Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 23

Subiect: blocaj renal

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 11
    Posturi
    8

Unhappy blocaj renal

Buna am o mare problema si vreau sa stiu cine mai e in aceasta situatie.Am un motan pe nume Sess are 2ani si jumatate si astazi am descoperit ca nu mai poate urina ,asa ca l am dus la vet ,unde am aflat ca are pietre la rinichi si ca cam atat i a fost:| I a pus sonda ca sa elimine urina iar acum sunt disperata deoarece mi a zis ca daca nu urineaza trebuie sa il eutanasiez Pe Sess l am cumparat cand avea 3luni din pet shop,l am hranit numai cu Whiskas niciodata cu altceva(nu mananca indiferent daca ii ofera cineva),are vaccinurile la zi nu am sarit nici unul,merg cu el la fiecare 6 luni la control am grija de el ca de ochii din cap.Intentionez sa plec din tara cu el asa ca acum o saptamana am fost ca sa ii faca controlul de rutina si sa ii puna cip ,atunci totul era oky,iar acum imi spune ca sa iau o decizie.Mentionez ca l am castrat cand avea 1 an de zile,deoarece stau la bloc si isi marca teritoriul incontinuu,iar acum acest doctor ma intreaba daca nu stiam ca asta se va intampla daca il castrez:| Nu mi s a spus de nici un risc cand l am castrat iar acum imi spune ca e vina mea ca l am castrat si de asta e in situatia asta acum.Am sa il trec de maine pe royal canine pt probleme urinare am citit blogurile voastre si se pare ca acesta e cel mai bun,insa pot sa imi fac sperante?Help pls

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 11
    Posturi
    8

Implicit .

Nu stiu cat de mult conteaza dar Sess face parte din specia Albastru de Rusia

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    415

Implicit

La ce te asteptai daca l-ai hranit numai cu Whiskas? Eu personal ma mir ca a durat atat de mult pana cand s-a imbolnavit. Iti sugerez sa schimbi medicul ala care-i atat de grabit sa-ti eutanasieze motanul si sa mergi la un medic adevarat care sa faca investigatiile necesare, sa ti-l trateze corect si sa te si invete ce tip de hrana sa-i dai daca vrei sa-l ai sanatos.
    Pacat ca lumea gaseste forumul abia dupa ce se loveste de necazuri. Un pic de informare inainte sa adopte un animal i-ar scuti pe toti de tare multe probleme.
    Iti urez sanatate multa si tie si motanului. Spune de unde esti si vei fi indrumata catre un vet capabil.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Mda, Whiskas+ un vet pregatit de euthanasie, nu de tratat+ plus un stapan neinformat=suferinta animalului.
    Iti putem recomanda veterinari buni daca spui din ce oras esti....
    Orice ora conteaza, e duminica si nu e de asteptat....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 11
    Posturi
    8

Implicit

Sunt din Bacau.Am fost azi dimineata cu el la veterinar si mi a dat Cranberry ,Uro pet unguent si o pastila Synul sa i o impart in 4 cate o bucatica pe zi. Astazi tot nu a urinat si plange tot timpul.A vomitat o data si este apatic,letargic.I am cumparat Hills la recomandarea vet si nu a mancat deloc.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 11
    Posturi
    8

Implicit

Ce as putea sa ii dau ca nu mai sufere atat? Nu se poate aseza in fund.Se duce la tavita si incearca dar nu reuseste sa faca.Si mai am o problema cu pastilele Cranberry sunt foarte mari si nu reusesc sa i le dau.Azi am pus o in seringa cu apa si i am dat o insa foarte greu am reusit...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 11
    Posturi
    8

Implicit

Cat despre mancare...Whiskas mi s a spus ca este cea mai potrivita cu asta l am hranit din totdeauna nu mi s a spus niciodata de un risc sau de vreo predispunere la ceva

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 11
    Posturi
    8

Implicit

Nu poate urina din cauza pietrelor sau din cauza ca l a ranit atunci cand i a pus sonda...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    04 iun, 08
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    26
    Posturi
    511

Implicit ...

Ar trebui sa iei in serios simptomele motanului tau, chiar nu e de glumit.
    Decat sa stai sa astepti sa iti scrie cineva aici mai bine te-ai pune sa cauti topicuri cu probleme asemanatoare, sunt foarte multe topicuri.
    Cat despre ce ar trebui sa faci...analize de sange si urina.Daca nu ti-a spus vetul la care ai fost atunci ar trebui sa mergi la altul care e dispus sa afle mai multe despre acest caz.
    Concluzie: maine la prima ora urgent dus la vet ( in caz ca starea lui se inrautateste,sa te duci la vet in noaptea asta )
    Bafta, sper sa isi revina

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    415

Implicit

username45b0 este din Bacau. Trimite-i un PM si roag-o sa te indrume catre un medic bun. Starea pisoiului e grava, nu ai timp de pierdut. Sunt necesare analize de sange si urina pentru a se stabili tratamentul corect si dieta corespunzatoare.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    24 dec, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    31
    Posturi
    643

Implicit

Buna, nu vreau sa te sperii....vreau doar sa-ti explic de ce este vital sa te duci cu pisoiul la doctor (alt doctor) urgent....banuiesc, ca in cazul tau se impune o interventie chirurgicala de eliminare a pietrelor. Am avut un catel care a murit din cauza blocajului renal, dar a fost o alta situatie, era relativ batranel si problemele lui renale nu erau de cauza mecanica, deci nu puteau fi inlaturate chirurgical, la el pur si simplu nu mai functionau rinichii........dar ideea esta ca datorita blocajului renal valorile ureei si ale creatininei cresc enorm (de asta trebuiesc facute analize de sange urgent), creatinina si mai ales ureea otravesc sangele si dau foarte multe simptome urate...gandeste-te ca urina nemaiputand fi evacuata se revarsa in sange si il otraveste, iar la noi in tara nu exista aparat de dializa (cel putin pt caini...nu stiu si pt pisici) pentru a putea curata sangele, sunt alte metode foarte invazive si greu de suportat pentru animalut, care dau rezultate intr-o anumita limita. Nu mai astepta, du-te la un medic competent care sa dispuna de aparatura necesara pt analize si de dorinta de a ajuta animalele, nu de a-ti lua tie banii.
    Mult succes si sanatate motanelului.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

Citat Postat de buffyk Vezi post
    Sunt din Bacau.Am fost azi dimineata cu el la veterinar si mi a dat Cranberry ,Uro pet unguent si o pastila Synul sa i o impart in 4 cate o bucatica pe zi. Astazi tot nu a urinat si plange tot timpul.A vomitat o data si este apatic,letargic.I am cumparat Hills la recomandarea vet si nu a mancat deloc.
    buffyk, SCHIMBA vet-ul imediat.
    Parerea mea e ca motanelul este deja in insuficienta renala, determinata de blocajul vezical, pe seama litiazei urinare.
    Motanelul tau e tanar, are TOATE sansele sa se faca bine DACA e consultat si tratat de un medic RESPONSABIL si PRICEPUT. (Cel la care ai fost pana acum, pare ca e DEPARTE de cerintele aceastea.)
    E nevoie de: analize de sange (cel putin uree si creatinina), sumar de urina si sediment, apoi urgent deblocarea uretrei, daca e cazul, lavaje ale vezicii urinare, paralel cu administrare de perfuzii, eventual dializa peritoneala, precum si tratament adecvat al infectiei urinare. NU cred ca motanelul doreste sa manance (daca are ureea crescuta, atunci este practic intoxicat si are greturi), dar daca da, atunci DIETA (urinary sau renal, dar NEAPARAT in functie de rezultatele analizelor de sange si de urina), insotit de UROPET (daca "pietrele" din vezica sunt struviti), DUPA ce mananca, fiindca uropet-ul este relativ agresiv pentru mucoasa gastrica...
    NU MAI INTARZIA! Viata lui depinde de tine, de decizia ta! (Abandoneaza-l pe vet-ul netrebnic de pana acum!!!)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    19 iun, 11
    Posturi
    8

Implicit

Citat Postat de _Luana_ Vezi post
    username45b0 este din Bacau. Trimite-i un PM si roag-o sa te indrume catre un medic bun. Starea pisoiului e grava, nu ai timp de pierdut. Sunt necesare analize de sange si urina pentru a se stabili tratamentul corect si dieta corespunzatoare.
    I am trimis.Multumesc

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

Citat Postat de buffyk Vezi post
    I am trimis.Multumesc
    Dar NU astepta prea mult dupa un raspuns.

Situatia motanelului tau e GRAVA! NU poti pierde timpul. Orice zi de intarziere ii inrautateste starea si rezolvarea devine tot mai dificila cu fiecare ora, de cele mai multe ori cu consecinte IREVERSIBILE.

Incearca si mai cauta alti vet-i, macar consulta-te cu ei, pana cand ai o reactie de la username45b0!!!!!

As vrea sa POTI INTELEGE gravitatea situatiei!!!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    30 aug, 07
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    415

Implicit

I-am trimis si eu, probabil ca te va contacta cand primeste mesajele. Doar sa nu fie prea tarziu. Cum se mai simte motanul?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */