Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 16 la 24 din 24

Subiect: Pedigree C

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    09 sep, 08
    Locație
    Brasov
    Varsta
    31
    Posturi
    1,225

Implicit

Citat Postat de EmInEmA Vezi post
    Un mascul cu astfel de pedigree tip C nu poate primi drept de monta.

O astfel de femela insa trebuie montata cu un mascul cu pedigree tip A (adica sa aiba minim trei generatii inregistrate la COR), produsii unui astfel de cuib vor avea ped tip B.
    Si acestia vor trebui montati cu alt mascul cu ped tip A, pt ca puii sa aiba ped tip A.

Masculii cu ped tip B sunt exclusi de la reproducere.

Daca vrei cauta pe ACH numarul Danielei Radu, ea se ocupa cu pedigree-ele si inregistrarea lor. Si poti afla toate neclaritatile
    citirea cu atentie a regulamentelor este cheia marilor succese....
    @EmInEmA, de unde ai scos aberatiile scrise mai sus? in urma postului tau m-am apucat si am recitit Regulamentul Cartii de Origine, precum si Regulamentul Cresterii Cainilor de rasa...ma gandeam ca poate s-a modificat ceva si eu nu stiu....se pare insa ce nu a intervenit nici o modificare asa ca va rog sa nu mai emiteti opinii paralele cu acestea...
    Asadar, teoretic, o femela poate fi montata cu orice mascul inscris in COR sau alta carte de origine straina, fara a se face distinctie daca e vorba de registrul A,B sau C si fara a se face distinctie de dreptul de monta al acestora; este evident insa ca un mascul inscris in registrul C va avea obligatoriu si drept de monta dat fiind faptul ca pentru obtinerea tipicitatii sunt necesare 2 calificative de excelent; este adevarat ca, in practica, o femela cu genealogie necunoscuta sau incompleta este indicat a fi montata cu un mascul cu pedigree de tip A si arbitrat...insa nu este o obligatie;(monta intre doua exemplare cu ped C este posibila si legala, insa cel mai probabil inoportuna)
    produsii de conceptie dintre un exemplar cu pedigree C si un exemplar cu orice tip de pedigree vor obtine pedigree B, si tot asa si urmasii pana la completarea genealogiei pe cel putin trei generatii;
    Masculii cu pedigree B NU sunt exclusi de la reproducere....cel putin teoretic, asa cum nu sunt exclusi nici cei cu Tipicitate;
    Asa cum spuneam, alegererea tine de oportunitate...in general daca ai o femela cu ped C, deci lucrezi deja cu multe necunoscute, nu este oportun sa alegi un mascul care sa prezinte, la randul sau necunoscute...si atunci te vei indrepta intotdeauna spre exemplare cu ped A; problema apare atunci cand exemplarele cu ped A la care ai acces sunt mai slabe calitativ decat exemplarele cu ped B sau C disponibile; ce alegi? exemplarul mai slab dar cu genealogie cunoscuta sau exemplarul ce iti satisface cerintele insa nu are pedigree-ul "potrivit". Eu as prefera sa aleg cainele mai bun indiferent de actele avute...

www.sentinelspirit.go.ro

Cele cinci porunci ale vietii:
    - Sa nu gandesti.
    - Daca gandesti, sa nu spui.
    - Daca spui, sa nu scrii.
    - Daca scrii, sa nu semnezi.
    - Daca semnezi, sa nu te miri...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 sep, 09
    Posturi
    1,109

Implicit

Nu-ti spun absolut nici o aberatie ... Poate ca gresesc si eu (a trecut ceva timp de cand nu am mai citit legislatia), dar nu sunt lucruri spuse fara cap ci doar lucruri discutate cu arbitru si cu cativa crescatori.

Bineinteles ca alegerea este a fiecaruia, sa-si monteze femela/masculul cu cine doreste. si cu cine i se pare ca este mai potrivit sa-si inmulteasca animalul din dotare

Detin o femela - mops - fara pedigree ce a fost 'arbitrata' in afara ringului cu rezultatul - probably the best bitch from Ro si de 1an ma interesez ce viitor ar avea o generatie din ea...
    Ultima modificare făcută de EmInEmA; 30/08/2013 la 11:51.

"Gold is plentiful compared to old friends...."

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    06 sep, 12
    Posturi
    358

Implicit

Si intr-un an de cand te interesezi, n-ai avut timp sa citesti legislatia actuala? Si de unde te interesezi, daca nu din legislatie? Daca vrei sa dai raspunsuri care sa nu induca lumea in eroare, nu ti s-ar parea normal sa le dai in cunostinta de cauza, adica citind legislatia actuala?
    Frumos rezultat, avand in vedere numarul cainilor "de rasa" fara pedigree, poate in viitor se va obtine si omologarea relultatelor "din afara ringului"

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 sep, 09
    Posturi
    1,109

Implicit

De la admirarea din afara ringului si pana la inmultire e cale lunga, d-apoi pana la 'omologare'. E cazul sa lasam sarcasmul deoparte ca nu este cazul.

Atunci cand o persoana sau mai multe iti spun acelasi lucru si mai consideri si ca ar cunoaste cat de cat ceea ce zic nu cred ca te duci fuguta sa bagi nasul in legislatie.

Acum ca s-a creat confuzie din cauza raspunsului meu. Da, este momentul pentru o recitire

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 dec, 12
    Locație
    Bacau
    Varsta
    25
    Posturi
    623

Implicit

Citat Postat de EmInEmA Vezi post

Detin o femela - mops - fara pedigree ce a fost 'arbitrata' in afara ringului cu rezultatul - probably the best bitch from Ro si de 1an ma interesez ce viitor ar avea o generatie din ea...
    De catre cine a fost 'arbitrata'? Asta suna destul de...nu stiu cum sa spun mai diplomatic, suna superficial. Asa si mie mi-au spus zeci de oameni ca al meu e cel mai frumos caine pe care l-au vazut vreodata, si multi ca e cel mai frumos amstaff pe care l-au vazut in Romania. Si mama imi spune de fiecare data cand i-l duc in vizita ca e cel mai frumos, cuminte si destept caine din Univers.

Nu ma pricep la mops sincer sa fiu, dar cand faci o declaratie de asemenea anvergura poti spune eventual si numele arbitrului/ persoanei abilitate care a 'arbitrat' cainele in afara ringului/ si-a dat cu parerea, ca altfel e posibil sa zica lumea ca vorbesti aiurea.
    I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    06 sep, 12
    Posturi
    358

Implicit

Sarcasmul era pentru ca odata spui ca un mascul, ca sa aiba drept de monta, trebuie neaparat sa aiba pedigree A, iar apoi vii si ne spui ca ai o femela, fara pedigree, nearbitrata, dar e cea mai buna din tara...

Personal, nu prea sunt de acord cu certificatele de tipicitate, dupa parerea mea, ar trebui inchise toate cartile de origine, nu doar la rasele "bine reprezentate" in tara, care, unele din ele, nici nu le prea mai vezi in expo, asa de putine exemplare au ajuns sa fie.

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    05 nov, 03
    Locație
    Monte Carlo
    Posturi
    16,685

Implicit

Citat Postat de love4pets Vezi post
    Personal, nu prea sunt de acord cu certificatele de tipicitate, dupa parerea mea, ar trebui inchise toate cartile de origine, nu doar la rasele "bine reprezentate" in tara, care, unele din ele, nici nu le prea mai vezi in expo, asa de putine exemplare au ajuns sa fie.
    Total de acord....In mod normal, un caine cu genealogie necunoscuta nu ar trebui imperecheat, indiferent de cat de tipic este pentru rasa din care stapanul /crescatorul pretinde a fi.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 nov, 06
    Locație
    cluj-napoca
    Varsta
    34
    Posturi
    1,867

Implicit

Citat Postat de bulina Vezi post
    Total de acord....In mod normal, un caine cu genealogie necunoscuta nu ar trebui imperecheat, indiferent de cat de tipic este pentru rasa din care stapanul /crescatorul pretinde a fi.
    Un off topic, dar ...Cu atat mai mult cu cat mai sunt si niscaiva probl de sanatate...

Canisa Bolognese Uilaki’s White Beauty®
    www.bichonbolognese.eu

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 sep, 09
    Posturi
    1,109

Implicit

S-a ajuns off topic.

Spirit of Iditarod a dat explicatii clare pentru persoana ce dorea informatii

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top