Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 24
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 12
    Posturi
    9

Implicit tuns pentru prima data

buna am un bichin frise de 4 luni este tare dragalas si jucaus. insa am observat ca in ultimul timp odata cu cresterea temperaturilor de afara oboseste mult mai repede afara si bea mai multa apa asa ca m-am gandit sa il duc la tuns. cateva persoane mi-au spus ca pana intr-un an nu am cum sa il tund. este adevarat? mentionez ca este primul meu caine si nu detin prea multe informatii in legatura cu tunsul lor.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 sep, 11
    Locație
    Craiova
    Varsta
    29
    Posturi
    411

Implicit

si eu am bichon frise si prima data l-am tuns acum o saptamana, dar se putea tunde si mai mic. ideal ar fi sa fie periat zilnic ca atunci cand il duci la salon sa ti-l poata aranja din foarfeca si sa nu il faca cu masina. mie nu imi place cu masina, dar e strict parerea mea. din foarfeca ii poate face si freza tipica pt frise. pitica mea a iesit foarte dragut dupa tuns, dar statea sa o pieptan zilnic, nu aveam probleme. spor si tie.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 sep, 08
    Posturi
    1,127

Implicit

Bichonul Fise nu se tunde, se toaleteaza. Intra pe topicul rasei si cere sfaturi acolo. Nu am sa inteleg niciodata de ce va luati caini cu par lung si la care trebuie toaletaj daca nu sunteti in stare sa ii ingrijiti cum trebuie si ajungeti sa ii tundeti chilug

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 12
    Posturi
    9

Implicit

ms de sfat atena84 si eu il perii pe al meu daca nu zilnic macar la 2 zile ii place. tanti_aglaia nu vad rostul spuselor tale nu stiu de unde poti trage tu concluzii ca nu sunt in stare sa am grija de cainele meu am mentionat ca e primul meu caine si imi cer "scuze" daca nu sunt familiarizata cu termenii gen toaletaj nu cred ca erai asa informata cand ai primit primul catel.ideea nu era sa il tund "chilug" cum spui tu in caz ca nu ai citit am intrebat de la ce varsta pot fi tunsi, ma rog toaletati pentru prima data. din ce intelesesem nu am voie sa ii tai nici macar 1 cm din blanita pana la 1 an si fiind o comunitate mare am zis sa intreb. citeste te rog de 2 ori inainte sa arunci cuvinte jignitoare mai ales daca nu am specificat ce fel de tuns vreau ok?

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 sep, 08
    Posturi
    1,127

Implicit

Imi spui si mie ce cuvinte jignitoare am scris ?

Repet, intra pe topicul rasei in intereseaza-te acolo. Toaletajul unui bichon frise este foarte pretentios si trebuie facut de cineva care se pricepe. Intra aici si intereseaza-te : http://www.animale.ro/forum/showthre...n-a-poil-frise

Sau daca vrei poti vedea aici cum se toaleteaza http://www.youtube.com/watch?v=FljvkAR-bOU
    Mult succes !

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 sep, 11
    Locație
    Craiova
    Varsta
    29
    Posturi
    411

Implicit

Cine a zis de tuns chilug???dar stiu cazuri in care sunt tunsi cu masina pentru ca nu sunt periati si atunci asta e singura solutie. Eu una nu am vazut niciun frise netuns, ca eu prin folosirea foarfecii nu cred ca e aranjat,ci tuns.un frise netuns e ca un bolognese mai urat,parerea mea k parul nu ii sta la fel...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,696

Implicit

Citat Postat de manykutza Vezi post
    ms de sfat atena84 si eu il perii pe al meu daca nu zilnic macar la 2 zile ii place. tanti_aglaia nu vad rostul spuselor tale nu stiu de unde poti trage tu concluzii ca nu sunt in stare sa am grija de cainele meu am mentionat ca e primul meu caine si imi cer "scuze" daca nu sunt familiarizata cu termenii gen toaletaj nu cred ca erai asa informata cand ai primit primul catel.ideea nu era sa il tund "chilug" cum spui tu in caz ca nu ai citit am intrebat de la ce varsta pot fi tunsi, ma rog toaletati pentru prima data. din ce intelesesem nu am voie sa ii tai nici macar 1 cm din blanita pana la 1 an si fiind o comunitate mare am zis sa intreb. citeste te rog de 2 ori inainte sa arunci cuvinte jignitoare mai ales daca nu am specificat ce fel de tuns vreau ok?
    Ideal este sa fie dus la toaletat de la varste mici, evident cand au voie sa inceapa sa iasa afara, sa fie obisnuit cu toaletatul la salon ( in special uscatul cu feonul, taiat gherute, smuls par din urechi...)
    In functie de caine, sunt unii care pot fi aranjati si de la 3-4 luni, Nu am auzit ca nu trebuie tunsi pana la un an....din contra, pana la un an se aranjeaza parul de mai multe ori...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 12
    Posturi
    9

Implicit

sarumana mult de sfaturi asta si intentionez sa il duc la un salon sa ii fie scurtata putin blanita pentru ca deja e mult prea mare; in niciun caz nu doresc sa fie ras ar arata oribil dar mai ales pielea lui ar avea de suferit din cauza soarelui trebuie sa il protejeze si pe el ceva.cu periajul ne descurcam, putin mai greu cu urechiusele de cand i-am tras parul din ele nu prea ma mai lasa sa il curat dar am noroc cu mama pe ea o lasa multumesc mult de tot de sfaturi:*:*:

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 nov, 06
    Locație
    cluj-napoca
    Varsta
    34
    Posturi
    1,867

Implicit

Citat Postat de atena84 Vezi post
    un frise netuns e ca un bolognese mai urat
    Aceste cuvinte ne doare :P Nu stiu cati bolognesi ai vazut tu ca sa afirmi asa ceva....

On T: Din ce oras esti Many? Poate iti putem recomanda pe cineva care se pricepe cat de cat. Cainele e bine sa fie obisnuit de mic cu periat, unghiute, par urechi, spatal, uscat, tuns, etc. Crescatorii de frise ii tund de micuti, nu stiu de unde ai luat piciul.... Dupa ce termina vaccinurile e bine sa fie dus la salon din cand in cand pentru aranjat. Ca sa nu se ajunga la tuns a la puscasii marini e bine sa periem cainele des ca sa evitam formarea de noduri, sa scoatem praf mizerie.

Cine ti-a dat sfatul ala sa stea pe banca lui si sa croseteze...asa se intampla cand romanii sunt buni la toate in special la dat sfaturi proaste.

Sa iei apa si bol cu tine cand iesiti la joaca iar cand e foarte cald evita orele de varf.

Canisa Bolognese Uilaki’s White Beauty®
    www.bichonbolognese.eu

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 12
    Posturi
    9

Implicit

sunt din pitesti piticu l-am primit:X a fost cel mai frumos cadou de acum si cred ca din toate timpurile. momentan la baita ii place enorm, la periat la fel, mai greu cu feonul se cam sperie. dar incet incet ne obisnuim si cu el cu ocazia asta il folosesc si eu asa poate vede ca nu e ceva rau.in rest momentan nu sunt probleme:X

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 nov, 06
    Locație
    cluj-napoca
    Varsta
    34
    Posturi
    1,867

Implicit

Citat Postat de manykutza Vezi post
    sunt din pitesti piticu l-am primit:X a fost cel mai frumos cadou de acum si cred ca din toate timpurile. momentan la baita ii place enorm, la periat la fel, mai greu cu feonul se cam sperie. dar incet incet ne obisnuim si cu el cu ocazia asta il folosesc si eu asa poate vede ca nu e ceva rau.in rest momentan nu sunt probleme:X
    Activeaza mesageria privata sa iti trimit niste date de contact. Cu incredere iti recomand si stie sa tunda bine din foarfeca sa pastreze forma de frise.

Canisa Bolognese Uilaki’s White Beauty®
    www.bichonbolognese.eu

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 12
    Posturi
    9

Implicit

Gata am activat-o ar fi bine venite pentru ca saptamana care vine trebuie neaparat `toaletat` Multumesc

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    16 mar, 12
    Posturi
    9

Implicit

iulia_400 astept mesajul tau pentru ca pe aici nu vrea nimeni sa il tunda. toti zic ca nu am voie pana intr-un anisor ca i s-ar strica blanita sau tot felul de lucruri legate de asta.pup un inceput de saptamana cat mai frumos:*

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 sep, 11
    Locație
    Craiova
    Varsta
    29
    Posturi
    411

Implicit

Citat Postat de iulia_400 Vezi post
    Aceste cuvinte ne doare :P Nu stiu cati bolognesi ai vazut tu ca sa afirmi asa ceva....
    la frise ma refeream ca e mai urat...scuze daca te-am suparat. faceam comparatie intre minnie netunsa (urata) si cateii danei cretiu cu care a fost la expo la craiova (evident foarte draguti). am ales aceasta comparatie, evident cam nefericita, ca mi se parea ca minnie aducea un pic a bolo netunsa, dar varianta urata. la asta m-am referit! scuze inca o data pt confuzie!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    18 aug, 11
    Posturi
    215

Implicit

Bolognesii sunt cei mai frumosi caini din lume :P Si tunsi si netunsi

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare