Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 37
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit Mister pentru medicii veterinari din Romania!!! :((

Buna ziua,

Am un bulldog francez in varsta de 1 an si 7 luni. Am mai cerut ajutorul vostru, pentru ca de cel mediciilor m-am convins din pacate...
    Pe scurt, problema este urmatoarea:

catelul este vesel, mananca, se joaca, are nenumarate seturi de analize (sange perfect) coproparazitologic (peste 10, niciun vierme) bacteriologic ( perfect), ecografii peste ecografii, totul Ok, deci, dupa analize nu are nicio problema, insa el face moale si cu sange. Face moale dupa primele doua scaune care sunt ok si fara sange...al treilea deja face picaturi de sange si foarte moale. Am luat la rand toate cabinetele veterianere, cele doua facultati veterinare, analize peste analize, nimeni habar nu are ce se intampla...

vreau sa ma duc sa ii fac si o colonoscopie pentru ca imi este frica sa nu aiba cancer la colon ((( puteti sa imi recomandati pe cineva si undeva ? eu stiu ii stiu doar pe cei de la Salvavet care fac. Voi ?

tin sa precizez ca recurg la colonoscopie pentru ca altceva nu mai am ce ii face, alte analize...

multumesc!

cu incercat cu diferete regimuri alimentare: de la royal canin intestinal, gastrointestinal, hill's id, eukanuba, royal canin french bulldog, i-am gatit orez 5 luni de zile...nimic!!! acum ii dau purina pro plan digestive miel cu orez si este un pic mai bine!!!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit

1. Poti sa dai rezultatele analizelor de sange (ma intereseaza, mai ales, CE parametri i-au fost verificati).
    2. Ecografiile UNDE i-au fost facute? De catre care vet?
    3. O hemoleucograma i s-a facut?
    Ex. parazitologic si cel bacteriologic al fecalelor CAND si UNDE i s-au facut?

N.B. Eu plec acum de la PC, voi citi abia maine comunicarile tale, ma mai gandesc pana atunci la problema.
    Precizez: NU sunt vet, dar de ani de zile ma confrunt cu fel de fel de probleme ale animalutelor, investigatii, diagnostice incomplete, etc, invat "meseria" din mers. Si m-am confruntat cu MULTE probleme ca ale catelului tau, de acum!!!
    Ultima modificare făcută de Neguta; 05/10/2011 la 17:53.

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

S-a luat in calcul boala inflamatorie a intestinului? In aceasta afectiune cainele trebuie sa primeasca un singur tip de proteina si un singur tip de carbohidrat, ambele complet noi pt el. Daca a mancat orez inainte de a aparea problema, nu mai are voie sa puna gura pe orez. Carnea trebuie sa fie complet noua: rata, curcan, iepure.
    E doar o idee de-a mea, nu sunt medic. E o afectiune frecventa la varste tinere, mult mai frecventa decat ceea ce suspectati voi.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    24 dec, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    31
    Posturi
    643

Implicit

Buna, daca ar fi avut vreun tip de cancer se vedea si in analize, nu poti avea cancer si analizele perfecte, se modifica anumiti parametrii. Este probabil o problema pe intestin, ceva care nu se vede la o simpla eco. Poate ar trebui sa iei in calcul varianta unei deplasari in afara granitelor, din cate am inteles la Unguri ar fi cel mai ok atat dpdv financiar cat si al serviciilor. Sanatate.
    PS: al meu a facut cu moale si cu sange din cauza unui dop de plastic care l-a inghitit, deci a facut o mica leziune si de aceea sangera, ma gandesc ca poate al tau are ceva similar, doar ca de alta natura, ceva care irita in permanenta intestinul. Antihemoragic i s-a facut?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    24 mar, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    5,877

Implicit

Citat Postat de alexnoir Vezi post
    ...
    vreau sa ma duc sa ii fac si o colonoscopie pentru ca imi este frica sa nu aiba cancer la colon ...
    Daca are cancer, i se poate stabili din alte analize. In plus, ar fi slabit, ar fi avut si alte stari.
    Nu chinui cainele la colonoscopie. Stii ce inseamna asta? I se introduce pe fund un tub dupa care aer pana i se umfla colonul. Daca are vre-o leziune pe colon, aceasta investigare ii poate duce la perforatie. Si la oameni se mai intampla. Rar, dar se mai intampla.
    Deci, eu cred ca nu are rost sa faci aceasta investigare traumatizanta pentru cainele tau, atata timp cat mananca, se joaca, este vesel, nu slabeste, etc,etc.
    I-a in calcul si ingerarea de corp strain, asta daca analizele sunt ok.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,613

Implicit

Citat Postat de alexnoir Vezi post
    Buna ziua,

Am un bulldog francez in varsta de 1 an si 7 luni. Am mai cerut ajutorul vostru, pentru ca de cel mediciilor m-am convins din pacate...
    Pe scurt, problema este urmatoarea:

catelul este vesel, mananca, se joaca, are nenumarate seturi de analize (sange perfect) coproparazitologic (peste 10, niciun vierme) bacteriologic ( perfect), ecografii peste ecografii, totul Ok, deci, dupa analize nu are nicio problema, insa el face moale si cu sange. Face moale dupa primele doua scaune care sunt ok si fara sange...al treilea deja face picaturi de sange si foarte moale. Am luat la rand toate cabinetele veterianere, cele doua facultati veterinare, analize peste analize, nimeni habar nu are ce se intampla...

vreau sa ma duc sa ii fac si o colonoscopie pentru ca imi este frica sa nu aiba cancer la colon ((( puteti sa imi recomandati pe cineva si undeva ? eu stiu ii stiu doar pe cei de la Salvavet care fac. Voi ?

tin sa precizez ca recurg la colonoscopie pentru ca altceva nu mai am ce ii face, alte analize...

multumesc!

cu incercat cu diferete regimuri alimentare: de la royal canin intestinal, gastrointestinal, hill's id, eukanuba, royal canin french bulldog, i-am gatit orez 5 luni de zile...nimic!!! acum ii dau purina pro plan digestive miel cu orez si este un pic mai bine!!!
    Am abordat-o SI pe vet-a "mea", aseara, pe tema pe care ai ridicat-o. Intre altele mi-a povestit un caz cu care s-a confruntat recent: un patruped cu episoade de diaree alternate cu scaune normale, sangerari, etc.; animalutul - cu mai multe randuri de examene parazitologice si bacteriologice (si alte investigatii), cu rezultate curate-curate; in cele din urma a eliminat (totusi) o anchylostoma de "toata frumusetea", care era cauza problemelor si care nu se relevase in examenele de fecale...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,164

Implicit

Si giardia apare doar uneori la examenul coproparazitologic. Am avut si eu o problema de genul acesta cu catelul meu cu deosebirea ca nu facea cu sange. Desi la coproparazitologic nu i-a aparyt giardia, eu i-am facut tratament cu Flagyl si de peste un an nu a mai avit de loc scaun moale. Nu ar fi rau sa-i dai probiotice pe o perioada de cateva luni.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit

Citat Postat de Neguta Vezi post
    1. Poti sa dai rezultatele analizelor de sange (ma intereseaza, mai ales, CE parametri i-au fost verificati).
    2. Ecografiile UNDE i-au fost facute? De catre care vet?
    3. O hemoleucograma i s-a facut?
    Ex. parazitologic si cel bacteriologic al fecalelor CAND si UNDE i s-au facut?

N.B. Eu plec acum de la PC, voi citi abia maine comunicarile tale, ma mai gandesc pana atunci la problema.
    Precizez: NU sunt vet, dar de ani de zile ma confrunt cu fel de fel de probleme ale animalutelor, investigatii, diagnostice incomplete, etc, invat "meseria" din mers. Si m-am confruntat cu MULTE probleme ca ale catelului tau, de acum!!!
    Buna!
    In primul rand iti multumesc din suflet pentru ajutorul tau. In al doilea rand, iti explic asa:
    1. Analizele de sange au fost facute la Facultatea de Medicina Veterinara din Cotroceni, strada Doctor Staicovici si au inclus toti cei 12 parametri, adica TOT! Le am acasa, le scanez si le atasez.
    2. Ecografiile le-am facut tot la Facultatea de Medicina Veterina. Ti sa precizez ca l-am tinut la ecograf peste 30 de minute.
    3. Examenele de parazitologic si bacteriologic le-am efectuat tot la Facultatea de Medicina Veterina (peste 10 repetari) dupa care le-am dus la Clinica Privata Victor Babes si au iesit perfect, acum maxim 1 luna.
    4. Hemoleucograma as vrea sa o fac la Spitalul Veterina ''Salvanet" de la Ilioara.

Multumesc mult

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit

Citat Postat de deea112 Vezi post
    S-a luat in calcul boala inflamatorie a intestinului? In aceasta afectiune cainele trebuie sa primeasca un singur tip de proteina si un singur tip de carbohidrat, ambele complet noi pt el. Daca a mancat orez inainte de a aparea problema, nu mai are voie sa puna gura pe orez. Carnea trebuie sa fie complet noua: rata, curcan, iepure.
    E doar o idee de-a mea, nu sunt medic. E o afectiune frecventa la varste tinere, mult mai frecventa decat ceea ce suspectati voi.

Buna!
    M-am gandit si la asta! Si acum primeste un singur tip de proteina cu totul noua pentru el (Miel de la Purina ProPlan Digestive)! Problema o avea inainte sa manance orez!
    Multumesc mult

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit

Citat Postat de shake Vezi post
    Buna, daca ar fi avut vreun tip de cancer se vedea si in analize, nu poti avea cancer si analizele perfecte, se modifica anumiti parametrii. Este probabil o problema pe intestin, ceva care nu se vede la o simpla eco. Poate ar trebui sa iei in calcul varianta unei deplasari in afara granitelor, din cate am inteles la Unguri ar fi cel mai ok atat dpdv financiar cat si al serviciilor. Sanatate.
    PS: al meu a facut cu moale si cu sange din cauza unui dop de plastic care l-a inghitit, deci a facut o mica leziune si de aceea sangera, ma gandesc ca poate al tau are ceva similar, doar ca de alta natura, ceva care irita in permanenta intestinul. Antihemoragic i s-a facut?
    Salut!
    Cum ai depistat dopul de plastic? Da, cred ca i-am facut si antihemorgic iar in timpul tratamentului este ok. De exemplu daca ii dau antibiotic...

Multumesc mult

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit

Buna!
    Nu as vrea sa ii fac colonoscopie, ma doare sufletul! Insa, este singura analiza pe care nu i-am facut-o si tot o evit!!! Analizele sunt perfect, se joaca, este vesel, nu slabeste, mananca dar are problema asta! Si cum vad daca a inghit ceva ? Se vede doar la colonoscopie, nu ? Pentru ca la eco nu a iesit nimic!!!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit

Citat Postat de Neguta Vezi post
    Am abordat-o SI pe vet-a "mea", aseara, pe tema pe care ai ridicat-o. Intre altele mi-a povestit un caz cu care s-a confruntat recent: un patruped cu episoade de diaree alternate cu scaune normale, sangerari, etc.; animalutul - cu mai multe randuri de examene parazitologice si bacteriologice (si alte investigatii), cu rezultate curate-curate; in cele din urma a eliminat (totusi) o anchylostoma de "toata frumusetea", care era cauza problemelor si care nu se relevase in examenele de fecale...
    Multumesc mult de tot!
    Pai si cum pot sa depistez daca are anchylostoma decat in examene copro si bacteriologice...mai ales ca le-am facut si la Victor Babes si sunt perfecte!!! si el nu pierde in greutate, reactii care da acest parazit! Deci, nu stiu ce sa mai fac...ma chinui de 1 an si jumatate! Este super bine ingrijit, nu este stresat, nu sta singur foarte mult timp, il scot afara de 3-4 ori pe zi....deci, sunt disperat.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Si giardia apare doar uneori la examenul coproparazitologic. Am avut si eu o problema de genul acesta cu catelul meu cu deosebirea ca nu facea cu sange. Desi la coproparazitologic nu i-a aparyt giardia, eu i-am facut tratament cu Flagyl si de peste un an nu a mai avit de loc scaun moale. Nu ar fi rau sa-i dai probiotice pe o perioada de cateva luni.
    Salut Eunice!
    I-am gasit dupa mai multe examene 5-6 la numar gardia! I-am dat albendazol si l-am facut bine! Dupa repetarea iar de 5-6 ori la copro a iesit negativ la giardia si la orice! Ce probiotice imi recomanzi?
    Multumesc

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,164

Implicit

Orice probiotice sau un iaurtzel Activia dar pe perioada de cel putin cateva luni. La cateaua mea a ainceput sa se vada efectul dupa vreo doua saptamani. Pentru cainele care avea problema asta de cand l-am luat si pina pe la un an si jumatate vet-ul mi-a recomandat si enzime gen triferment dar cred ca a avut giardia desi la doua analize in interval de o luna i-a iesit coproparazitologicul perfect insa dupa tratamentul contra giardiilor nu a mai avut nimic.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 sep, 10
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    29
    Posturi
    47

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Orice probiotice sau un iaurtzel Activia dar pe perioada de cel putin cateva luni. La cateaua mea a ainceput sa se vada efectul dupa vreo doua saptamani. Pentru cainele care avea problema asta de cand l-am luat si pina pe la un an si jumatate vet-ul mi-a recomandat si enzime gen triferment dar cred ca a avut giardia desi la doua analize in interval de o luna i-a iesit coproparazitologicul perfect insa dupa tratamentul contra giardiilor nu a mai avut nimic.
    la mine, din pacate si dupa tratamentul giardiozei persista

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top