Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 19
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 mar, 12
    Posturi
    77

Implicit Pasta de dinti caini?

Frunzaream pe internet si am dat peste acest produs. Pasta de dinti + periuta ) A folosit cineva pana acum? Se merita sa incep sa-l chinui cu spalatul pe dinti? Nu are probleme majore, a inceput totusi sa-i apara niste pete galbene pe masele.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,498

Implicit

Eu am incercat dar rezultatul a fost mai mult decat modest: am ajuns la detartraj. Daca iti obisnuiesti cainele de cand e mic, s-ar putea sa ai mai multe sanse.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 mar, 12
    Posturi
    77

Implicit

Am inteles. Al meu nu mai e mic are 6 ani, deci cred ca nu ar fi o "operatiune" usoara

Multumesc pentru parere

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    21 aug, 09
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2,114

Implicit

Si pe mine ma interesa subiectul.
    Nici eu nu l-am spalat pana acum, dar ca si Melody, observ ceva pe la niste maselute.
    Chiar ma intrebam oare ce pasta de dinti mai buna o fi pentru ei? Si daca sunt schimbari in aspectul dintisorilor daca folosesti pasta de dinti. Dar m-a lamurit Jalane...Nici al meu nu e chiar mic, are 3 ani.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 iun, 12
    Posturi
    149

Implicit

pana la urma, are efect pasta de dinti?va spalati careva catelii pe dinti?
    daca nu ma inghiti...ignora-ma
    alynnush01@yahoo.com daca ai ceva in plus de zis

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Un efect are: streseaza animalul. Pana la urma tot la veterinar, la detartraj, va trebui sa ajunga.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 iun, 12
    Posturi
    149

Implicit

merci pentru raspuns
    daca nu ma inghiti...ignora-ma
    alynnush01@yahoo.com daca ai ceva in plus de zis

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 feb, 09
    Locație
    Cluj-Napoca
    Varsta
    28
    Posturi
    873

Implicit

Nu are niciun efect. Pentru tartru cele mai bune sunt oasele cu carne, suficient de mari sa le poata roade ceva mai mult timp si sa isi curate dintii.
    Nu iubim un caine, ci CAINELE. (Axel Munthe)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 oct, 07
    Posturi
    84

Implicit

Are acelasi efect ca si la oameni. Eu am spalat-o pe Tora cam la o luna cu periuta normala si cu pasta de dinti pt oameni (in cantitate foarte mica - in ideea ca important e sa-i iau depunerile, nu sa-i fac spume in gura pe care oricum le inghite). Pana acum vreo 2 ani (adica 3 si ceva ai ei) avea dinti perfecti, fara nici o depunere. De cand locuieste la "bunici" am cam rarit-o cu spalatul pe dinti si se cunoaste. Chiar a facut ceva depuneri. Daca sunt spalati pe dinti regulat normal ca e bine, ca nu mai apuca sa se "pietrifice" depunerile respective. Pe Tora desi o spalam regulat (daca o luna sau cateva sapt se poate numi regulat) nu era vreo veselie. Statea linistita dar oricum dadea cu limba mereu in timp ce o spalam si strangea din falci - cred ca e ceva reflex si mai mult de atat nu se poate obisnui un caine cu operatiunea...

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Personal ma foarte indoiesc de efectul pozitiv al unui periat la cateva saptamani. Daca inainte dintii erau mai albi, iar acum incep sa se formeze depuneri e pentru ca abia acum incep sa apara semnele firesti ale inaintarii in varsta...

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,498

Implicit

In primul rand nu stiu cat de indicata este pasta de dinti de om la caine. Banuiesc ca daca incerci sa inghiti niste pasta de dinti nu numai ca nu iti place dar s-ar putea sa te doara si stomacul, asa si pe ei. Intr-al doilea rand, cum zice si Blue, cu inaintarea in varsta oricum se depune tartrul (mai mult sau mai putin in functie de animal si de alimentatie) asa ca e posibil sa fi asociat gresit lipsa spalatului pe dinti cu aparitia tartrului. In fine, eu consider ca tot detartrajul e sfant, impreuna cu mancarea uscata/speciala antitartru si limitarea mancarii umede (sa nu predomine).

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Nu, Jalane, pasta de dinti nu era una umana, ci de uz veterinar. Totusi eu consider spalatul dintilor un stres pentru animal, o fitza storcatoare de bani. Pana la urma tot la veterinar se ajunge, cu sau fara stresul asta.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,498

Implicit

Citat Postat de yoolionss Vezi post
    Eu am spalat-o pe Tora cam la o luna cu periuta normala si cu pasta de dinti pt oameni
    Ba era pt oameni, la asta ma refeream ^

Sunt de acord cu tine, Blue.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Eu am citit doar in titlu, nici nu imi trecuse prin cap ca cineva si-ar spala cainele cu pasta de dinti pentru uz uman...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 sep, 11
    Locație
    Juan le Pins
    Posturi
    914

Implicit

Ai sa te miri blue,dar acum cativa ani ,chiar un medic veterinar mi-a recomandat sa-mi spal cainele pe dinti cu o pasta de dinti de uz uman.Evident ,nu am fost atat de idioata sa ii urmez sfatul...evident,am schimbat medicul,ideea e ca da,se mai intampla si la case mai mari
    In alta ordine de idei eu de cateva luni le dau cainilor mei oase presate de la pet shop si pot sa va spun ca nu mai au tartru,desi incepuse serios sa se depuna.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */