Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 134 din 301 PrimulPrimul ... 124132133134135136144 ... UltimulUltimul
Rezultate 1,996 la 2,010 din 4508
    Banned
    Data inscrierii
    24 aug, 11
    Varsta
    9
    Posturi
    423

Implicit

Citat Postat de ionbanatanu Vezi post
    intervin eu putin sa va zic.primul caine de oi a lu Marc o fost Zabran,mioritic cu acte de la dr.Ilie Lupu de la Sibiu,caine de talie mare,f.agresiv la om,rau la bataie cu cainii si foarte bun la lup(vezi pe blog la Marc povestea din transhumanta din 2002),la urs nu a apucat sa vada ce face ca nu statea la oi decat cu Marc pt ca luase bataie zdravana de la ciobani.totusi cand a fost Marc cu el,cainele se bagase dupa ursoaica in padure,nu prindea de ea,dar se baga.al doilea a fost Tisa,jumatate mioritic,fiica lui Zabran,o catea f.buna,care acum se afla in Gorj la cineva si este in muntele vecin cu Rosiile,Grui.a mai fost Vifor,catel din Zabran si o catea a lui Lupsa(crescatorul brezelor pure),care la 6 luni era ceva extraordinar,doar ca i-a fost pusa sticla pisata in mancare.pe urma l-a avut pe Vifor actual tot din Tisa pe care l-a luat la oi abia acum 2 ani,care e un caine cu un sange in p.... grozav,rau la inecat,rau la om,a trecut 2 lupi singur dunga padurii si la urs ii sare in carca direct,am vazut yo cu ochii mei.Brizoi face parte dintr-o samanta de caini a novacenilor si pacat ca e castrat ca multi ar fi dat bani grei sa aiba catei din el.nu are rost sa va spun ca dupa parerea mea e cel mai complet caine al lui,adica agresiv dar si ascultator totodata.Ursache e extra,si acum in 24 iunie a avut 2 ani,Duncea la fel,foarte bun,Comozoi un caine care mereu colinda padurile si care nu sta in linia intai la gadina numai dac e neaparata nevoie si Gruia cainele lui cel mai bun la lup,care atunci cand il simte nu mai baga limba in gura pana nu e sigur ca a plecat,iar la urs se baga daca se apropie prea tare de tarla.iar de Beby si Tina nu mai are rost sa zic,spirt,energie vie,vorba reclamei.deci,poate a vut noroc,poate a avut fler,dar toti cainii lu Marc sunt fff buni,asta vi-o spun eu,care-i cunosc fff bine
    După cum se vede,fără să ne dăm seama măcar,cei mai buni cîini de oi sunt mioriticii sau corciturile din ei,nu degeaba cei mai mari crescători de oi din ţară,care se află în sau din jud Sibiu,Alba,Timiş,Arad,Cluj,Bihor şi Sălaj îi cresc pe lîngă turme ca majoritate.

Banned
    Data inscrierii
    17 iun, 09
    Locație
    Dambovita
    Posturi
    1,109

Implicit

Citat Postat de Adya Vezi post
    Cand m-am exprimat ,, in zona mea,, nu m-am referit la judetul Sibiu, ci doar la zona in care locuiesc eu. Cand vad ciobanii , ii voi intreba daca au avut la stanile lor atacuri de urs sau lup.
    Atașament 145999Atașament 146000Atașament 146002

Pentru cei ce cred ca e posibil sa fi coalizat cu Herculle ( dl Marian Blaj) pentru a-l ,,ataca,, pe forum pe Ciobanu , va lamuresc imediat ca pe nici unul din acesti domni nu ii cunosc decat de pe forum si mereu le-am admirat cainii in poze.
    Prin posturile mele adresate d-lui Marc Jura, nu am intentionat un atac la persoana dumnealui, la stilul dumnealui de viata. Daca mai cititi , veti vedea ca m-am exprimat ca: apreciez ceea ce face, faptul ca ne-a povestit pe forum, ca-i admir cainii toti.
    Consider ca in fiecare post m-am exprimat cu bun simt si respect. Daca Marc Jura , crede altfel si s-a simtit deranjat, imi prezint scuzele de rigoare.
    O zi buna sa aveti toti, si sa va bucurati de cainii vostri.Cele bune
    Nu a coalizat nimeni impotriva lui Marc dimpotriva cred ca toti apreciem ceea ce face ,el chiar reusind in aceasta grea dar frumoasa meserie demonstrand ca se poate.Tocmai de aceea sunt dispus sai dau un catel pt ca sunt convins ca este cel mai potrivit sa-mi spuna daca liniiile de carpatin pe care le cresc au o valoare sau nu la stana ,lucru pe care altfel eu unul nu am unde sa il probez.Nu am spus nici ca bucovineanul nu ar fi bun la stana,am afirmat doar ca consider carpatinul mai potrivit pt acest serviciu datorita taliei si mobilitatii in teren.Chiar daca buzdugan nu s-a dovedit a fi bun la jiganie asta nu inseamna ca alt bucovinean sau chiar unul dintre fratii lui nu ar fi fost.Consider bucovineanul un caine impunator,puternic si curajos iar linia lui Marian chiar ii reprezinta cu mandrie doar ca la serviciul de stana implicit la contactul cu jigania trebuie un caine foarte mobil si rapid ,hartuitor cu un curaj adecvat aici eu vazand mai indicat carpatinul sau corbul.Daca am intervenit am facut-o datorita excesului de zel al lui Marc in urma nereusitei cu Buz el catalogand toti bucovinenii implicit celelalte rase romanesti ,ironizand in acelasi timp crescatorii de ciobanesti romanesti.Il inteleg pt ca stiu ca a muncit mult cu cainii si a investit bani si timp si e normal sa fie nervos si eu la randul meu am crescut exemplare ca la carte care s-au dovedit a fi niste javre asta contrar asteptarilor si eforturilor mele.Marian stie cand am venit la ravasit cu un exemplar in care investisem o mie de euro si vroiam sa-l dau pe 7 mil iar cand nu am reusit sa-l dau am vrut sa-l las la un cioban din Bran gratis numai sa nu-l mai duc acasa sa manance degeaba.Fiecare avem esecuri dar nu trebuie sa ne pice pe toata lumea ,asta e viata .....

Banned
    Data inscrierii
    17 iun, 09
    Locație
    Dambovita
    Posturi
    1,109

Implicit

La fel consider ca alegerea intre ciobanestii romanesti tine de gusturi si idei preconcepute ei avand preponderent aceleasi abilitati.Deasemenea nu tin sa schimb viziunea nimanui ,cand am clienti la caini care imi spun ca ar vrea mai inalti ,mai puternici il recomand pe Marian dar orice as face voi recomanda ciobanestii romanesti .

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    11 ian, 11
    Posturi
    20

Implicit

E un pariu pe care s-ar putea sa-l castigati sau sa-l pierdeti, sunt sanse 50%. Treebuie sa stiti de la inceput ca nu toti cainii se vor adapta la stana. Acolo, cel putin la noi, nu se face o monta dirijata, cateaua se monteaza cu unul sau mai multi masculi si sunt lasati 2-3 catei, care pot sa traiasca sau nu. Poate unii dintre dvs s-ar putea revolta si considera aceasta alegere, oarecum aleatorie dealtfel, neprofesionista. Este adevarat, dar este in acelasi timp un proces empiric, care da rezultate. Este foarte greu sa pastrezi la stana un caine care nu face treaba acolo, de obicei, la noi, sunt facuti cadou. Cred ca ar trebui sa existe mai multa intelegere intre crescatori si pastori, pastori si pastori, dar si intre crescatori. Nu este o rasa mai buna decat alta, sunt colegi care au dat exemple de ciobanesti de bucovina cere fac treaba la stana, carpatini mioritici sau corbi. Fiecare rasa are exponentii ei, si, fiecare in parte s-a dezvoltat in timp avand la baza nu doar aspectul fizic ci si caracteristicile necesare.
    Cu respect...

Banned
    Data inscrierii
    17 iun, 09
    Locație
    Dambovita
    Posturi
    1,109

Implicit

Citat Postat de h2tfi2ld Vezi post
    E un pariu pe care s-ar putea sa-l castigati sau sa-l pierdeti, sunt sanse 50%. Treebuie sa stiti de la inceput ca nu toti cainii se vor adapta la stana. Acolo, cel putin la noi, nu se face o monta dirijata, cateaua se monteaza cu unul sau mai multi masculi si sunt lasati 2-3 catei, care pot sa traiasca sau nu. Poate unii dintre dvs s-ar putea revolta si considera aceasta alegere, oarecum aleatorie dealtfel, neprofesionista. Este adevarat, dar este in acelasi timp un proces empiric, care da rezultate. Este foarte greu sa pastrezi la stana un caine care nu face treaba acolo, de obicei, la noi, sunt facuti cadou. Cred ca ar trebui sa existe mai multa intelegere intre crescatori si pastori, pastori si pastori, dar si intre crescatori. Nu este o rasa mai buna decat alta, sunt colegi care au dat exemple de ciobanesti de bucovina cere fac treaba la stana, carpatini mioritici sau corbi. Fiecare rasa are exponentii ei, si, fiecare in parte s-a dezvoltat in timp avand la baza nu doar aspectul fizic ci si caracteristicile necesare.
    Cu respect...
    CORECT,ma bazez doar pe curajul parintilor la paza atat la om cat si la animal si in principal pe ascendenta lor bunicul puilor fiind Gorun de Calimani carpatin renumit printre ciobani pt calitatile lui la stana multi cautand ani la rand descendenti ai lui.

________________ Moderator
    Data inscrierii
    17 feb, 09
    Posturi
    1,504

Implicit

ina_hot - ban 3 zile (limbaj)

costobocul - ban 14 zile (limbaj, jigniri, instigare la scandal)- Invata sa folosesti semnele de punctuatie. Este foarte greu sa urmaresti o fraza de 6-7 randuri, fara nici un semn de punctuatie.
    Ultima modificare făcută de Moderator2; 28/07/2012 la 14:21.
    Moderator2

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    19 feb, 12
    Posturi
    975

Implicit

Cateva poze facute de ceva timp fiindca aparatul foto e cam defect nu mai face pozele cum trebuie:forucatea.jpg
    foru catei1.jpg
    foru catei2.jpgforu catei4.jpgforu catei5.jpg

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    22 feb, 09
    Locație
    bran-brasov
    Varsta
    37
    Posturi
    3,957

Implicit

Citat Postat de radabran Vezi post
    Cateva poze facute de ceva timp fiindca aparatul foto e cam defect nu mai face pozele cum trebuie:forucatea.jpg
    foru catei1.jpg
    foru catei2.jpgforu catei4.jpgforu catei5.jpg
    Sa iti traiasca frumosi, faine poze

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 apr, 08
    Locație
    SALVA jud BN
    Posturi
    1,059

Implicit Poze.

Caini din zona Ineu(muntele Gagi)- Muntii Rodnei
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    07 feb, 11
    Locație
    jud.Dambovita
    Posturi
    465

Implicit

Citat Postat de radabran Vezi post
    Cateva poze facute de ceva timp fiindca aparatul foto e cam defect nu mai face pozele cum trebuie
    Frumosi,sa-ti traiasca si sa faca treaba buna!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    23 apr, 08
    Locație
    SALVA jud BN
    Posturi
    1,059

Implicit Poze.

Muntii Rodnei
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    19 feb, 12
    Posturi
    975

Implicit

Citat Postat de herculle Vezi post
    Sa iti traiasca frumosi, faine poze
    Citat Postat de Raducu291 Vezi post
    Frumosi,sa-ti traiasca si sa faca treaba buna!
    Multumesc mult

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    19 feb, 12
    Posturi
    975

Implicit

Citat Postat de NDJXX Vezi post
    Muntii Rodnei
    Faina stana si vad ca baciu e multitask(aduna casul din doua cazane in acelasi timp)

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    19 feb, 12
    Posturi
    975

Implicit

Un caine care nu e de oi dar care pazeste o rulota de muncitori forestieri aflata aproape in mijlocul ursariei dar care e prietenos cu oameni
    in fundal se mai aud 2 catei care ma incercau la picioare dar pe care i-am cinstit...PS: azi nu era nimeni pe acolo, ori dormeau bustean...
    Ultima modificare făcută de radabran; 29/07/2012 la 16:24.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    19 feb, 12
    Posturi
    975

Implicit

Si o panorama vazuta mai de sus de caini

Pagina 134 din 301 PrimulPrimul ... 124132133134135136144 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 12 utilizatori care navighează

Permisiuni postare