Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 19
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 mar, 12
    Posturi
    77

Implicit Pasta de dinti caini?

Frunzaream pe internet si am dat peste acest produs. Pasta de dinti + periuta ) A folosit cineva pana acum? Se merita sa incep sa-l chinui cu spalatul pe dinti? Nu are probleme majore, a inceput totusi sa-i apara niste pete galbene pe masele.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    25 mar, 12
    Posturi
    77

Implicit

Am inteles. Al meu nu mai e mic are 6 ani, deci cred ca nu ar fi o "operatiune" usoara

Multumesc pentru parere

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 iun, 12
    Posturi
    149

Implicit

pana la urma, are efect pasta de dinti?va spalati careva catelii pe dinti?
    daca nu ma inghiti...ignora-ma
    alynnush01@yahoo.com daca ai ceva in plus de zis

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Un efect are: streseaza animalul. Pana la urma tot la veterinar, la detartraj, va trebui sa ajunga.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    08 iun, 12
    Posturi
    149

Implicit

merci pentru raspuns
    daca nu ma inghiti...ignora-ma
    alynnush01@yahoo.com daca ai ceva in plus de zis

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    06 feb, 09
    Locație
    Cluj-Napoca
    Varsta
    29
    Posturi
    874

Implicit

Nu are niciun efect. Pentru tartru cele mai bune sunt oasele cu carne, suficient de mari sa le poata roade ceva mai mult timp si sa isi curate dintii.
    Nu iubim un caine, ci CAINELE. (Axel Munthe)

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    22 oct, 07
    Posturi
    86

Implicit

Are acelasi efect ca si la oameni. Eu am spalat-o pe Tora cam la o luna cu periuta normala si cu pasta de dinti pt oameni (in cantitate foarte mica - in ideea ca important e sa-i iau depunerile, nu sa-i fac spume in gura pe care oricum le inghite). Pana acum vreo 2 ani (adica 3 si ceva ai ei) avea dinti perfecti, fara nici o depunere. De cand locuieste la "bunici" am cam rarit-o cu spalatul pe dinti si se cunoaste. Chiar a facut ceva depuneri. Daca sunt spalati pe dinti regulat normal ca e bine, ca nu mai apuca sa se "pietrifice" depunerile respective. Pe Tora desi o spalam regulat (daca o luna sau cateva sapt se poate numi regulat) nu era vreo veselie. Statea linistita dar oricum dadea cu limba mereu in timp ce o spalam si strangea din falci - cred ca e ceva reflex si mai mult de atat nu se poate obisnui un caine cu operatiunea...

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Personal ma foarte indoiesc de efectul pozitiv al unui periat la cateva saptamani. Daca inainte dintii erau mai albi, iar acum incep sa se formeze depuneri e pentru ca abia acum incep sa apara semnele firesti ale inaintarii in varsta...

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Nu, Jalane, pasta de dinti nu era una umana, ci de uz veterinar. Totusi eu consider spalatul dintilor un stres pentru animal, o fitza storcatoare de bani. Pana la urma tot la veterinar se ajunge, cu sau fara stresul asta.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Eu am citit doar in titlu, nici nu imi trecuse prin cap ca cineva si-ar spala cainele cu pasta de dinti pentru uz uman...

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    01 sep, 11
    Locație
    Juan le Pins
    Posturi
    914

Implicit

Ai sa te miri blue,dar acum cativa ani ,chiar un medic veterinar mi-a recomandat sa-mi spal cainele pe dinti cu o pasta de dinti de uz uman.Evident ,nu am fost atat de idioata sa ii urmez sfatul...evident,am schimbat medicul,ideea e ca da,se mai intampla si la case mai mari
    In alta ordine de idei eu de cateva luni le dau cainilor mei oase presate de la pet shop si pot sa va spun ca nu mai au tartru,desi incepuse serios sa se depuna.

Banned
    Data inscrierii
    11 dec, 02
    Locație
    Tg. Mures
    Posturi
    15,964

Implicit

Ei, nu ma mai mir, am intalnit si eu destui ciudati in halate albe...
    La cainele meu faza cu oasele presate nu merge; i-am cumparat vreo doua pana acum, din alea uriase, de 40-50 cm, iar dupa o ora era desfacute fasii; ba, mai mult, a si inghitit (si vomat, din fericire) bucati uriase de piele, deci sunt chiar periculoase pentru unii caini...

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    22 iun, 10
    Locație
    gura humorului,jud suceava
    Posturi
    422

Implicit

Eu as vrea stiu si alte modalitati de a improspata respiratia cainelui si de a curata dintii fara pasta de dinti sau dentastix..intr-un mod natural?exita?
    Ce e mai bun decat un Border Collie?-Doi Border Collie!

http://www.facebook.com/pages/Alexan...4093296?ref=hl-Un like?

Banned
    Data inscrierii
    03 apr, 12
    Locație
    Constanta
    Posturi
    1,185

Implicit

Citat Postat de Alexandra28 Vezi post
    Eu as vrea stiu si alte modalitati de a improspata respiratia cainelui si de a curata dintii fara pasta de dinti sau dentastix..intr-un mod natural?exita?
    Eu am dus-o la detartraj pe Daisy si dupa am inceput sa am grija de dantura ei mai mult. Dupa fiecare masa ii dau cate 4-5 bobite Hill's prescription diet t/d si de 2 ori pe saptamana o curat cu germostop bucal. Daisy de la pasta de dinti face scaunul moale si DeeDee regurgiteaza dentastix-ul...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    29 iul, 12
    Posturi
    8

Implicit

Catelul meu are 4 luni si cred ca e momentul sa il obisnuiesc si cu acest "ritual". Ma gandeam sa incerc cu pasta de dinti pentru bebelusi care se poate inghiti fara probleme (nu stiu daca e valabil si pentru catei). Ratiunea alegerii e ca poate fiind pentru copii e mai "blanda" si totusi eficienta. Ce parere aveti?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */