Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 20
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 iul, 11
    Posturi
    18

Unhappy infectie urinara motan

Buna ziua am o mare problema:am un motan in virsta de 4 ani pe care l-am castrat in februarie anul acesta si caruia i-am facut vaccinul trivalent acum 10 zile pentru prima oara,mentionez ca nu avea decit antirabicul facutSa va prezint situatia:.A avut niste scurgeri la ochi acum vreo luna si ceva l-am tratat cu antibiotic, iar de vreo 2 zile a inceput sa manince foarte putin si a facut febra care a ajuns la 41 grade .L-am dus la vet si i-a facut vreo 2 injectii in urma carora i-a scazut febra si apoi mi-a spus ca are infectie urinara, acest diagnostic fiind pus pe seama intrebarilor puse mie, fara nici o analiza a urinei.Eu i-am zis ca face pipi mai rar si putin in ultimul timp asta fiind si din cauza ca bea apa foarte rar si maninca numai bobite.Prin urmare mi-a dat ca tratament ciprofloxacin de uz uman,cite jumatate de comprimat timp de 5 zile,insa l-a vomitat si apoi nu a mai mincat delok.Nu stiu ce sa ma fac cu el n-am incredere in medic si nu stiu ce ar putea avea ,ce tratament e indicat va rog ajutati-ma cu niste sfaturi!!!!!!!!!!
    PS:as dori sa stiu si eu de cite ori e normal sa faca pipi pe zi si ce cantitate????noaptea e normal sa faca??si ce cantitate de apa trebuie sa bea??????va multumesc!!!!!!!!!!!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Dar DE UNDE esti, delice?

Ar fi posibil, da, ca motanul tau sa aiba infectie urinara, caz in care ciprofloxacina este eficienta, de principiu... Doza, insa, mi se pare foarte mare! Daca un om ia o pastila intreaga, CUM sa dai unui motan care are de cel putin 10 ori mai mica greutatea corporala, 1/2 pastila? Apoi: atata vreme cat vomita ceea ce i se administreaza oral, modalitatea de tratament trebuie adaptata, respectiv exista ciprofloxacina perfuzabila... Altminteri infectia in loc sa se rezolve, fie se complica, fie germenii dezvolta rezistenta la antibioticul respectiv...
    Si mai e ceva: ciprofloxacina mai are niste contraindicatii si niste precautii pentru care ar fi fost bine totusi sa fi fost facute niste analize de urina (sediment, sumar) si niste analize de sange (probe renale)...
    Daca bea apa putina (mai ales ca are febra!) ar trebui sa i se administreze si niste perfuzii, altminteri cedeaza rinichii si intra in insuficienta renala (la care administrarea de ciprofloxacina este oricum contraindicata)...
    Macar in primele zile de tratament, vet-ul NU te-a chemat sa consulte motanul, sa vada CUM evolueaza starea lui?
    Eu nu sunt vet, insa am avut tare multe cazuri de infectii urinare la "familia" mea felina!!!

Dar: DACA nu e vorba de o infectie urinara?????????? Mai e si intrebarea aceasta...
    Ultima modificare făcută de Neguta; 27/07/2011 la 13:28.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 iul, 11
    Posturi
    18

Unhappy buna!

mersi pt raspuns...vorba ta ai dreptate daca nu e infectie urinara???????oricum am intrerupt imediat tratamentul cu ciprofloxacin uman pt ca nu le vad indicate medicamentele umane pt animale si am fost cu motanul la vet si i-am zis.Atunci el i-a facut un antibiotic injectabil si azi am observat ca i s-a umflat locul unde i-a facut injectia,iar de mincat maninca foarte putin...am zis ca nu-l mai duc la el..ca daca el maninca foarte putin sa-i mai faca alt antibiotic injectabil mi se pare ca mi-l ameteste de tot....ce poate avea totusi?ce semne prezentau pisicile tale cu infectie urinara???

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Daca esti din Bucuresti, iti recomand alt vet!!

Dar, sa stii, si eu administrez (la recomandarea vet-ilor mei!!) ciprofloxacina de uz uman pisicilor, atunci cand ESTE cazul, insa doza este mult mai mica decat cea pe care ti-a recomandat-o vet-ul tau! In plus, SI concentratia de ciprofloxacina/substanta activa pe tableta difera si ASTA e specificata pe "cutie".

Mie mi se pare anormal ca vet-ul sa schimbe, dupa inspiratie, antibioticele intre ele, desi niciun protocol nu e dus pana la capat (intr-un tratament incomplet sau inadecvat, se creeaza rezistenta germenilor la diversele antibiotice administrate aiurea, in plus nici infectia nu se vindeca, iar ficatul e bombardat cu tot felul de factori agresivi!).
    Analiza urinei TREBUIE facuta SI pentru a se detecta DACA, in cazul unei infectii, e semnalata si prezenta unei litiaze urinare, adica DACA motanelul are "nisip" sau "pietricele" in urina/in vezica urinara sau poate chiar la rinichi, si de CE natura sunt acestea (struviti, oxalati, etc.); fiindca, in acest caz, trebuie modificata si hrana motanului, deci se impune o dieta care sa corecteze aceste probleme... Daca se trateaza (chiar corect) infectia, in prezentza litiazei ea va recidiva cat de curand...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 iul, 11
    Posturi
    18

Implicit

multumesc neguta dar din pacate nu toti medicii sunt preocupati de soarta animalelor,eu il iubesc enorm pe pisi meu si imi pare rau ca l-am castrat si i-am facut vaccinul ala trivalent ,ca dupa aia au inceput problemele ,pina atunci a fost bine...as vrea sa-l fac sa aiba pofta de mincare, nu stii ce as putea sa-i dau???pt cresterea apetitului...ca vreau sa-l pun oleaka pe picioare si sa-l las sa-si mai revina din ameteala care i-a provocat-o acele injectii cu antibiotice ..si apoi sa-l duc la alt veterinar..nu sunt in tara ,iar aici locuiesc intr-un satuc mic cu o singura clinica veterinara si multa indiferenta fata de suflete nevinovate..!!!!!!!!!!

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Sincer, pipi rar si putin e semn de infectie urinara?
    Motanul meu ( al parintilor de fapt) a facut infectie urinara dupa castrare, desi a facut antibiotic 3 zile. A parta zi era cu febra si cu celelalte semne ce dau de banuit: urina des si putin, avea evident dureri la urinare ( mieuna disperat). Practic, in decurs de jumatate de zi, a fugit la fiecare 10-15 min la litiera, unde statea cate 5 minute mieunand si scotand abia cateva picaturi de pipi. Urina avea un miros urat. In acea zi a ajuns la vet, avea si febra, a facut 10 zile trat cu synulox- din cate stiu asta merge foarte bine pe infectii urinare la caini si pisici. A baut ceai de coada calului si a mai luat ceva naturist, nu mai stiu ce.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 iul, 11
    Posturi
    18

Question buna deea

Citat Postat de deea112 Vezi post
    Sincer, pipi rar si putin e semn de infectie urinara?
    Motanul meu ( al parintilor de fapt) a facut infectie urinara dupa castrare, desi a facut antibiotic 3 zile. A parta zi era cu febra si cu celelalte semne ce dau de banuit: urina des si putin, avea evident dureri la urinare ( mieuna disperat). Practic, in decurs de jumatate de zi, a fugit la fiecare 10-15 min la litiera, unde statea cate 5 minute mieunand si scotand abia cateva picaturi de pipi. Urina avea un miros urat. In acea zi a ajuns la vet, avea si febra, a facut 10 zile trat cu synulox- din cate stiu asta merge foarte bine pe infectii urinare la caini si pisici. A baut ceai de coada calului si a mai luat ceva naturist, nu mai stiu ce.
    Nu stiu ce sa cred ,pe motanul meu nu-l doare cind face, nici nu miauna ,iar urina nu-i miroase urit.Synoluxul era sub forma de pastile sau injectabil????
    .

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Synulox pastile, de uz veterinar, dar primele zile a facut ceva injectabil( 3 zile injectii si restul de tratament cu pastile parca). De uz veterinar este enroxilul injectabil, asta e un antibiotic ce merge f bine la cateaua mea cand face cistita, dar trebuie sfatul unui medic veterinar pentru a administra asa ceva la pisica. Problema este ca voi nu aveti un diagnostic iar simptomele pisicului nu sunt specifice pt ceva anume. Faptul ca face pipi putin si rar se poate datora cantitatii mici de apa pe care o bea. Mai ales daca mananca doar hrana uscata, ar trebui sa bea suficienta apa.
    Nu trebuie sa iti para rau ca l-ai castrat, asta e un lucru bun, asa cum e si vaccinul. Chiar daca pisica nu iese afara, tot poate fi expusa unor boli grave, nu trebuie sa risti.
    Parerea mea este ca trebuie vazut de un medic, altul daca primul nu ti-a inspirat incredere, facut un set de analize si stabilit un tratament.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

La infectiile urinare, cel dintai semnal de alarma este modul in care animalutul face pipi: se duce des la litiera, nu face pipi de fiecare data sau poate face doar cateva picaturi si, poate tocmai de aceea, zaboveste mai mult la litiera... Sau incearca sa faca pipi si in alte locuri decat litiera...
    In faza initiala a bolii, nu toti au dureri si nu toti miauna.Este suficient sa aiba usturimi usoare si sa fie si genul de motan care NU se plange, adica rabda (se stie pisicile sunt incapatanate)... Cand miauna e deja de rau...
    Adesea dupa sterilizarea motanului, DACA NU s-a lucrat in conditii perfect septice, SE POATE intampla ca acesta sa faca o cistita fiindca vet-ul lucreaza cu maini "contaminate" in apropierea uretrei, ceea ce constituie un factor de risc si un focar de infectie. Dar NU e vina "interventiei chirurgicale", ci a "personalului medical".
    Vaccnul trivalent, NU poate constitui cauza cistitei, in niciun caz. A fost o simpla coincidenta.

Acuma, in ce ma priveste NU am dat niciodata antibiotic pentru cistita unui animalut DECAT DACA infectia s-a confirmat prin analize de laborator. Si, stunci, am mers DOAR pe recomandarea vet-ului, adica CE antibiotic, CE concentratie, CE doza, CATE zile...
    In plus, am dorit SA STIU DACA a fost sau nu semnalata prezenta unei litiaze si, daca da, de CE natura este aceasta, daca mai este necesar un tratament complementar si, eventual, schimbarea dietei alimentare...

Oricum, o cistita netratata sau tratata defectuos poate genera suprainfectari sau rezistenta la antibiotice sau cronicizare, agravata poate duce la complicatii renale...

CE ai putea incerca tu, delice, ma gandesc ca la o solutie de compromis mai putin riscanta (ia-o doar ca o sugestie de la un "parinte experimentat in domeniu"), ar putea fi un tratament cu Urinal akut, e un preparat din farmacologia umana, realizat pe baza de merisor (deci din "medicina vie")... Insa, deocamdata NU stiu (nu imi amintesc) doza care a fost recomandata de vet-a unei pisicute de-a mele foarte "recalcitranta" la alte tratamente, si care facea mereu recidiva la boala... Trebuie sa caut recomandarea vet-ei, e undeva "arhivata" intre atatea altele...
    Ultima modificare făcută de Neguta; 29/07/2011 la 12:17.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,995

Implicit

Exista un supliment pentru uz veterinar pe baza de merisor. Se numeste Cranberry RX,( costa o multime de bani) si dozajul e de 450mg pe capsula. Se dau o capsula de 2 ori pe zi. Asa ca mai bine cauta la farmacia de oameni ca precis e de 5 ori mai ieftin.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,610

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Exista un supliment pentru uz veterinar pe baza de merisor. Se numeste Cranberry RX,( costa o multime de bani) si dozajul e de 450mg pe capsula. Se dau o capsula de 2 ori pe zi. Asa ca mai bine cauta la farmacia de oameni ca precis e de 5 ori mai ieftin.
    TOt despre un supliment alimentar pe baza de merisor i-am spus si eu, si anume Urinal akut; e TOT din farmacia umana si NU e scump. (Si are recomandari de la mai multi vet-i!!)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,995

Implicit

Trebuie sa fac niste rectificari . La Cranberry Rx in compozitie intra vaccinium macrocarpon iar la merisorul din farmaciile umane e vorba de vaccinium vitis-idaea. Totusi cautand in dictionar cranberry e tradus ca fiind afina care are alta denumire stiintifica si anume Vaccinium myrtillus. Pe mine m-a ametit complet, nu mai stiu care e merisor si care e afina.

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Afina e blueberry.
    Merisorul e cunoscut ca un adjuvant foarte bun in tratamentul infectiilor urinare, precum si in tratamentul constipatiei.

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Problema in acest caz este ca delice locuieste intr-un satuc din alta tara ( poate ar fi bine sa se stie acea tara), deci nu stim daca are farmacii naturiste, nici ce tratamente veterinare exista in acea zona.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    27 iul, 11
    Posturi
    18

Implicit

va multumesc pt raspunsuri!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare