Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 14 din 14
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 iul, 09
    Locație
    Focsani
    Posturi
    34

Implicit Adopt doi caini pentru curte, conditii speciale

Buna ziua
    Doresc sa adopt doi catei, preferabil sterilizati. Varsta sub un an, daca se poate.
    Cateii vor locui la curte. Casa nu este inca definitivata asa incat, eu impreuna cu fetita mea vom merge acolo miercurea si simbata. Vom dormi doua nopti acolo pe saptamana. Asta deocamdata, pana la iarna viitoare, cand sper sa ne mutam acolo. Dar daca nu ne vom muta, cateii vor trebui sa reziste in curte, la cusca din magazie inca o iarna. Casa este la tara, curte 900mp, livada abia plantata, fara alte animale decat 2 pisici castrate (una luata de aici, de la adoptii).
    Nu vreau sa va plictisesc cu toate astea, trebuie sa prezint conditiile pe care le vor avea cateii. Acces curte 900 mp - nelimitat, fara lant, cusca captusita cu zapada artificiala, curte ingradita, liber in casa zi si noapte oricand sunt acolo, liber la o magazie calduroasa cand nu sunt. Doctor, granule,vitamine, tot ce se impune - e datoria mea, se intelege. Pot asigura toate astea, pot cumpara cateii dar as prefera sa salvez un suflet daca se poate.
    Pentru ca nu locuiesc tot timpul acolo, as prefera sa iau doi catei, sa nu plece, sa-si tina companie.
    Pot semna contract de adoptie, dar prefer catei sau catele ciobanesc german sau metis, numai sa fie frumosi. Daca ii iau ca sa ii am o viata, trebuie sa-mi placa si aspectul lor fizic, oricat de 'omeneste' ar suna asta. Inca o mentiune, as prefera catele dar vor fi sterilizate, nu am unde da puii si nici nu doresc 'nunta'.
    Va multumesc pentru atentie, sper din suflet sa se preteze doua cateluse la conditiile mele, dar poate le-ar fi mai bine aici decat in strada. Iar celor carora poate ma vor intreba de ce nu astept sa ma mut intai, pot sa le raspund ca am loc in curte, in suflet si am nevoie de doi catei, sau mai bine, catele.
    Off topic- continui sa cred ca un caine care nu e catea, nu e caine.

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

http://www.animale.ro/forum/showthre...ceasta-mizerie

Inteleg ca aceste cateluse sunt inca pe strada si asteapta, presupun ca intr-o curte le-ar fi mult mai bine.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,685

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Posturi
    2,041

Implicit

http://www.animale.ro/forum/showthre...ptr-3-catelusi am vazut ca mai e o femela disponibila

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Cred ca cel mai bine ar fi ca cei doi caini sa fie deja obisnuiti unul cu altul, eventual frati sau sa fi stat o perioada impreuna. Inteleg ca nu va sta nimeni, macar cateva saptamani, sa ii socializeze, sa vada exact cat de bine se inteleg, daca nu se cearta de la mancare etc.
    Este doar parerea mea, chiar si doua catele sterilizate ar putea avea ceva de impartit, la un moment dat.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 iul, 09
    Locație
    Focsani
    Posturi
    34

Implicit

Multumesc pentru linkuri si sfaturi. Daca mai aveti sfaturi, pareri, eu va ascult si va multumesc.
    Asa m-am gandit si eu, sa fie doi catei care se cunosc, ca sa nu le fie urat si sa nu plece.
    Nu vor sta singuri niciodata cateva saptamani. Doar ca voi merge de doua ori pe saptamana (casa nu are inca sistem de incalzire) acum iarna, iar peste vara voi dormi acolo doua nopti pe saptamana. Oricum, cateii nu ar avea pe cineva mereu, zi de zi langa ei pana la iarna viitoare.
    Din cate stiti, in conditiile acestea minime pe care le pot oferi, e mai bine sa iau doi tineri, pui sau doi caini mai in varsta?

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Eu nu m-am referit la faptul ca nu va trece nimeni pe aoclo cu saptamanile, ci ca nimeni nu va sta macar 2-3 saptamani, zi de zi, pentru a ii observa si a corecta eventuale comportamente nedorite. Astfel e riscant sa lasi singuri doi caini ce nu se cunosc, poate in prima zi totul e in regula si a doua zi se iau la bataie cine stie din ce motiv. Cel putin asa gandesc eu.
    Pentru conditiile acestea as opta pentru doua cateluse crescute impreuna, eventual surori cum am zis mai sus. Nu cred ca se pune problema de pui pana in 6luni, poate undeva la 10-12 luni. Ma gandesc ca ar trebui sa te orientezi spre cazuri disperate, caini care sunt si acum pe strada si nu au sanse sa fie luati in casa, nici macar in foster. E clar ca in curtea respectiva le va fi mai bine decat pe strada. Totusi trebuie luat in seama si faptul ca un caine crescut pe strada poate avea tendinta sa evadeze, mai ales daca stapanii nu sunt acasa si el este obisnuit cu libertatea. Eu am mai auzit de astfel de cazuri, caine luat de pe strada in curte iar cainele nu stia cum sa faca sa ajunga inapoi in strada.
    O alta problema este cea a vecinilor- daca exista si ce fel de oameni sunt. Sa nu fie deranjati de cainii "lasati de capul lor, singuri", poate cainii vor fi si galagiosi, mai ales noaptea, si sa nu va treziti cu vreo bucurie.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 iul, 09
    Locație
    Focsani
    Posturi
    34

Implicit

Multumesc de sfat. Cred ca ai mare dreptate si cu varsta si cu rudenia intre catei si cu tot ce spui.
    Vecinii sunt departe de casa, nu au cum sa fie deranjati de latraturi. Ba vor trece si ei sa le dea apa proaspata, granule.
    Am gasit aici pe Wolfie si pe Zara, care sunt frati, femela e sterilizata.
    http://www.4animals.ro/adopta-caine-2.html
    Mie imi plac mult, astept verdictul fetitei mele si va cer si voua un sfat. La varsta lor nu au cum deveni periculosi cu fetita mea? Copila stie sa se comporte cu cateii, dar...

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Cateii sunt tare frumosi! Cred ca cel mai bine ar fi sa-i vedeti personal, sa discutati cu cei de la asociatie, asa veti sti ceva concret despre ei.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 iul, 09
    Locație
    Focsani
    Posturi
    34

Implicit

Multumesc inca o data, sfaturile dumeavoastra imi sunt de mare ajutor.
    Am inceput deja demersurile la fundatie.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 iul, 09
    Locație
    Focsani
    Posturi
    34

Implicit

Va rog sa inchideti topicul.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    23 iul, 09
    Locație
    Focsani
    Posturi
    34

Implicit

Am discutat mult la asociatii, dar totul treneaza mult, cateii lor se pare ca se adapteaza mai greu conditiilor mele mai speciale.
    De astazi o am pe Tasha. Ea va deveni o catea minunata, sunt sigura.
    http://www.animale.ro/forum/showthre...81#post3352781
    Este o minune de catea. E chiar ce am asteptat, e ceea ce am dorit.

Unde gasesc sectiunea unde ne povestim cum ne acomodam si ce frumos crestem??

Puteti inchide topicul. E un final fericit.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    28 ian, 09
    Posturi
    2,041

Implicit

Super ma bucur mult ca are o casuta merita,e foarte frumoasa

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    12 ian, 12
    Posturi
    3

Implicit

Buna ziua,
    Daca cererea dvs., mai este valabila va ofer spre adoptie 3 catelusi superbi, maidanezi, de aproximativ 5 luni, 1 mascul si 2 femele, (tatal chow-chow, mama maidaneza talie mica). Vor fi deparazitati, vaccinati si transportati la domiciliu. Excelent adaptati la viata la curte, paznici neinfricati. Va doriti un prieten de nadejde si va indragostiti la prima vedere nu ezitati sa ne contactati.
    Tel.0720695363 Adela

Topic mutat.Moderator7

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top