Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 7 din 7
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 nov, 09
    Posturi
    4

Implicit Scabie la pisici....tratament?

Buna tuturor!
    m am uitat prin topicurile legate de acest subiect si am cules ceva info despre dar tot nu m am convins.pisica mea are coji multe pe o ureche..defapt s au extins si pe cealalta dar nu tot atat de rau..si din ce am inteles ar avea ori scabie ori vreo infectie cu vreo ciuperca....am fost la o farmacie vet si mi s a dat o fiola de neostomosan pe care mi a spus sa o diluez in 5 L de apa, ea avand 5ml....m am uitat p net si am vazut k se dilueaza la un L de apa nicidecum la 5.....in fine nici nu prea am putut sa ii dau pisicii pe corp si pe urechi ptr ca s a speriat de zgomotul facut prin pulverizarea solutiei asa k am renuntat sa ii mai dau.. apoi i am aplicat un unguent pe baza de sulf pe care tot farmacistul acela mi l a recomandat sa l iau de la o farmacie umana insa am aproape o saptamana de cand ii dau si nu da rezultate...nu stiu c sa ii mai dau. la medic nu o pot duce ptr k nu locuiesc in oras si nu mi se pare totusi ceva urgent..adik se poate tratata pe baza de unguente, solutii...asa ca astept sfaturi!
    va multumesc!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,241

Implicit

Iata ce i s-a intamplat ce curand unui stapan care si-a "tratat" cainele cu neostomosan:
    http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=72061
    Norocul ca aceasta pisicuta este mai desteapta decat cei care ti-au recomandat asa ceva.

Pana nu stii ce are animalul, nu poti sa il tratezi in mod adecvat iar afectiunea se va inrautati. Tratamentul pt scabie si ciuperca este foarte diferit pentru ca sunt 2 afectiuni foarte diferite. Te-as sfatui sa faci tot posibilul pt a duce pisica la un cabinet veterinar unde sa i se faca un raclaj pt diagnostic. Daca este scabie, e posibil sa fie nevoie de injectie, aceasta afectiune neputandu-se trata cu unguente si/sau medicamente pe gura.

Nu uita ca anumite afectiuni se pot transmite si la om, asa ca e bine sa stii exact ce are ca sa o poti trata cat mai bine si cat mai curand.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    01 sep, 10
    Posturi
    95

Implicit

cred ca poate ajuta pana ce afli despre ce ciuperca este vorba, veteusan sau imaverol. eu pe ai mei i-am tratat de microsporie cu veteusan si betadina si au fost foarte eficiente. poti lua si tu, dar nu te speria, trece tot cu crema si medicamente la nevoie... din cate stiu exista si sampoane cu concentratie mai mare de clorhexidina care s-au dovedit eficiente. sper sa iti fie de folos...oricum mergi cu pisu la vet pt o analiza la blanita numai bine

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,685

Implicit

Citat Postat de pisicamica Vezi post
    cred ca poate ajuta pana ce afli despre ce ciuperca este vorba, veteusan sau imaverol. eu pe ai mei i-am tratat de microsporie cu veteusan si betadina si au fost foarte eficiente. poti lua si tu, dar nu te speria, trece tot cu crema si medicamente la nevoie... din cate stiu exista si sampoane cu concentratie mai mare de clorhexidina care s-au dovedit eficiente. sper sa iti fie de folos...oricum mergi cu pisu la vet pt o analiza la blanita numai bine
    Intai trebuie sa afle despre ce ciuperca/parazit este vorba, apoi sa ii faca tratamentul...cam asta e ordinea firesca...nu?
    PLus ca este contraindicat sa faci tratament inainte de a fi luat raclatul sau proba de par de pe locul afectat...Daca aplici ceva inainte de a lua proba de acolo, degeaba se mai face dupa...nu mai iese nimic concludent....

Cum a spus si Jalane, trebuie dusa urgent la un cabinet unde sa se faca raclatul si cultura micologica pentru a se vedea clar despre ce e vorba.
    Micozele si raia sarcoptica se pot lua si la om...

Catwalk, poate nu este urgent, dar este foarte contagios...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 nov, 09
    Posturi
    4

Implicit

Multumesc ptr raspuns.....si eu i am dat catelusei mele pe toata blana cu neostomosan..insa nu a patit nimic...dar nu o sa il mai folosesc niciodata. problema cu pisica este k eu nu locuiesc in oras...si nu e prima oara cand am dus o la vet......am platit o masina ca sa m duca special.....m am chinuit sa o fac sa stea in masina (ptr k este sperioasa si putin agresiva in alt mediu) si stiu k nu ar costa chiar atat de mult consultatia sau tratamentul dar momentan resursele mele financiare sunt limitate...poate asta este unul din motivele pentru care multe persoane apeleaza la site-uri specializate...stiu k pentru afectiunile animalelor sunt de obicei tratamente care au spectru larg si m am gandit k poate o sa aflu si eu unul care sa i se potriveasca pisicii mele fara sa ii dauneze si sa o ajute...oricum iti multumesc mult!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    15 dec, 10
    Locație
    B/MS
    Varsta
    4
    Posturi
    186

Implicit

catwalk ce mai face pisica ? si de din ce localitate mai exact esti?

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 nov, 09
    Posturi
    4

Implicit

este mai bine, multumesc
    eu sunt din berca, buzau

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

Permisiuni postare