Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 13 din 13
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 08
    Locație
    Pori, Finland
    Posturi
    480

Implicit AJUTOR pentru sterilizarea unor caini!

Cainii de care vorbesc se afla la 35km de Bucuresti, la o pensiune.
    In vara am fost cazata 2 nopti acolo si am vazut 2 femele de talie mica (o sa postez mai tarziu si cateva poze). In week-end am fost cu niste prieteni la un gratar acolo si am mai vazut 4 catei de talie mica (3 femele si un mascul: o femela destul de batranica, una adulta, una pe la 4 luni, iar masculul cred ca avea tot in jur de 4-5 luni si avea doar un testicul coborat).
    Vreau sa ii sterilizez, asa ca am vorbit cu managerul pensiunii, care s-a aratat foarte incantat de initiativa mea. Mi-a spus ca in vara au plantat 1,8 ha de pomi fructiferi care au fost ingraditi si o sa tina si cainii acolo (acum misuna pe la pensiune si pe langa balta (exista si balta de pescuit) si vor fi hraniti in continuare cu resturi de la restaurant.

Prima problema abia acum urmeaza: am sunat la cei de la vier pfoten care mi-au spus ca pentru un nr asa mic de caini e foarte posibil sa nu se deplaseze nimeni acolo (desi m-am oferit sa achit transportul). O solutie ar fi sa ma duc sa vorbesc cu cei de la primarie si sa le propun sa faca o "campanie" de sterilizat cainii din sat: sa le fie pusa la dispozitie o camera celor de la vier pfoten si vor steriliza mai multi caini, iar motorina sa fie suportata de primarie.
    Urmeaza a doua problema: la VP, toate solicitarile sunt rezolvate in ordinea sosirii, iar doamna de la telefon mi-a spus ca o sa dureze 1-2-3luni (fiind asa departe, e posibil sa nu vina deloc. am mai sunat acum 1 an pentru 30 caini de la intrarea in jilava, la max. 3km de bucuresti si nici pana azi nu au venit). Eu miercuri sau joi plec din tara pe termen nelimitat si as fi vrut sa rezolv problema pana atunci. Ma gandeam sa le fac programare la un cabinet care sterilizeaza gratuit, dar nu am cu ce sa ma duc sa iau cainii de acolo (eu mi-am vandut masina, tocmai pt ca plec din tara).

Rugamintea mea este: ma poate ajuta cineva sa merg sa iau cainii (macar femelele)? Cu 5 am intrat eu in contact, toate de talie mica...si am mai vazut de la distanta un caine mai marisor. Sunt foarte blande. Evident, suport toate costurile transportului!!!
    In 1-3 luni, cum mi-au spus cei de la VP, unele femele pot fata si as vrea sa evit asta.

Daca ma poate ajuta cu transportul cineva care are mai multe cunostinte in domeniu ar fi si mai bine, pt ca am putea merge sa vorbim si la primarie (eu nu prea stiu cum sa abordez problema, nu m-am ocupat niciodata de cazuri "masive", care sa implice un nr mai mare de caini in acelasi timp. luam cate 1, pe rand).
    Cu cat primesc un raspuns mai repede, cu atat mai bine, pt ca pot suna sa fac programarea la cabinet, ca sa rezolvam pana plec.

P.S: poate posta cineva anuntul pe facebook? cineva care cunoaste persoanele care se mai ocupa de astfel de cazuri, pt ca daca postez eu, nu o sa ma bage nimeni in seama!
    Miki

Chico si Paco

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 08
    Locație
    Pori, Finland
    Posturi
    480

Implicit

am uitat sa intreb: imi poate recomanda cineva un cabinet care sterilizeaza gratuit si sa aiba medici de incredere?
    ce parere aveti de cei de la Tazy Vet (sunt langa Auchan Titan). sunt destul de aproape de mine si mi-ar fi mai la indemana decat sa merg prin militari/dr.taberei/1mai.
    Ultima modificare făcută de little_chin; 10/11/2011 la 14:51.
    Miki

Chico si Paco

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

Citat Postat de little_chin Vezi post
    am uitat sa intreb: imi poate recomanda cineva un cabinet care sterilizeaza gratuit si sa aiba medici de incredere?
    ce parere aveti de cei de la Tazy Vet (sunt langa Auchan Titan). sunt destul de aproape de mine si mi-ar fi mai la indemana decat sa merg prin militari/dr.taberei/1mai.
    La Tazy Vet am sterilizat noi de curand un caine de talie mare de la bloc.
    Totul a fost ok, insa din cate stiu sterilizeaza doar 3 maidanezi pe saptamana, sau asa ceva.
    In afara de asta, sterilizarea e gratuita, insa daca vrei fire resorbabile costa cam 50 lei, si iti mai da si antibiotic in jur de 10 lei....deci nu e chiar asa gratuit in final...
    Merita insa sa vorbesti cu ei, poata va intelegeti cumva.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 08
    Locație
    Pori, Finland
    Posturi
    480

Implicit

Citat Postat de blublu Vezi post
    La Tazy Vet am sterilizat noi de curand un caine de talie mare de la bloc.
    Totul a fost ok, insa din cate stiu sterilizeaza doar 3 maidanezi pe saptamana, sau asa ceva.
    In afara de asta, sterilizarea e gratuita, insa daca vrei fire resorbabile costa cam 50 lei, si iti mai da si antibiotic in jur de 10 lei....deci nu e chiar asa gratuit in final...
    Merita insa sa vorbesti cu ei, poata va intelegeti cumva.
    mda...60lei/caine + transport nu-mi permit sa platesc in momentul de fata. ma gandeam ca sterilizarea gratuita e chiar gratuita, ca la VP
    poate mai primesc raspunsuri de la persoane care au sterilizat la alte cabinete sa-mi spuna cum s-a procedat acolo.
    Miki

Chico si Paco

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

mda...60lei/caine + transport nu-mi permit sa platesc in momentul de fata. ma gandeam ca sterilizarea gratuita e chiar gratuita, ca la VP
    poate mai primesc raspunsuri de la persoane care au sterilizat la alte cabinete sa-mi spuna cum s-a procedat acolo.
    e gratuita daca ii pun fire normale si te intoci cu cainele sa i le scoata...dar la voi nu se poate din pacte...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

...Deci, sa inteleg, problema e ca sterilizarea sa fie gratuita?!?!
    Asta ar fi cam dificil...
    Managerul pensiunii nu poate achita macar o cota-parte?
    In conditiile astea, catelusele ar putea fi sterilizate la un cabinet cu tarife sociale pentru cateii fara stapan.
    Ortovet (zona Hala Traian), de ex, are tariful social de 70 RON/catelusa (incluzand firele resorbabile si antibioticul post-operator).
    Praxis Vetlife (zona Foisorul de Foc) are tariful social de 80 RON/catelusa, cu aceleasi servicii incluse...

Si CUNOSC profesionalismul vet-ilor de la cele doua cabinete (cel putin in ACEST plan), de aceea le si recomand.

Aduse intr-o "dimineata", pana seara pot fi preluate inapoi, "acasa".
    In legatura cu catelusul, situatia nu e chiar atat de simpla, e necesara interventie chirurgicala de coborare a testiculului "ascuns", iar sterilizarea se va face la varsta de cel putin 10 luni. Poate ar fi mai bine de avut in vedere ca interventia chirurgicala sa fie numai cea de sterilizare(constand in extirparea testiculului coborat si a celui "ascuns"), respectiv sa se faca o singura data (una singura), atunci cand catelul este maturizat din punct de vedere al cresterii (dar, oricum, nu prea tarziu, intrucat exista riscul cancerizarii in timp a testiculului "ascuns").

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 08
    Locație
    Pori, Finland
    Posturi
    480

Implicit

I-am trimis un e-mail managerului si l-am intrebat daca ar putea cotiza fiecare angajat cu 10-20lei pentru cateluse sau sa suportam noi doi toata suma. Tot pe el l-am intrebat si daca are vreo duba/dacie papuc disponibila pentru transportul cateluselor.
    Acum astept raspunsul lui, care sper sa fie unul afirmativ, pentru ca timpul trece si eu mai am doar 3-4 zile pana plec.
    Catelusa de 4 luni, ar putea fi sterilizata si ea sau e prea mica?
    Miki

Chico si Paco

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    15 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    30
    Posturi
    2,926

Implicit

I-am trimis un e-mail managerului si l-am intrebat daca ar putea cotiza fiecare angajat cu 10-20lei pentru cateluse sau sa suportam noi doi toata suma. Tot pe el l-am intrebat si daca are vreo duba/dacie papuc disponibila pentru transportul cateluselor.
    Acum astept raspunsul lui, care sper sa fie unul afirmativ, pentru ca timpul trece si eu mai am doar 3-4 zile pana plec.
    Catelusa de 4 luni, ar putea fi sterilizata si ea sau e prea mica?
    eu stiu ca dupa 3 luni o catelusa poate fi sterilizata

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    13 nov, 11
    Posturi
    2

Implicit

va rog frumos sa ma ajutati.sunt disperata,am fost la politie,am lipit afise,am sunat la toti veterinarii din oras,rugandu-i sa ma contacteze daca vine cineva cu un bichon maltez,mascul,matur cu doua unghii crescute stramb la labutza dreapta din spate..dar nimic.au trecut doua saptamani deja si nu mai stiu ce sa fac,ofer 300£ celui care imi poate da informatii despre pufi meu.probabil cei care l-au furat,l-au vandut in alt oras.daca stiti ca si-a cumparat cineva un bichon maltez semanand cu cel din poze va ror contactati-ma,nicio informatie nu va ramane nerasplatita.pozele au fost facute in vara.acum are parul putin mai mare.0746646412

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    13 nov, 11
    Posturi
    2

Post CAINE FURAT!!!(bichon maltez 10 luni)BAIA MARE IN DATA DE 31.10.2011

va rog frumos sa ma ajutati.sunt disperata,am fost la politie,am lipit afise,am sunat la toti veterinarii din oras,rugandu-i sa ma contacteze daca vine cineva cu un bichon maltez,mascul,matur cu doua unghii crescute stramb la labutza dreapta din spate..dar nimic.au trecut doua saptamani deja si nu mai stiu ce sa fac,ofer 300£ celui care imi poate da informatii despre pufi meu.probabil cei care l-au furat,l-au vandut in alt oras.daca stiti ca si-a cumparat cineva un bichon maltez semanand cu cel din poze va ror contactati-ma,nicio informatie nu va ramane nerasplatita.pozele au fost facute in vara.acum are parul putin mai mare.0746646412

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 08
    Locație
    Pori, Finland
    Posturi
    480

Implicit

maine la ora 10:00 am programat cateii la castrat la Ortovet.
    managerul pensiunii mi-a pus la dispozitie un domn cu masina sa aducem cainii la cabinet...si cred ca o sa si cotizeze cu cativa bani (spun cred, pt ca in mail mi-a spus ca da, dar la telefon nu mi-a mai zis nimic ), dar vedem.

sper sa fie bine!!!
    Miki

Chico si Paco

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    28 apr, 06
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    8,611

Implicit

(...) Catelusa de 4 luni, ar putea fi sterilizata si ea sau e prea mica?
    DA, POATE fi sterilizata!!!

Tin pumnii pentru reusita intregii operatiuni!!!!!!!!!!
    Ultima modificare făcută de Neguta; 14/11/2011 la 14:41.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    12 aug, 08
    Locație
    Pori, Finland
    Posturi
    480

Implicit

am sterilizat azi 3 femele (a-4a, pusa la socoteala de mine, a fost deja castrata acum 3 luni). celelalte 2 femele abia au fatat de aproximativ o luna. am stabilit ca peste 3-4 luni sa mearga si cu ele la sterilizat (am zis sa asteptam mai mult ca sa mai creasca si puii si sa poata fi si ei castrati).
    cand le-am lasat pe la ora 13:00 erau bine, isi revenisera din anestezie.. o sa mai sun maine sa cer detalii despre starea lor.

sper sa fie bine pana la final si sa nu apara complicatii!

fetele vor fi tinute la caldura 2-3 zile, din fericire. chiar imi faceam griji in privinta asta. insa, din cate am discutat azi cu cei 2 baieti de la pensiune sunt destul de bine ingrijiti cainii. majoritatea oamenilor de acolo ii iubesc, sunt hraniti zilnic, au adaposturi facute...

Miki

Chico si Paco

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top