca te uiti pe Google, dupa motorul de cautare "scabie" poti citi suficiente exemple in care scabia si urticaria au fost "confundate" de medici (ca s-au facut tratamente cu benzoat de benzil, in mod inutil si, desigur ineficient).

Cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog BUN!!!

Iar pisica ar trebui diagnosticata pe baza unor investigatii serioase, sens in care o recomand pe d-ra dr. Negoita Carmen de la FMV (catedra de microbiologie); ii va face un raclaj din zone considerate cu aspect "anormal", se uita la microscop, face "culturi" pe medii specifice si PUNE un DIAGNOSTIC CORECT, cu antibiograma!
    Ultima modificare făcută de Neguta; 15/06/2011 la 14:38.

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Localizarea leziunilor e tipica pentru scabie, daca pruritul se accentueaza seara si noaptea ( " la caldura patului") eu as inclina spre asa ceva. Mi se pare improbabil ca trei membri ai familiei, dintre care doar doi rude de sange, sa faca alergie concomitent. Am inteles ca pisica oricum a fost deparazitata extern impotriva puricilor, deci nu poate fi alergie la purici ( ma gandesc ca v-ati fi dat seama oricum daca va intepau niste purici).
    Tinea are de obicei alt aspect si evolutie.
    De la medicul veterinar stiu si eu ca pisicile fac cel mai frecvent un tip de scabie ce nu se transmite la caine sau om. Totusi o analiza exacta se impune, pisica trebuie sa faca de urgenta un raclaj si examen macar parazitologic. Exista sanse ca boala sa fie luata de altundeva si aparitia simptomelor odata cu venirea pisicii sa fie coincidenta.
    Cat despre membrii familiei, trebuie consult dermatologic. Oricum daca e scabie unguentul respectiv isi va face treaba ( obligatoriu fiarta lenjeria de pat si lenjeria intima, ideal toate hainele ce au venit in contact cu pielea), boala in sine nu e grava, trece repede si nu e nici ceva rusinos.
    In functie de rezultatul analizelor pisicii se va hotari daca trebuie facut vreun tratament si celorlalte pisici sau ce masuri trebuie luate.
    Ultima modificare făcută de deea112; 15/06/2011 la 16:23.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    15 mar, 11
    Posturi
    15

Implicit

Eu cand am facut, am facut "raie atipica" - luata de sora mea de la cateii din fata blocului si apoi, de mine, amandoua am facut

Nu era localizata asa cum s-ar sti ca se localizeaza normal, ci tot asa, ca niste ciupituri, pe brate, picioare, cateva pe burta.

Doctorita noastra de familie, foarte buna, si-a dat seama imediat despre ce este vorba
    De aceea zic sa consulti un doctor bun si cu experienta - un dermatolog eventual
    http://verze.ro
    simtul umorului nu a murit

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 iun, 11
    Posturi
    4

Implicit

Chiar azi voi merge la doctor sa-mi dea trimitere pt analize de piele. Ma dau cu crema asta de 2 zile dar vad ca imi tot apare cate o bubita- doua in fiecare zi. Mamei i-au aparut ca i cum s-ar extinde, dar mie vad ca imi apar haotic. Am vreo 3 mici de tot pe burta jos, pe san, vreo 3 pe picior. Sunt tare ciudate, mici de tot, rosii si ma mananca daca le ating.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,229

Implicit

Asa arata si ciupiturile de purici, tantari si alte insecte. De asemenea o intoxicatie alimentara se poate manifesta asa. Neaparat trebuie sa te vada un dermatolog.

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Daca nu ai sterilizat bine tot din casa e normal sa apara in continuare- asta in cazul in care e scabie. Un antihistaminic oricum nu strica in perioada asta.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    06 iun, 04
    Varsta
    29
    Posturi
    1,298

Implicit

Și dacă ar fi vreo ciupercă sau râie care e faza? Doar nu ați luat SIDA de la pisică. Se tratează, nu are rost să te panichezi așa. Adresează-te unui dermatolog priceput și se rezolvă. În plus dacă e vreo ciupercă, cel mai probabil că trece și de la sine, pe când faci imunitate la ea. Însă și mai important cred că ar fi să duci pisica la un medic veterinar mai competent. Cred că ar trebui făcut un raclaj să identifice exact ce probleme dermatologice are pisica și să înceapă un tratament. Din poza pusă de tine mai gravă pare problema pe care o are la ochi.
    Dogs come when you call. Cats have answering machines.
    http://barzoi.wordpress.com/

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •