Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.
Pagina 119 din 301 PrimulPrimul ... 109117118119120121129 ... UltimulUltimul
Rezultate 1,771 la 1,785 din 4508
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,887

Implicit

Citat Postat de rully Vezi post
    Touche !!
    lamuriti-ma, va rog, ca nu mai inteleg nimic...

daca un caine nu alearga in curte, nu e bine..
    daca alearga, tot nu e bine, stiti, nivelul energetic...
    daca nu sare la gard, nu e bine...
    daca sare, tot nu e bine, ca nu pune gura pe lup...
    daca nu sare la om, nu e bine...
    daca sare la om, iar nu e bine, ca nu va sari si pe camp...
    daca nu sare la alt caine, nu e bine...
    daca sare si il bate, iar nu e bine, ca tot nu va pune gura si pe urs...

oricum ar fi cainii unui crescator, din pacate, tot praf vor fi..

pai, fratilor, sa-i lasam pe ciobani sa-si faca selectia cum cred ei de cuviinta...
    frati ciobani, daca vreti caini de rasa va luati, daca nu , selectati ce aveti, sau tineti corcituri cu asiatic si caucaz...

vizavi de caracterul lupoid, d-le costoboc, acum 100 de ani cum faceau ciobanii nostri fata, saracii de ei, cu caini mai mult lupoizi, si de 30 kg?
    marcu jura cum face fata cu astfel de caini?si muuulti alti ciobani...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

Citat Postat de costobocul Vezi post
    javre pe care le gasesti in toate rasele CORECT dar nu in aceelasi procent, daca la alti caini si salbaticiuni asiaticul e bun in proportie de aproape 100% bucovineanul si rucareanul poate 80% carpatinul e varza nu cred ca gasesti mai mult de un carpatin din 50-60 care sa reziste 5 min cu bucovina bun sau 2 min cu un caucaz sa asiatic bun sau sa reziste cateva zeci de secunde unui atac de lup.
    Nu te supara pe mine dar cate exemplare au participat la sondaj si pe unde a fost facut de ai ajuns la procentul asta? Te intreb pentru ca Marc nu a fost multumit de asia centrala mai am si cativa cunoscuti pe care nu iau multumit, am var care are caucazian si nu sare decat la el si la fiusau iar la turisti da din coada, cu toate astea eu nu pot sa spun ca un bucovina este mai bun decat asia sau caucaz eu unul cred ca varu meu nu a stiut sa il creasca iar ceilalti cunoscuti poate nu au avut materialul genetic bun sau nu au stiut cum sa creasca un caine din rasa respectiva sau pur si simplu nu au avut noroc
    Fiecare are cainele cum il creste si cum la ales
    Despre caini din rucar iarasi nu trebuie generalizat, astazi vorbeam cu doctorul care il trateaza pe Haiduc si imi spunea ca, acum cativa ani a cumparat o catea de la rucar cu 6 catelusi dupa ea, ia spus cel de la care a cumparat-o ca este testata la urs si ca pune gura bine de tot, a dus-o in munte la malaiesti spre toamna cand aveau catei 9-10 luni a venit ursul a zis ca 5 catei si cu mamasa in frunte au fugit de nu a mai gasit-o decat in rasnov cu 2 catei 3 nu ia mai gasit in schimb un catel a ramas sa dat la urs, il are si acum si zicea ca pune gura bine pe dihanie

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

Citat Postat de oachis Vezi post

pai, fratilor, sa-i lasam pe ciobani sa-si faca selectia cum cred ei de cuviinta...
    frati ciobani, daca vreti caini de rasa va luati, daca nu , selectati ce aveti, sau tineti corcituri cu asiatic si caucaz....
    Domnu Razvan sa nu incurcam treburile ciobani marea majoritate nu fac selectie ei monteaza caini mai rai si mai mari intre ei si atat nu ii intereseaza ca unu e mustacios si celalat parlu, corb, carpatin caucaz sau ce o mai fi nu o sa ii vezi dand bani pe caini buni sau pe monte, ciobani de pe aici vor pui de la mine cand le spun cat costa si ce vreau sa le dea se razgandesc si imi spun sa le dau cainele la catea de curiozitate sa vedem ce iese le spun ca nu sant curios si ca o monta costa se razgandesc si atunci si spun ca nu sant buni ca sant prea mari si mananca mult
    Marc Jura zicea ca ii plac caini mei si ca este curios sa vada ce face la stana si omul si-a cumparat spunea ca, daca Buzdugan va face treaba buna isi valua si o femela tot de bucovina, poate nu va fi multumit de el la sfarsit vedem ce va fi dar omul si-a luat caine din canisa a dorit pedigree-ul si a incercat, cati ciobani din cei care critica se pot lauda ca au cumparat caine din canisa cu pedigree? Atunci cred ca ar avea dreptul sa critice crescatorul respectiv ca ia dat caine fara caracter

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,887

Implicit

are cineva in zona asiatici, si, fiind laudati, un prieten a mers sa vada minunea...
    fiind cald, dormea asiaticul la umbra, iar ciobanul cu capul pe el, intr-o simbioza de mai mare dragul...
    totusi, cica ar fi foarte buni la salbaticiuni, spune stapanul...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

Citat Postat de serbanmarius Vezi post
    Coincidenţă sau nu observ,că mare parte din crescători ţin ciobănesc de bucovina,oare de ce?că bucovina şi moldova în general este cunoscută mai mult pentru femeile frumoase,decît pentru oierit,şi nu sa auzit niciodată ca acolo să fi mama ciobăniei sau să fie crescători mari de oi,ori oameni care sau îmbogăţit pe seama lor,că cei din bucovina în mare parte au oi foarte puţini,,pe cap de locuitor,, rar depăşesc 100,numa cînd le adună vara împreună au cîte o turmă mai bunicică la număr,în zona montană creşterea oilor tot anu este un chin lipsit de cîştig material,că nu poţi ţine turmă mare unde începe iarna în 1 noiembrie şi se termină la 1 aprilie,atunci mă întreb cei de acolo pe ce criteriu au ales cîinii? eu cred că ,după frumuseţe,carei mai mare,mai gros,latra mai tare prima dată,şi mai apoi după caractere şi mai ştiu eu ce.Ex Marcu Jura spunea,că atunci cînd lau văzut oameni ,pe Buzdugan iau spus ,,ce cîine frumos şi de nui bun de nimic laş ţine numa de frumuseţea lui,,vedeţi lumea cum gîndeşte.Observ că unii au proble cu oierii,da nu ştiu că să fi oier nu înseamnă să puţi a oaie,să fi prost,neşcolat,redus şi incult,pot sta la oi o vară întreagă să am ce povestii sau le pot vedea numa cînd le cumpăr şi le dau înprimire şi cînd le vînd trei luni mai tîrziu,în orice colţ al ţarii,creşterea oilor pentru bani e mai grea ca a celor din plăcere,aici nu merge,,,una moare alta fată niciodată nu se gată,, moare una pierzi cîştigul la două,de acea zic eu că cîinii răi sunt mai de treabă ca cei buni.
    Te rog raspunde-mi la o intrebare. Daca eu sant cu, caini mei pe strada si vi dumneata pui mana pe ei la 5 minute eu ii las legati de un gard si plec iar dumneata nu te mai poti apropia de ei, cum sant acesti caini rai sau buni
    PS. Spre norocul lui Marc [ din cate am vorbit cu el Buzdugan nu este doar frumos]

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,887

Implicit

Citat Postat de herculle Vezi post
    Domnu Razvan sa nu incurcam treburile ciobani marea majoritate nu fac selectie ei monteaza caini mai rai si mai mari intre ei si atat nu ii intereseaza ca unu e mustacios si celalat parlu, corb, carpatin caucaz sau ce o mai fi nu o sa ii vezi dand bani pe caini buni sau pe monte, ciobani de pe aici vor pui de la mine cand le spun cat costa si ce vreau sa le dea se razgandesc si imi spun sa le dau cainele la catea de curiozitate sa vedem ce iese le spun ca nu sant curios si ca o monta costa se razgandesc si atunci si spun ca nu sant buni ca sant prea mari si mananca mult
    Marc Jura zicea ca ii plac caini mei si ca este curios sa vada ce face la stana si omul si-a cumparat spunea ca, daca Buzdugan va face treaba buna isi valua si o femela tot de bucovina, poate nu va fi multumit de el la sfarsit vedem ce va fi dar omul si-a luat caine din canisa a dorit pedigree-ul si a incercat, cati ciobani din cei care critica se pot lauda ca au cumparat caine din canisa cu pedigree? Atunci cred ca ar avea dreptul sa critice crescatorul respectiv ca ia dat caine fara caracter
    cineva si-a luat un catel selectat de-asta, de la bran, din curtea ciobanului, garantat, si a dat ceva bani pe el...
    cainele s-a facut gros, coltos, frumos, din pacate doar vreo 30 cm talie...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

cineva si-a luat un catel selectat de-asta, de la bran, din curtea ciobanului, garantat, si a dat ceva bani pe el...
    cainele s-a facut gros, coltos, frumos, din pacate doar vreo 30 cm talie...
    Mai are timp sa mai creasca [in ochi stapanului] si pana la urma nu vedeti ca astia sant mai buni
    PS Macar este negru?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,887

Implicit

Mai are timp sa mai creasca [in ochi stapanului] si pana la urma nu vedeti ca astia sant mai buni
    PS Macar este negru?
    exact, cum de ai ghicit? negru cu ceva alb, pe piept parca...
    aboriginal..

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

Discutie intre mine si un cioban [nu spun din ce zona] care avea niste metisi de asia centrala cu bucovina, mia zis ca sant buni tare la dihanie si ca nu a avut niciodata asa ceva, dupa mai multe discuti imi spune ca la ei nu mai sant fiare salbatice ca au fost toate impuscate si nu mai sant decat vulpi, atunci l-am intrebat de unde stie ca sant buni caini la salbaticiuni daca nu ia vazut si a zis ca bate toti caini la ceilalti ciobani cu care se mai intalnesc pe la hotarul pasunilor

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,887

Implicit

dominare.jpg
    Discutie intre mine si un cioban [nu spun din ce zona] care avea niste metisi de asia centrala cu bucovina, mia zis ca sant buni tare la dihanie si ca nu a avut niciodata asa ceva, dupa mai multe discuti imi spune ca la ei nu mai sant fiare salbatice ca au fost toate impuscate si nu mai sant decat vulpi, atunci l-am intrebat de unde stie ca sant buni caini la salbaticiuni daca nu ia vazut si a zis ca bate toti caini la ceilalti ciobani cu care se mai intalnesc pe la hotarul pasunilor
    cumva, astia-s cainii?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

lamuriti-ma, va rog, ca nu mai inteleg nimic...

daca un caine nu alearga in curte, nu e bine..
    daca alearga, tot nu e bine, stiti, nivelul energetic...
    daca nu sare la gard, nu e bine...
    daca sare, tot nu e bine, ca nu pune gura pe lup...
    daca nu sare la om, nu e bine...
    daca sare la om, iar nu e bine, ca nu va sari si pe camp...
    daca nu sare la alt caine, nu e bine...
    daca sare si il bate, iar nu e bine, ca tot nu va pune gura si pe urs...

oricum ar fi cainii unui crescator, din pacate, tot praf vor fi..

frati ciobani, daca vreti caini de rasa va luati, daca nu , selectati ce aveti, sau tineti corcituri cu asiatic si caucaz...

vizavi de caracterul lupoid, d-le costoboc, acum 100 de ani cum faceau ciobanii nostri fata, saracii de ei, cu caini mai mult lupoizi, si de 30 kg?
    marcu jura cum face fata cu astfel de caini?si muuulti alti ciobani...
    Mai bine raspund la asta ca, am gasit raspunsul cel mai bun

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

dominare.jpg

cumva, astia-s cainii?
    Nu stiu daca astia sant ca astia vad ca se bat intre ei astia de rai ce sant in lipsa altor preocupari se omoara intre ei ASTIA CAINI RAI

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 dec, 11
    Locație
    in fata laptopului
    Posturi
    893

Implicit

are cineva in zona asiatici, si, fiind laudati, un prieten a mers sa vada minunea...
    fiind cald, dormea asiaticul la umbra, iar ciobanul cu capul pe el, intr-o simbioza de mai mare dragul...
    totusi, cica ar fi foarte buni la salbaticiuni, spune stapanul...
    Si totusi cand e cald, care caine doarme in soare ?!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,879

Implicit

Citat Postat de volkodav11 Vezi post
    Si totusi cand e cald, care caine doarme in soare ?!
    Asta e buna tare

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,887

Implicit

Nu stiu daca astia sant ca astia vad ca se bat intre ei astia de rai ce sant in lipsa altor preocupari se omoara intre ei ASTIA CAINI RAI
    excelenta idee!

dupa ore de meditatii, s-a gasit explicatia lipsei de caracter la ciobanestii de stana de azi comparativ cu cei de acum 50 de ani... selectia dusa de cei vechi la extrem, cainii cei buni, spuma selectiei, adica rai-rai s-au lichidat reciproc...li s-a pierdut stirpea..

Pagina 119 din 301 PrimulPrimul ... 109117118119120121129 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 7 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */