Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 54

Subiect: CAPUSA

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 ian, 11
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    75

Question CAPUSA

Buna ziua,
    i-am gasit catelului o capusa, i-am scos-o , dar am observat dupa vreo 2 zile ca are o galma in acel loc. M-am uitat avea coaja acolo, am incercat sa storc, nu a iesit nimic in afara de putin sange, dar galma tot se mai simte.
    E posibil sa fie ceva inauntru sau a ramas de la intepatura si se va retrage in cateva zile?
    Acum catelul este protejat oricum cu solutie.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,499

Implicit

Citat Postat de radoopi Vezi post
    Buna ziua,
    i-am gasit catelului o capusa, i-am scos-o , dar am observat dupa vreo 2 zile ca are o galma in acel loc. M-am uitat avea coaja acolo, am incercat sa storc, nu a iesit nimic in afara de putin sange, dar galma tot se mai simte.
    E posibil sa fie ceva inauntru sau a ramas de la intepatura si se va retrage in cateva zile?
    Acum catelul este protejat oricum cu solutie.
    I-am scos de multe ori capuse catelei mele (acum 10-12 ani frontline-ul era proabil mai putin eficient...) si niciodata nu am vazut umflatura dupa intepatura. Nu cred ca e ok, vb cu veterinarul...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

S-a mai scris in multe locuri dar o sa repet.
    Chiar daca puneti fiole, zgarda antiparazitara, etc...riscurile ca un caine "muscat " de o capusa sa faca o boala transmisa de insecta asta odioasa sunt foarte mari. Mijloacele prin care ne aparam cainii de capuse nu feresc cainii de babesioza, borelioza, erlichioza etc.
    Pe leziunea ramasa dupa ce a fost scoasa capusa se poate aplica betadina, insa continuati sa monitorizati cainele, orice stare mai diferita, apatie, lipsa poftei de mancare, febra ( masurata cu termometrul, nu pus mana pe nas, pe urechi si mai stiu eu cum) poate fi semn al bolilor spuse mai sus.
    Practic pipetele si celelelate mijloace antiparazitate pe care le avem la indemana nu fac decat sa impiedice acumularea unui nr mare de paraziti pe un animal , insa nu impiedica parazitii sa intepe pielea cainelui....

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,220

Implicit

Dar medalionul cu ultrasunete e bun ca sa indeparteze capusele? Eu i-am pus si zgarda antiparazitara si medalion. Am dat-o acum cativa ani cu niste picaturi bio, pe baza de plante a caror miros goneste capusile. Am uitat cum se numea. Oare chiar le impiedica pe capusi sa se urce pe catel? Eu nu am vazut capusi pe cateaua asta careia i-am pus medalionul dar nici nu am capusi prin zona si ea nu iese din curte.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 dec, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,526

Implicit

Eu o dau pe Maya cu EcoShot repelent de la Dr.Schmidt, natural, pe baza de plante. L-am luat prima oara in iarna lui 2010, e foarte bun, pe baza de plante, bio, miroase f tare a cuisoare, remanenta este intre 5 si 15 zile. Am dat-o pe Maya pe spate, pe picioare, nu am facut-o chiar lac! Miroase oricum f tare si am socotit eu ca ajunge, a fost k, atunci am dat si in asternutul ei, se poate da si pe puii nou-nascuti, chiar si oamenii il pot folosi, pe brate, pe picioare, deci e mai mult decat bine.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    21 aug, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,114

Implicit

Citat Postat de eunice Vezi post
    Dar medalionul cu ultrasunete e bun ca sa indeparteze capusele? Eu i-am pus si zgarda antiparazitara si medalion. Am dat-o acum cativa ani cu niste picaturi bio, pe baza de plante a caror miros goneste capusile. Am uitat cum se numea. Oare chiar le impiedica pe capusi sa se urce pe catel? Eu nu am vazut capusi pe cateaua asta careia i-am pus medalionul dar nici nu am capusi prin zona si ea nu iese din curte.
    Nu eunice, nimic nu le impiedica sa urce. Urca si cu medalion Skudo, urca si cu zgarda Bolfo si cu toata fiola pusa pe ceafa. Deci, urca indiferent ce ii faci catelului! Doar ca ......in fine, stai putintel mai linistit, gandindu-te ca are totusi fiola pusa, dar asa cum spune Bulina, se poate intampla sa se imbolnaveasca cainele cu fiola pusa cu tot. Niciodata nu te poti culca pe o ureche cand e vorba de capuse. Nu tineti minte cand v-am povestit eu ca am plecat cu Miff exact in perioada asta cand ies cu milioanele capusele......si aveam Skudo la gatul lui......aveam fiola pusa......plus o zgarda antiparazitara, era saracul Miff imbibat in substante....si ne-am intors acasa cu zeci de capuse pe el?! Deci mai spun o data :....ZECI erau. Si am stat doar o jumatate de ora, ca le-am si vazut cum urcau in blana. Nu stiti ca avea si sotul meu pe ceafa, atunci?! Si ca le-am gasit si prin casa inca doua zile dupa eventimentul asta?
    Cel mai bine este sa le observi si sa i le scoti din blanita, inainte de a trece 24 de ore, inainte sa apuce ele sa faca transferul ala urat - saliva-sange, deci cu cat mai repede il scapi de ele, cu atat mai bine.
    Eu am doua avut intamplari mari si late cu capusele, cand au fost multe rau, nu asa, una-doua (desi pot fi 100 si sa nu fie nimic si poate fi doar una si ......) dar i le-am scos imediat din blana, adica chiar in ziua cand au urcat pe el.
    Ultima modificare făcută de mirela_miff; 25/04/2012 la 13:45.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    08 dec, 05
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,526

Implicit

Mirela, eu imi aduc foaaaarte bine aminte! Erai mai ingrijorata de Miff decat de sotul tau! Hi hi

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 ian, 12
    Locație
    constanta
    Varsta
    2
    Posturi
    740

Implicit

Fetelor si voi ce ziceti ca este mai bine in perioada asta sa evitam parcurile locurile cu multa verdeata si sa cautam catelul de fiecare data cand vine de afara?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 sep, 09
    Posturi
    1,113

Implicit

da.. controlul cainelui dupa fiecare iesire afara este obligatorie pe aceasta epidemie.

daca extragerea capusei nu a fost ok din pielea cainelui ii raman 'coltii' in acel punct. umflatura respectiva e semn de infectie, se retrage de la sine.

"Gold is plentiful compared to old friends...."

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 ian, 11
    Locație
    bucuresti
    Posturi
    75

Implicit

de cand i-am scos capusa , acum vreo 2 saptamani cred, el nu a avut nici o simptoma ciudata, mananca de rupe(asta si ptr ca tocmai a fost castrat) e ok ca si stare generala. am intrebat si vet-ul si astept sa vad ce zice si el.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Eu nu cred chestia cu 48 de ore. Practic dupa 48 de ore de supt isi da ea singura drumul , ca e satula. In teorie se spune ca in momentul in care se infige in piele, saliva este imediat inoculata...Credeti ca oamenii bolnavi de borelioza au stat 48 de ore cu capusele infipte? Ca sa nu mai zic ca sunt din ce in ce mai multi veterinari si parazitologi umani care cred ca nu numai capusele transmit bolile astea, ci orice insecta hematofaga....si asa se poate explica de ce sunt caini /pisici care chiar nu au avut nici o capusa pe ei dar fac una din aceste boli....Sunt numai presupuneri...dar parca nu sunt chiar nefondate...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Eu am luat acum si Skudo, am luat si un aparat anti insecte pentru curte...sa vedem...
    Nu am avut pb cu capusele pana acum, stropim si curtea, trotuarele lunar...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    21 aug, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,114

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    Eu am luat acum si Skudo, am luat si un aparat anti insecte pentru curte...sa vedem...
    Nu am avut pb cu capusele pana acum, stropim si curtea, trotuarele lunar...
    Cred ca asta e cea mai buna pavaza, bulina, stropirea curtii si a trotuarelor.
    Stii, in zilele trecute cand a plouat asa, mai abundent ?! Dupa ploaie ma plimbam cu Miff pe trotuar pe langa gardulete astea puse pe langa blocuri, le stiti voi, ca e plin Bucurestiul de gardulete....Pe langa gardulet au pus oamenii sa creasca frumos, tufe. Sunt niste tufe de floarea miresii, poate la stiti, au niste floricele mici si albe. Garduletele astea vii sunt tare decorative, mai ales pe perioada infloririi lor. Dar sunt pline de capuse.
    Spuneam ca ma plimbam cu Miff pe langa ele, tare ii place sa isi bage nasul sub tufele alea, se se frece de ele. Ei si atunci, dupa ploaia aia, a si agatat una pe mustati. Noroc ca ele nu au chiar asa mare viteza, am si vazut-o agatata pe varful firelor de blana si normal ca am pigulit-o (undeva am citit chiar, ca sa nu pui direct mana pe ea, sa ai o manusa) si am strivit-o cu pantoful de a gasit-o dracii....Am o boala pe ele......Si mi-e frica rau de tot, afara sunt disperata, imi ies ochii ca la melc cat il supraveghez pe Miff, pentru ca mergem si pe portiuni unde sunt tufe, unde este iarba, dar le poti lua si foarte bine si de pe asfalt.
    Ce spui tu, bulina, cred, pentru ca eu de multe ori mi-am pus intrebarea cum de rezista bietii caini maidanezi la invazia asta de capuse si cum de nu vedem, asa, pe strada catei morti cu zecile, din cauza muscaturilor lor....?! Ar trebui sa fie foarte putini caini maidanezi, daca ar fi sa ne gandim cate capuse infectate exista...Sau poate ei si-au dezvoltat un sistem imunitar care sa fie mai rezistent decat al cainilor din apartament?! Cu siguranta ca sunt mai rezistenti decat cainii cu stapan, dar chiar asa?! Si la muscatura capuselor?!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    24 apr, 11
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    39
    Posturi
    460

Implicit

Multi dintre ei au un sistem imunitar impecabil, care face fata la (aproape) orice. Eu stiu niste caini la tara ai unui vecin, care an de an aveau zeci, daca nu sute de capuse pe ei, de mancat mancau doar ce ramanea de la porci sau ce-si prindeau ei (sobolani, cartite, arici, etc) si au trait toti peste 10 ani...n-au stat un minut la caldura, nu le-a facut nimeni un vaccin in viata lor, nu le-a dat o vitamina nimic...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    21 aug, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,114

Implicit

Citat Postat de oneill Vezi post
    Multi dintre ei au un sistem imunitar impecabil, care face fata la (aproape) orice. Eu stiu niste caini la tara ai unui vecin, care an de an aveau zeci, daca nu sute de capuse pe ei, de mancat mancau doar ce ramanea de la porci sau ce-si prindeau ei (sobolani, cartite, arici, etc) si au trait toti peste 10 ani...n-au stat un minut la caldura, nu le-a facut nimeni un vaccin in viata lor, nu le-a dat o vitamina nimic...

Exact! Si eu vad la tara caini care stau in praf, sau sunt dusi la camp saracii de ei sa pazeasca tarlaua si mananca o data pe saptamana. Si traiesc bietii de ei cu capuse cu tot.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */