Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 301 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 4508
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    11 ian, 07
    Posturi
    2,088

Implicit Cainii de oi III - ingerii pazitori ai turmelor din Carpati!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 feb, 11
    Locație
    Slatina Timis,J.C-S
    Varsta
    35
    Posturi
    424

Implicit

As fi interesat de un "caine de tractiune" sa ma aprovizionez cu lemne la stana. Obligatoriu sa fie de rasa straina si cu acte in regula.
    Rog oamenii seriosi sa ma ignore.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    08 iun, 09
    Posturi
    800

Implicit

Citat Postat de cerces Vezi post
    As fi interesat de un "caine de tractiune" sa ma aprovizionez cu lemne la stana. Obligatoriu sa fie de rasa straina si cu acte in regula.
    Stiu la cineva un CAO care il puteti folosi drept roata de rezerva.
    Daca ramaneti in pana ii dati roata si o trage pana la vulcanizare si o aduce si inapoi .(obligatoriu geanta sa fie din tabla , cu cele din aliaj usor nu se complica)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,895

Implicit

atentie!
    cateii fatati in lunile de primavara au acum 6-8 luni, cand este perioada de maxima sensibilitate a organismului la jigodie...
    nu este nevioe sa aiba contact cu alti caini, putem noi sa le ducem virusul pe pantofi, haine ,rotile de masina, etc...
    ajigodia este o boala provocata de un virus, asemenea gripei..
    Se spune- de gripa scapi in 7 zile cu tratament, intr-o saptamana fara...asta inseamna ca rolul in vindecare revine organismului, care produce anticorpii, in decurs de 7-10 zile de la inceperea bolii...
    Cu jigodia este la fel, cu mentiunea ca este mult mai mortala...
    Organismul se vindeca singur eliminand prin anticorpi virusul, tratamentul poate doar sa sustina organismul im timpul luptei...
    tratamentul este simptomatic , trateaza semnele, astfel=
    Diaree-antidiareice
    voma-antivomitive
    Deshidratare- rehidratare
    suprainfectii bacteriene-antibiotice.., etc...
    Un rol important il are rehidratarea, deoarece organismul pierde lichide prin voma si diaree...
    Se mai pot administra ser hiperimun, adica anticorpi impotriva virusului- de ex. Canglob (prod cehia) sau Salvacan d- Romanesc.
    Polidin stiam ca nu se mai fabrica la un moment dat...
    nu Exista un glont de argint impotriva jigodiei, un tratament care administrat sa asigure vindecarea 100%
    daca organismul este puternic, dupa cateva zile de boala apar anticorpii care neutralizeaza virusul si organismul incepe sa isi revina...
    astfel, colegul ghitza a administrat intramicine dupa cateva zile de boala, si cainele si-a revent...alt coleg a administrat nu stiu ce...
    daca l-ar fi ars pe nas, ar fi fost sigur ca arsul a vindecat animalul..
    de fapt, animalul s-a vindecat datorita anticorpilor pe care sistemul sau imunitar puternic a apucat sa-i produca...
    vorbiti de caini arsi pe nas care au scapat dar nu suflati o vorba de cei arsi inutil pe nas, unii si de doua ori( ca nu-sia revent dupa prima interventie) si care au murit....
    sa nu mai vorbim de cei care, hopa, cum nu se simte cainele bine, are jigodie( saracu, a mancat prea mult si are indigestie), si sari cu fierul pe ei...sau cei arsi preventiv la 2 luni...
    arsul pe nas poate avea cel mult un efect local, sau de tip reflexo-terapie...intr-un documentar, mongolii ardeau calul slabit in anumite pct. de pe cap...
    In concluzie, nu va bazati pe arsul pe nas!
    vaccinati-va catelul, de minim 2 ori...
    Deparazitati-l, un catel plin de limbrici nu va raspunde suficient la vaccin
    iar daca se imbolnaveste, nu=i administrati dexametazona, sau nu-l vaccinati de urgenta, il veti da definitiv peste cap...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    07 feb, 11
    Locație
    jud.Dambovita
    Posturi
    465

Implicit

Ar fii bun un caine de'sta , sau mai multi, invata-ti la tanjala si facut butin cu ei vreo 10 km ,dupa cum se aude ,asa nu-ti mai trebuie cai , calu' mananca fan, graunte si trebuie ranit zi de zi .Cine vrea avere de pe urma padurii sa le dea d**** de TAF-uri si cai si sa ia ciobanesti asiatici.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    24 sep, 05
    Locație
    Oradea
    Posturi
    2,430

Implicit

Un film cu lupi si terrier rusesc negru:

Nici astia nu-s cat magarii, macar ca nu par rupti de foame.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    4,945

Unhappy

Eu zic să revenim la titlul topicului: câini ce păzesc oi (sau alte animale) în România. Măcar de dragul primei pagini .

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    27 feb, 11
    Locație
    Slatina Timis,J.C-S
    Varsta
    35
    Posturi
    424

Implicit Ce ziceti de o infuzie la ciobanesti cu jaght terier!!??

Topicul se numeste Cainii de oi . Va rog sa purtati discutii despre acesti caini nu despre terrieri.
    Ultima modificare făcută de Moderator2; 22/11/2011 la 19:33.

Banned
    Data inscrierii
    14 nov, 11
    Posturi
    70

Implicit

Buzdugan a ajuns astăzi după amiază la mine. Prima impresie? Pfuuuuuuuuuu!
    N-am văzut în viața mea cățel de nici 4 luni de o asemenea talie. Iar de frumos nu am cuvinte... Primul lucru l-am dus la oi ca să-i fac cunoștință cu câinii, s-a integrat rapid.
    Mâine voi face primele fotografii cu el la oi.
    Tot de mâine va începe educația elementară. Și mișcarea pe teren cu obstacole.

Banned
    Data inscrierii
    17 iun, 09
    Locație
    Dambovita
    Posturi
    1,109

Implicit

Eu zic sa stabiliti clar daca topicul este pt caini de oi romanesti sau pt toate rasele de ciobanesti ca sa nu mai fie discutii inutile.Din cate observ cred ca ar trebui sa ramaneti la cei romanesti, nu vad sanse de reconciliere iar topicul devine ceva cu totul nedorit.

Banned
    Data inscrierii
    14 nov, 11
    Posturi
    70

Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=Nv41O9_BHo8
    Am văzut câteva filmulețe cu câini care ”luptă” cu ursul legat în lanț. Spre deosebire de clipul ăsta, în ălea se vede clar că ursul e timorat și că pare mai degrabă să se joace decât să lupte. N-are nimic în comun cu ursul liber în pădure.

Banned
    Data inscrierii
    17 iun, 09
    Locație
    Dambovita
    Posturi
    1,109

Implicit

PT Haiduc
    Cam coiotei dar bine intretinuti,cred ca ar fi servit cu placere cainele care credea ca e de joaca,la oi ar fi fost victima sigura.

Banned
    Data inscrierii
    14 nov, 11
    Posturi
    70

Implicit

Citat Postat de ina_hot Vezi post
    PT Haiduc
    Cam coiotei dar bine intretinuti,cred ca ar fi servit cu placere cainele care credea ca e de joaca,la oi ar fi fost victima sigura.
    N-aș vrea să mă întâlnesc cu atâția la un loc...

________________ Moderator
    Data inscrierii
    17 feb, 09
    Posturi
    1,504

Implicit

Jazz - ban 3 zile /limbaj
    Moderator2

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    24 sep, 05
    Locație
    Oradea
    Posturi
    2,430

Implicit

Citat Postat de ina_hot Vezi post
    PT Haiduc
    Acuma daca si lupul-lup e coiot pentru tine, nu stiu ce sa mai fac... Ce vreau sa zic e ca lupul-magar si cainii uriasi pe care toti i-am vazut in copilarie sunt de fapt mult mai mici in realitate si inaltarea taliei peste masura nu are nici un rost si nici nu aduce vreun folos raselor romanesti decat ca prezentare strict comerciala. Ca utilitate inca nu a demonstrat nimeni ca un CR urias e mai bun la ceva decat unul de 70 (+- cativa cm) asa cum erau TOTI in vechime. Sa nu mai vorbim de toate problemele de crestere cu care vin la pachet cainii foarte mari!

Pagina 1 din 301 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 4 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */