Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 37
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 dec, 11
    Posturi
    14

Implicit pasaport pentru caini si pisici

Buna ziua! Voi pleca curand in Spania si am 2 pisici si 1 caine pe care nu am cu cine sa ii las aici.As vrea sa ii iau cu mine.Cel mai probabil voi merge in masina propie sau cu autocarul.Pisicile si cainele au carnet de sanatate si deparazitare + 1 vaccin facut,si sunt sterilizate.De asemenea am lesa cu ham pentru toti si cusca de transport.
    Toti sunt de talie foarte mica, nu depasesc 4 kg.
    La ce pret pot sa le fac pasaportul in Bucuresti? Trebuie sa le implantez obligatoriu si cip? Ce imi trebuie pentru a trece in siguranta granita cu animalele fara sa ma trezesc la frontiera ca suntem trimisi inapoi acasa?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 sep, 08
    Posturi
    1,127

Implicit

http://www.ansvsa.ro/?pag=689&jud=Bucuresti

Mai sus ai detaliile Directiei Sanitar Veterinare Bucuresti. Poti afla la telefon daca se plateste ceva pentru vizarea pasaportului si care este programul.
    Pasaportul propriu zis il faci la orice cabinet veterinar. Fiecare caine sau pisica trebuie sa aiba microcipul implantat inainte de vaccinarea antirabica. Apoi medicul completeaza in fiecare pasaport datele cainelui sau pisicii, precum si data ultimelor deparazitari (interna si externa) si cea a vaccinarii antirabice. Cu o zi inaine de plecare mergi din nou la veterinar pentru completarea in pasaport a certificatului de sanatate.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 dec, 11
    Posturi
    14

Implicit

dar e obligatorie indentificarea prin microcip? nu se mai poate prin tatuaj? eu personal nu sunt de acord cu microcipul (semn satanic-nu as pune asa ceva pe animalul meu de companie)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 sep, 08
    Posturi
    1,127

Implicit

Citeste aici :

http://ec.europa.eu/youreurope/citiz...t/index_ro.htm

Daca vrei sa iti iei cainii si pisicile cu tine trebuie sa le pui microcip. Si iti mai spun ceva : tatuajul este mult mai dureros decat implantarea unui microcip ! In plus in Romania nu exista identificarea prin tatuaj decat pentru cainii cu pedigree. De fapt, acest mod de identificare a existat pana acum cativa ani. Cainii erau tatuati cu indicativul din Cartea de Origine. Acum identificarea se poate face numai cu microcip si la cainii cu pedigree..

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 dec, 11
    Posturi
    14

Implicit

eu nu sunt de acord cu microcipul, prefer sa trec granita fara acte in regula, sau sa ii las in tara

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 dec, 11
    Posturi
    14

Implicit

dar cipul respectiv nu poate fi pus si pe zgarda,la o spaga buna pentru veterinar?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    10 iul, 07
    Locație
    FINLANDA-Turku
    Posturi
    6,255

Implicit

Citat Postat de maria2carmen Vezi post
    dar cipul respectiv nu poate fi pus si pe zgarda,la o spaga buna pentru veterinar?
    nu, cipul ala identifica respectivul caine, zgarda se poate da de la unul la altul. tu poti pe riscul tau si al cainilor sa nu le pui microcip, problema e ca daca la granita ti-l cauta vreounu cu cititor, risti sa faci cale intoarsa (asta in cazul bun in care nu ti-l iau in carantina pe sume exorbitante - cazul marii britanii)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 dec, 11
    Posturi
    14

Implicit

zgarda se poate da de la unul la altul, dar pe mine nu ma intereseaza sa imi indentific cainele, odata ajunsi in spania primul lucru pe care l-as face as arunca zgarda la gunoi

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    10 iul, 07
    Locație
    FINLANDA-Turku
    Posturi
    6,255

Implicit

zgarda se poate da de la unul la altul, dar pe mine nu ma intereseaza sa imi indentific cainele, odata ajunsi in spania primul lucru pe care l-as face as arunca zgarda la gunoi
    pai pe tine nu te-o interesa, insa cum dovedesti tu ca respectivul caine are toate vaccinele obligatorii? mai ales cel rabic? de aia se cere intai microciparea si apoi vaccinul

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 dec, 11
    Posturi
    14

Implicit

le-am facut toate vaccinele, ei cu aparatul pot localiza exact unde se afla microcipul? stiu ca semnul satanic se pune sub blanita la ceafa, exact unde este zgarda

Administrator Administrator
    Data inscrierii
    17 ian, 08
    Posturi
    2,054

Implicit

semn satanic ...mare ti-e gradina....

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    20 dec, 11
    Posturi
    14

Implicit

as dezbate eu mai mult subiectul dar asta e forum de animale nu forum religios,in orice caz,sunt convinsa,sub blanita animalului nu voi pune asa ceva,mai degraba dau spaga la vet sa il punem pe zgarda,si cand trec aia cu aparatul vor vedea ca cipul se afla "pe animal"

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    10 iul, 07
    Locație
    FINLANDA-Turku
    Posturi
    6,255

Implicit

le-am facut toate vaccinele, ei cu aparatul pot localiza exact unde se afla microcipul? stiu ca semnul satanic se pune sub blanita la ceafa, exact unde este zgarda
    mai tu le-ai facut vaccinele insa cum dovedesti ca vaccinul e facut cainelui X? microcipul contine un cod, gen cum e CNP. cand tu iti faci un vaccin, in sistem apari ca CNP xxx are vaccinul Y, nu cu nume, nu cu poza, nu cu nimic altceva. idem trebuie sa fie si pt caini. microcipul se implanteaza desupra omoplatului, pe ceafa. cu cititorul de cipuri se vede exact numarul respectiv, se compara cu codul de pe pasaport si astfel se identifica cainele. altfel tu poti as le faci o mie de vaccine, nu ai cum dovedi, egal 0 pt autoritati

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    10 iul, 07
    Locație
    FINLANDA-Turku
    Posturi
    6,255

Implicit

as dezbate eu mai mult subiectul dar asta e forum de animale nu forum religios,in orice caz,sunt convinsa,sub blanita animalului nu voi pune asa ceva,mai degraba dau spaga la vet sa il punem pe zgarda,si cand trec aia cu aparatul vor vedea ca cipul se afla "pe animal"
    cipul se simte la mana, nu ai cum sa pacalesti cu cip pe zgarda.

Banned
    Data inscrierii
    14 dec, 06
    Locație
    Iasi
    Varsta
    33
    Posturi
    3,894

Implicit

Credintele si superstitiile tale sunt strict personale, nu trebuie sa afecteze alte suflete. Nu poti iesi cu iei din tara fara sa pui microcip ( chiar asa, Dumnezeu e de acord cu spagile? nu sunt si astea lucratura necuratului?) deci cel mai bine ramai in tara alaturi de ei. Daca crezi ca nu vor suferi dupa tine si le poti gasi o casa unde sa fie ca acasa atunci ii lasi acolo, daca nu trebuie sa te gandesti ce e corect pentru ei.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */