Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 70 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 1037
    Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    10 sep, 10
    Varsta
    45
    Posturi
    209

Implicit Un shih-tzu si jumatate (IV)

Bun venit tuturor,in noua casuta a Micutilor Leuti Tibetani!

Pentru ca este un topic despre shih-tzu, orice discutie trebuie sa plece de la si sa se opreasca la standardul rasei .De aceea iata
    si standardul rasei:

Shih-Tzu F.C.I. nr. 208 din 20.04.1998

Origine:Tibet
    Patronaj: Marea Britanie.
    Data publicarii standardului de origine in vigoare: 24. 06. 1987.
    Utilitate: caine de companie.
    Clasificarea F.C.I. : Grupa 9 : – caini de companie si de agrement.

Sectiunea 5 : – rase tibetane.
    Fara probe de lucru.
    Aspect general : caine robust cu par abundent, tinuta mandra cu o figura
    asemanatoare unei crizanteme.
    Atitudine/Comportament : inteligent, activ, alert, prietenos si independent.
    Capul : este lat si rotund, cu ochii bine indepartati. Capul bine imbracat in par,
    care cade mult peste ochi. Mustata si barba bogate. Parul care creste in sus pe
    bot, ii confera fetei, aspectul de crizantema.
    Regiunea craniana.
    Stop : bine definit.
    Regiunea faciala.
    Trufa : neagra, dar la cainii cu roba maro (de culoarea ficatului), sau cu marcaje
    de aceasta culoare, trufa este maro inchis. Narile sunt larg deschise. Narile
    orientate in jos si cele stramte sunt indezirabile.
    Botul : de lungime buna (in armonie cu lungimea capului), patrat si scurt, nu
    are cute, plat si bine imbracat in par, are o lungime de 2,5 cm de la
    extremitatea trufei la stop. Este drept sau usor ascendent. Pigmentatia botului
    trebuie sa fie cat mai uniform posibila.
    Buzele : sunt bine afrontate.
    Maxilarele/Dentitia : maxilarele sunt de lugime egala, sau prezinta un
    prognatism inferior, usor.
    Ochii : mari, inchisi la culoare si rotunzi, bine departati, niciodata proeminenti.
    Expresie prietenoasa. La exemplarele cu roba sau marcaje maro sunt admisi
    ochii mai deschisi la culoare. Albul ochilor nu este vizibil.
    Urechile: mari, pavilionul este lung. Urechile sunt purtate cazute, inserate usor
    mai sus de nivelul superior al craniului si sunt atat de bine imbracate in par,
    incat se confunda cu parul de pe gat.
    Gatul : bine proportionat, frumos arcuit. Lungimea sa este suficienta pentru un
    port al capului intr-o atitudine mandra.
    Corpul : lungimea corpului intre greban si punctul de insertie a cozii este mai
    mare decat inaltimea la greaban.
    Spatele : drept.
    Regiunea renala : lata si solida.
    Piept : lat si coborat.
    Coada : formeaza un apanaj abundent, este purtata vesel, curbata mult pe
    spate si purtata sus. Coada atinge in inaltime aproximativ nivelul craniului,
    ceea ce ofera cainelui un aspect foarte echilibrat.
    Membrele.
    Membrele anterioare : membre scurte si musculoase cu o osatura puternica, cat
    mai drepte posibil si in armonie cu latimea si adancimea pieptului.
    Umerii :fermi, bine prinsi.
    Membrele posterioare : membre scurte si musculoase cu o osatura puternica.
    Vazute din spate, ele sunt drepte. Membrele par masive din cauza parului care
    le acopera.
    Coapsele : sunt bine rotunjite si musculoase.
    Labele : rotunjite, ferme, datorita parului care le acopera par mari, cu pernite
    puternice.
    Alura/Miscare : alura mandra, miscare armonioasa si legata. Membrele
    anterioare acopera bine terenul, iar propulsia celor posterioare este puternica,
    pernutele se vad in intregime, in miscare.
    Roba.
    Parul: este lung si dens, dar nu este buclat. Subpar bine dezvoltat. O usoara
    ondulare este permisa. Este recomandat ca parul de pe cap sa fie strans intr-un mot.
    Culoarea : toate culorile sunt admise iar fasia alba pe frunte si la extremitatea
    cozii este foarte pretuita la exemplarele pluricolore.
    Talie si greutate.
    Inaltimea la greaban : nu mai mare de 26 cm.
    Greutate : intre 4,5-7 kg.
    Defecte : orice abatere de la cele mentionate mai sus se va considera un defect
    si va fi penalizata in functie de gravitatea sa si de modul in care afecteaza
    starea de sanatate a cainelui.
    Absenta echilibrului psihic si devierea de la comportamentul normal va atrage
    descalificarea din competitie.
    Nota : masculii trebuie sa aiba 2 testicule, ambele dezvoltate normal si complet
    coborate in scrot.
    Canisa LUCMI STAR
    Targoviste

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 oct, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    466

Implicit

Bun venit in casuta cea noua!!!
    Multumesc lukmistar pt ca ai deschis noul topic!!!

Asa ca LA MAI MULTE PAGINI SI LA MAI MULTE POZE CU PUFUSENIILE VOASTRE!!!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Varsta
    25
    Posturi
    58

Implicit :( probleme

Catelusa mea are 6 puisori care de ieri au diaree... doctorul a zis sa i las asa dar mi mila de ei saraci se murdaresc incontinuu si nu pot sa le fac baita si cuibul tot il curat la cateva ore ca devine insuportabil mirosul (
    Au numai 8 zile deci nu am cum sa le dau mancare sau alte chestii ....
    Aveti idei ce as putea sa le fac .... a mai patit cineva ?DSCN0119.jpgDSCN0119.jpg

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 oct, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    466

Implicit

Citat Postat de geoalexya Vezi post
    Catelusa mea are 6 puisori care de ieri au diaree... doctorul a zis sa i las asa dar mi mila de ei saraci se murdaresc incontinuu si nu pot sa le fac baita si cuibul tot il curat la cateva ore ca devine insuportabil mirosul (
    Aveti idei ce as putea sa le fac .... a mai patit cineva ?DSCN0119.jpgDSCN0119.jpg
    Din pacate eu chiar nu stiu ce sa iti spun ca nu am experienta...dar mai asteapta ca sigur va intra cineva cu experienta si iti va da mici sfaturi
    off ce frumosi si mici sunt
    sa iti traiasca

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 ian, 09
    Varsta
    25
    Posturi
    58

Implicit

Multumesc . da is micuti si au pofta de mancare vad in rest doar dorm nu plang prea mult ... doar cand vor papica sper sa se faca bine ...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Pai...este o problema de la laptele mamei cel mai probabil...pana pe la o luna cand vor incepe sa pape bobite si sa bea ceai si sa le dai antidiareice, cam asa va fi.
    Trebuia sa te interesezi de problemele posibile inainte sa lashi catelusa la monta, ca practica nu e asa ca teoria...Din pacate, putine persoane sunt pregatite sa faca fata la ce inseamna un cuib.
    Poti incerca sa ii dai mamei ceai anticolici pentru bebelusi, puilor sa le dai debridat, smecta, carbune medicinal, insa atata timp cat sug la mama...diareea nu se va opri...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 nov, 11
    Locație
    Vaslui
    Posturi
    35

Implicit

Multumesc mult pt sfaturi.
    In Vaslui nu avem un doctor care sa faca analize cateilor, nici salon nu avem dar am sa ii schimb mancarea sa vad cum reactioneaza si cu prima ocazie fug la iasi poate acolo gasesc un cabinet mai dotat si o sa comandam si o tunsoare de aia smechera cu breton )
    Sigur nu o sa am probleme cu schimbatul mancarii pt ca Toto nu e mofturos deloc.
    Bine v-am gasit in casuta cea noua si frumusica La cat mai multi membri noi frumosi sanatosi si jucausi:P
    O zi buna va doresc ! :*

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 oct, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    466

Implicit poze noi :)

gata noi am facut deja poze pt noua casuta
    asteptam si de la voi
    va pupam
    Imagini atașate Imagini atașate

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    17 aug, 10
    Locație
    Timisoara
    Posturi
    117

Implicit

Parca mi se face mila de tine cand ma gandesc ca trebuie sa cureti cuibul la cateva ore si sa suporti asa miros. In primul rand pe ce baza a spus veterinarul sa ii lasi asa? a vazut mamica? a verificat laptele? Sunt mai multe cauze pentru care cateii pot avea diaree la varsta asta : alimentatia mamei sau o infectie a laptelui sau uterului, oricum nici una nu e de ignorat. Ai putea sa verifici urmatoarele lucruri: alimentatia mamei sa fie una adecvata pentru alaptat(absolut tot ce mananca ea ajunge in stomacelul cateilor care la varsta asta este f sensibil) culoarea laptelui, secretiile vulvei, temperatura femelei, ultima ei deparazitare si greutatea puilor trebuie atent monotorizata.Cam asta ai putea face acum dar pe viitor ai putea sa sterilizezi catelusa pentru ca e clar ca nu esti pregatita pentru asa ceva.
    Pe restul va salut cu drag dupa o absenta mai lunga si bine v-am gasit in noua casuta. Ma bucur ca Aky si Toto au crescut frumos si au trecut cu bine peste problemele avute.
    Lukmistar multa bafta cu noul cuib, ai niste adevarate bijuterii acolo, stiu ce ti-ai dorit din aceasta monta si dupa cum se vede se pare ca ai reusit.De italienii mici sunt incantata pana peste cap si deabia astept sa ii vad in expo. Ma bucur ca iti faci timp sa postezi lucruri importante pe acest topic si ca dai sfaturi din experienta ta celor cu probleme...fetelor sa stiti ca i-as urma exemplul daca as avea mai multa experienta cu aceasta rasa dar am un singur shih-tzu si din fericire nu mi-a facut niciodata probleme veterinarul il vizitam mai mult de drag decat de nevoie
    Simonafrudo vad ca ai dobandit o mare experienta in breeding si cunoastere a standardului rasei, felicitari.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    22 apr, 08
    Posturi
    122

Implicit

Citat Postat de lukmistar Vezi post
    Bun venit tuturor,in noua casuta a Micutilor Leuti Tibetani!

Pentru ca este un topic despre shih-tzu, orice discutie trebuie sa plece de la si sa se opreasca la standardul rasei .De aceea iata
    si standardul rasei:

Shih-Tzu F.C.I. nr. 208 din 20.04.1998

Origine:Tibet
    Patronaj: Marea Britanie.
    Data publicarii standardului de origine in vigoare: 24. 06. 1987.
    Utilitate: caine de companie.
    Clasificarea F.C.I. : Grupa 9 : – caini de companie si de agrement.

Sectiunea 5 : – rase tibetane.
    Fara probe de lucru.
    Aspect general : caine robust cu par abundent, tinuta mandra cu o figura
    asemanatoare unei crizanteme.
    Atitudine/Comportament : inteligent, activ, alert, prietenos si independent.
    Capul : este lat si rotund, cu ochii bine indepartati. Capul bine imbracat in par,
    care cade mult peste ochi. Mustata si barba bogate. Parul care creste in sus pe
    bot, ii confera fetei, aspectul de crizantema.
    Regiunea craniana.
    Stop : bine definit.
    Regiunea faciala.
    Trufa : neagra, dar la cainii cu roba maro (de culoarea ficatului), sau cu marcaje
    de aceasta culoare, trufa este maro inchis. Narile sunt larg deschise. Narile
    orientate in jos si cele stramte sunt indezirabile.
    Botul : de lungime buna (in armonie cu lungimea capului), patrat si scurt, nu
    are cute, plat si bine imbracat in par, are o lungime de 2,5 cm de la
    extremitatea trufei la stop. Este drept sau usor ascendent. Pigmentatia botului
    trebuie sa fie cat mai uniform posibila.
    Buzele : sunt bine afrontate.
    Maxilarele/Dentitia : maxilarele sunt de lugime egala, sau prezinta un
    prognatism inferior, usor.
    Ochii : mari, inchisi la culoare si rotunzi, bine departati, niciodata proeminenti.
    Expresie prietenoasa. La exemplarele cu roba sau marcaje maro sunt admisi
    ochii mai deschisi la culoare. Albul ochilor nu este vizibil.
    Urechile: mari, pavilionul este lung. Urechile sunt purtate cazute, inserate usor
    mai sus de nivelul superior al craniului si sunt atat de bine imbracate in par,
    incat se confunda cu parul de pe gat.
    Gatul : bine proportionat, frumos arcuit. Lungimea sa este suficienta pentru un
    port al capului intr-o atitudine mandra.
    Corpul : lungimea corpului intre greban si punctul de insertie a cozii este mai
    mare decat inaltimea la greaban.
    Spatele : drept.
    Regiunea renala : lata si solida.
    Piept : lat si coborat.
    Coada : formeaza un apanaj abundent, este purtata vesel, curbata mult pe
    spate si purtata sus. Coada atinge in inaltime aproximativ nivelul craniului,
    ceea ce ofera cainelui un aspect foarte echilibrat.
    Membrele.
    Membrele anterioare : membre scurte si musculoase cu o osatura puternica, cat
    mai drepte posibil si in armonie cu latimea si adancimea pieptului.
    Umerii :fermi, bine prinsi.
    Membrele posterioare : membre scurte si musculoase cu o osatura puternica.
    Vazute din spate, ele sunt drepte. Membrele par masive din cauza parului care
    le acopera.
    Coapsele : sunt bine rotunjite si musculoase.
    Labele : rotunjite, ferme, datorita parului care le acopera par mari, cu pernite
    puternice.
    Alura/Miscare : alura mandra, miscare armonioasa si legata. Membrele
    anterioare acopera bine terenul, iar propulsia celor posterioare este puternica,
    pernutele se vad in intregime, in miscare.
    Roba.
    Parul: este lung si dens, dar nu este buclat. Subpar bine dezvoltat. O usoara
    ondulare este permisa. Este recomandat ca parul de pe cap sa fie strans intr-un mot.
    Culoarea : toate culorile sunt admise iar fasia alba pe frunte si la extremitatea
    cozii este foarte pretuita la exemplarele pluricolore.
    Talie si greutate.
    Inaltimea la greaban : nu mai mare de 26 cm.
    Greutate : intre 4,5-7 kg.
    Defecte : orice abatere de la cele mentionate mai sus se va considera un defect
    si va fi penalizata in functie de gravitatea sa si de modul in care afecteaza
    starea de sanatate a cainelui.
    Absenta echilibrului psihic si devierea de la comportamentul normal va atrage
    descalificarea din competitie.
    Nota : masculii trebuie sa aiba 2 testicule, ambele dezvoltate normal si complet
    coborate in scrot.
    16.02.2011/EN

FCI-Standard N° 208

SHIH TZU

Va salut pe toti.
    Din cauza unor persoane nu am mai dorit sa mai scriu dar am observat o greseala referitor la standardul acestei minunate rase pe care il gasiti pe site-ul federatiei chinologice internationale care consider eu ca este cea mai autorizata si este actualizat. Din pacate se gaseste scris numai in limba engleza .

©M.Davidson, illustr. NKU Picture Library

This illustration does not necessarily show the ideal example of the breed.

ORIGIN: Tibet

PATRONAGE: Great Britain.

DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 13.10.2010.

UTILIZATION: Companion Dog.

FCI-CLASSIFICATION: Group 9 Companion and Toy Dogs.
    Section 5 Tibetan breeds.
    Without working trial.

BRIEF HISTORICAL SUMMARY: People tend to get confused between the Apso and the Shih Tzu, but there are a number of very distinct differences. Roots of this breed are in Tibet but it was developed in China, where dogs like these lived in the imperial palaces. China became a republic in 1912 after which examples of the breed found their way to the West, though the first recorded importation to Britain was not until 1931. It was recognised as a breed separate from other Oriental breeds in 1934 and granted a separate register by the Kennel Club in 1940, with challenge certificates on offer from 1949. The chrysanthemum look to the Shih Tzu’s head is most appealing, and this is caused by the hair growing upwards on the bridge of the nose.

GENERAL APPEARANCE: Sturdy, abundantly but not excessively coated dog with distinctly arrogant carriage and ‘chrysanthemum-like’ face.

IMPORTANT PROPORTIONS: Longer between withers and root of the tail than height at withers.

BEHAVIOUR AND TEMPERAMENT: Intelligent, active and alert. Friendly and independant.

HEAD Head broad, round, wide between the eyes. Shock-headed with good beard and whiskers, hair growing upwards on the muzzle giving a distinctly ‘chrysanthemum-like’ effect. Not affecting the dog’s ability to see.

CRANIAL REGION:
    Stop: Definite.

FACIAL REGION:
    Nose: Black but dark liver in liver or liver marked dogs. Top of nose leather should be on a line with or slightly below lower eye rim. Nose level or slightly tip-tilted. Wide-open nostrils. Down-pointed nose highly undesirable, as are pinched nostrils.
    Muzzle: Of ample width, square, short, not wrinkled; flat and hairy. Length about 2,5 cms from tip to stop. Pigmentation of muzzle as unbroken as possible.
    Lips: Level.
    Jaws / Teeth: Wide, slightly undershot or level (pincer bite, edge to edge).
    Eyes: Large, dark, round, placed well apart but not prominent. Warm expression. In liver or liver-marked dogs, lighter eye colour permissible. No white of eye showing.
    Ears: Large, with long leathers, carried drooping. Set slightly below crown of skull, so heavily coated they appear to blend into hair of neck.

NECK: Well proportioned, nicely arched. Sufficient length to carry head proudly.

BODY:
    Back: Level.
    Loin: Well coupled and sturdy.
    Chest: Broad, deep and well let down.

TAIL: Heavily plumed carried gaily well over back. Set on high. Height approximately level with that of skull to give a balanced outline.

LIMBS

FOREQUARTERS:
    Shoulder: Firm, well laid back.
    Forearm: Legs short and muscular with ample bone, as straight as possible, consistent with broad chest being well let down.
    Forefeet: Rounded, firm and well covered with hair.

HINDQUARTERS:
    General appearance: Legs short and muscular with ample bone. Straight when viewed from the rear.
    Thigh: Well rounded and muscular.
    Hind feet: Rounded, firm and well padded. Well covered with hair.

GAIT / MOVEMENT: Arrogant, smooth-flowing, front legs reaching well forward, strong rear action and showing full pad.

COAT:
    Hair: Outer coat long, dense, not curly, with moderate undercoat, not woolly. Slight wave permitted. Hair not affecting the dog’s ability to see. Length of coat should not restrict movement.

Colour: All colours permissible, white blaze on forehead and white tip to tail highly desirable in parti-colours.

SIZE AND WEIGHT:
    Height at the withers: Not more than 27 cms.
    Type and breed characteristics of the utmost importance and on no account to be sacrificed to size alone.

Weight: 4.5 to 8 kgs. Ideal weight 4.5 - 7.5 kgs.

FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.

DISQUALIFYING FAULTS
    • Aggressive or overly shy.
    • Any dog clearly showing physical or behavioural abnormalities shall be disqualified.

N.B.: Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.

The latest amendments are in bold characters are.
    Canisa Rega-Voisewww.shih-tzu.ro

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    21 iun, 10
    Posturi
    159

Implicit

geoalexya - bine ai venit si imi pare rau ca ai asemenea probleme. Sper sa reusesti sa le rezolvi si mamica si micutii sa fie in regula.
    lukmistar - cred ca la voi in casa nu exista timpi morti si distractia este continua. Foarte frumosi cateii si reusite pozele.
    mihaelaaky - Aky te pup, ca tare dragut esti!
    botik - mai vrem poze cu Toto
    anca16v - multumesc pentru aprecieri si sper sa vedem cat mai curand poze cu Peter. Imi e dor sa-l revad si sper sa-l pupi din partea mea.
    Sper sa revenim si noi curand cu poze noi. Pupam toate boticurile.

Banned
    Data inscrierii
    25 nov, 11
    Locație
    Iasi
    Posturi
    75

Red face Casa, noua casa !

Bine v-am regasit dragele mele si scumpi blanosi jucausi.
    Am avut o surpriza placuta sa revin pe forum si sa vad ca deaja avem casuta noua cu nr IV. Probabil urmatoarele 300 pagini vor trece la fel de repede ca cele din casuta III. Sa speram ca toti vom fi cat mai prezenti si vom impartasi ganduri, experiente si sfaturi.

Puficel este bine si creste. Zilele trecute a primit un T-shirt de fite si de abia asteptam sa se incalzeasca si sa-l purtam si afara. In plus, a acceptat si elasticul in mot, nu mi-l mai da jos.

IMG_1510.jpg IMG_1458.jpg

V.I.P. Puficel saluta pe toti fratiorii si surioarele de aici !

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    05 oct, 11
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    466

Implicit

Citat Postat de corco_here Vezi post
    Am avut o surpriza placuta sa revin pe forum si sa vad ca deaja avem casuta noua cu nr IV. Probabil urmatoarele 300 pagini vor trece la fel de repede ca cele din casuta III. Sa speram ca toti vom fi cat mai prezenti si vom impartasi ganduri, experiente si sfaturi.

Puficel este bine si creste. Zilele trecute a primit un T-shirt de fite si de abia asteptam sa se incalzeasca si sa-l purtam si afara. In plus, a acceptat si elasticul in mot, nu mi-l mai da jos.

vaii ce frumos e puficelul..chiar ca este un VIP
    AKY il pupa mult

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    10 sep, 10
    Varsta
    45
    Posturi
    209

Implicit

Va salut pe toti.
    "Din cauza unor persoane nu am mai dorit sa mai scriu dar am observat o greseala referitor la standardul acestei minunate rase pe care il gasiti pe site-ul federatiei chinologice internationale care consider eu ca este cea mai autorizata si este actualizat. Din pacate se gaseste scris numai in limba engleza ".

Adevarat ,si imi fac Mea culpa !Era 2 noaptea ,am copiat textul de la deschiderea topicului III si nu am verificat veridicitatea datelor nah ,oboseala ora tarzie .....!Toti suntem supusi greselii .Ma bucur de faptul ca este urmarita activitatea pe acest topic si mai ales de participarea reala !
    Canisa LUCMI STAR
    Targoviste

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    10 sep, 10
    Varsta
    45
    Posturi
    209

Implicit

Citat Postat de corco_here Vezi post

Bun revenit ,in noua casuta !! Mai m-ai dat gata cu mica marea vedeta si cu T-shirt-ul de fite )) ne bucuram ca sunteti bine!
    Canisa LUCMI STAR
    Targoviste

Pagina 1 din 70 12311 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •