Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 52 din 302 PrimulPrimul ... 42505152535462 ... UltimulUltimul
Rezultate 766 la 780 din 4519
    clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 09
    Locație
    Suceava
    Posturi
    1,037

Implicit

nu ai cu cine sa discuti...ei se duc in vf unui munte cu 200 de oi,si 20 de caini,,,acolo da ursul ,ca pe lup il dor urechile de atatea schelaituri...la noi pastoritul se face altfel,da desteptul nu stie.La noi stanele sant mixte,vaci si oi,,,cainii de obicei sant tot timpul cu oile,si ,dealtfel foarte rar ai sa auzi ca au intrat lupii in turma,si au reusit sa ia ceva,..vitele(vacile),pasc singure prin paduri,...un singur om are grija de ele primavara,pana invata traseul (perimetrul de pasunat)...asta e punctul vulnerabil..ursul(si cel putin in zona mea au aparut destul de multi),ataca ziua ,...cand animalele sant singure prin pasuni...vara asta cam 5 vite ucise de urs in zona...cu toate ca o vita prinsa de urs rage de rasuna muntii...e greu sa intervii in timp util,cainii cei mai buni fiind plecati cu oile..

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 09
    Locație
    Suceava
    Posturi
    1,037

Implicit

intradevar,cu mult timp in urma ,tin minte unchiul meu urca in munte cu 600 de oi ,100 de vite si 30-40 de cai...acum nu mai exista asa ceva...cei mai mari ciobani,(ca, dealtfel in toata tara..au 200 si sant model)

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 apr, 12
    Posturi
    147

Implicit

[QUOTE=shafer;3457214]
    Citat Postat de nelufercal Vezi post
    E mare lucru sa rezisti tentatiilor si sa cresti rase pure la oi. Multi nu vad decat filmuletele pe internet. Eu cred ca (scuzati cacofonia} cainii de oi sunt niste individualitati indiferent de ce rasa ar fi. Eu cresc bucovineni la stana si caucazieni acasa. Pt mine bucovinenii sunt caini de oi si caucazienii de saivan. stiti de ce? Datorita educatiei. Pt ca nu duc caucazieni la stana. Nu ii educ la oi. Punct. Eu am turcane, caini bucovineni, cai hutuli, albine romanesti si cred ca asa e normal sa fie. Caucazienii, de linie ruseasca, sunt formidabili prin pretul puilor. De ce sa corcesc daca scot 400 euro pe pui?
    Rugamintea mea, adresata celor de aici, care practica oieritul montan, luati caii hutuli de la herhelia Lucina ca sa pastram rasa asta , pt ca ungurii fura sistematic genetica. Cine stie ce e un cal de samar va intelege. Cat timp acesti cai erau crescuti pt vanatorii de munte era ok. Acum cand suntem o tara emasculata caii sunt vinduti ungurlor pe nimic. Ei revendica acesta rasa si faptul ca la conducerea nationala a hergheliilor a fost un UDMR-ist a dus la vinzarea la preturi modice a unor cai de valoare. Haideti sa facem ceva. Cei care nu au bani pot lua pe 3 ani un armasar de monta publica. Eu am 2 iepe si uin armasar de monta publica. Trebuie facut ceva ca sa nu se piarda rasa. Herghelia a fost restructurata. Stiti cum? Prin sacrificarea cailor. NU SUNT SEMIGREI, DAR, ,PARAFRAZAND, SUNT CAI DE GHERILA. Sunt usor de intretinut.Sub cerul liber. Noi le dam fan, cetina de molid si ovaz. ESTE ULTIMA RASA ROMANEASCA CAI! Si se potrivesc la oi!
    Ultima modificare făcută de shafer; 16/03/2013 la 02:24.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 apr, 12
    Posturi
    147

Implicit

nu ai cu cine sa discuti...ei se duc in vf unui munte cu 200 de oi,si 20 de caini,,,acolo da ursul ,ca pe lup il dor urechile de atatea schelaituri...la noi pastoritul se face altfel,da desteptul nu stie.La noi stanele sant mixte,vaci si oi,,,cainii de obicei sant tot timpul cu oile,si ,dealtfel foarte rar ai sa auzi ca au intrat lupii in turma,si au reusit sa ia ceva,..vitele(vacile),pasc singure prin paduri,...un singur om are grija de ele primavara,pana invata traseul (perimetrul de pasunat)...asta e punctul vulnerabil..ursul(si cel putin in zona mea au aparut destul de multi),ataca ziua ,...cand animalele sant singure prin pasuni...vara asta cam 5 vite ucise de urs in zona...cu toate ca o vita prinsa de urs rage de rasuna muntii...e greu sa intervii in timp util,cainii cei mai buni fiind plecati cu oile..
    Ma bucur ca pui punctul pe I. NOI nu ii judecam pe altii, dar unii ignoranti ne jignesc la foc automat. Eu as vrea sa vad un sibian care care sta cu oile pe stabulatie 6 luni. Macar o mie de oi.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 09
    Locație
    Suceava
    Posturi
    1,037

Implicit

[QUOTE=shafer;3457217]
    Citat Postat de shafer Vezi post

Rugamintea mea, adresata celor de aici, care practica oieritul montan, luati caii hutuli de la herhelia Lucina ca sa pastram rasa asta , pt ca ungurii fura sistematic genetica. Cine stie ce e un cal de samar va intelege. Cat timp acesti cai erau crescuti pt vanatorii de munte era ok. Acum cand suntem o tara emasculata caii sunt vinduti ungurlor pe nimic. Ei revendica acesta rasa si faptul ca la conducerea nationala a hergheliilor a fost un UDMR-ist a dus la vinzarea la preturi modice a unor cai de valoare. Haideti sa facem ceva. Cei care nu au bani pot lua pe 3 ani un armasar de monta publica. Eu am 2 iepe si uin armasar de monta publica. Trebuie facut ceva ca sa nu se piarda rasa. Herghelia a fost restructurata. Stiti cum? Prin sacrificarea cailor. NU SUNT SEMIGREI, DAR, ,PARAFRAZAND, SUNT CAI DE GHERILA. Sunt usor de intretinut.Sub cerul liber. Noi le dam fan, cetina de molid si ovaz. ESTE ULTIMA RASA ROMANEASCA CAI! Si se potrivesc la oi!
    asta nu inteleg multi prea destepti,pentru acest forum...cu firea asta nefolositoare ce o avem,nu o sa inaintam niciodata,si o sa fim ultimii din europa...ungurii ne prezinta copoiul ardelenesc...ar fi culmea sa ne prezinte si calul hutul...eu sant vorbitor de limba ucraineana ,si ma doare sa aud asta..dar sperantele sant mari...serban marius o sa omologheze vreo rasa de caine sau oaie,sa nu fim nevoiti sa ne uitam la unguri...adica "ei are si noi nu "

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 apr, 12
    Posturi
    147

Implicit

intradevar,cu mult timp in urma ,tin minte unchiul meu urca in munte cu 600 de oi ,100 de vite si 30-40 de cai...acum nu mai exista asa ceva...cei mai mari ciobani,(ca, dealtfel in toata tara..au 200 si sant model)
    Lasa, ca nu a murit samanta noastra! Mai sunt "nebuni" . Abia astept sa vb in particular. Si sa ne cunoastem.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 apr, 12
    Posturi
    147

Implicit

[QUOTE=nelufercal;3457219]
    asta nu inteleg multi prea destepti,pentru acest forum...cu firea asta nefolositoare ce o avem,nu o sa inaintam niciodata,si o sa fim ultimii din europa...ungurii ne prezinta copoiul ardelenesc...ar fi culmea sa ne prezinte si calul hutul...eu sant vorbitor de limba ucraineana ,si ma doare sa aud asta..dar sperantele sant mari...serban marius o sa omologheze vreo rasa de caine sau oaie,sa nu fim nevoiti sa ne uitam la unguri...adica "ei are si noi nu "
    Cu calul hutul e alarma! Pe bune!

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 apr, 12
    Posturi
    147

Implicit

Ungurii revendica rasa ca fiind a lor. In curand, pe bani putini vor avea cai cu o genetica superioara. La ei e un plan national. noi ne certam pe forum care are mararul mai verde. Seful de la romsiva a fos udemerist si a dictat restructurarea herheliei ca ei sa ia caii pe care iii doreau. Sefa herheliei e o muiere care pt o vacanta in malta face orice. ce sa va mai spun? Va stau la dispozitie cu detalii privind conexiuni si proceduri de cumparare a cailor. Benevol.
    Ultima modificare făcută de shafer; 16/03/2013 la 02:48.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 09
    Locație
    Suceava
    Posturi
    1,037

Implicit

,,,e ca si cu oaia ratca ,multi oieri "adevarati",nici nu stiu ce e aia...

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    07 apr, 12
    Posturi
    147

Implicit

,,,e ca si cu oaia ratca ,multi oieri "adevarati",nici nu stiu ce e aia...
    Hai sa ii intrebam cum se paste.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    20 iun, 09
    Locație
    Suceava
    Posturi
    1,037

Implicit

[QUOTE=shafer;3457224]Hai sa ii intrebam cum se paste.[/QUOTE
    ...cum se Paste..?(http://www.youtube.com/watch?v=7VWXuH7koUI)... stiu sigur ca ,costobocul ,nu a postit...el nu mananca mamaliga cu prune...(interviu in poplaca)

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,895

Implicit

Ungurii revendica rasa ca fiind a lor. In curand, pe bani putini vor avea cai cu o genetica superioara. La ei e un plan national. noi ne certam pe forum care are mararul mai verde. Seful de la romsiva a fos udemerist si a dictat restructurarea herheliei ca ei sa ia caii pe care iii doreau. Sefa herheliei e o muiere care pt o vacanta in malta face orice. ce sa va mai spun? Va stau la dispozitie cu detalii privind conexiuni si proceduri de cumparare a cailor. Benevol.
    am fost la lucina acum vreo 3 ani..
    ce pot sa zic?
    un loc de vis, cai splendizi...
    am povestit cu cineva de acolo si ,intr-adevar, zicea cum vin din ungaria si cumpara ce-i mai bun, au vrut sa cumpere chiar si pepinierii de valoare..
    intr-o vreme, cochetam cu ideea sa-mi iau vreo 2, dar timpul nu prea imi permite, poate cand vor creste copii ceva mai mari, sa-i foloseasca..
    ungurii sunt atrasi de tipul asta de cal, deoarece e un tip primitiv, asemanator cu calul mongol cu care au venit ei incoace....
    pe deasupra,sunt niste traditionalisti feroce...am avea ce invata de la ei..

ps. caii din filmulet nu sunt hutuli ...

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    07 feb, 09
    Locație
    Târgu-Mureş
    Varsta
    41
    Posturi
    5,008

Thumbs up

Pe facebook, utilizatorul "Maieru de altădată" (Bistriţa Năsăud) are cateva poze vechi faine cu dulăi de stană.
    http://www.facebook.com/maieru.dealtadata/photos_stream

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mai, 11
    Locație
    Sighisoara
    Posturi
    1,895

Implicit

Citat Postat de cristidami Vezi post
    Pe facebook, utilizatorul "Maieru de altădată" (Bistriţa Năsăud) are cateva poze vechi faine cu dulăi de stană.
    http://www.facebook.com/maieru.dealtadata/photos_stream

cristidami, ai dat lovitura !
    cred ca ti se face pielea de gaina, ca lui anda, cand gasesti asa o comoara de poze !
    bravo!

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    19 feb, 12
    Posturi
    1,007

Implicit

Sper sa nu fi interpretat gresit ce ati spus. Sunt destui cu 100-200 de oi(dar acestia nu urca la munte niciodata numai cu atatea-cel putin in zona mea) dar sunt si o groaza cu mult mai multe oi.

Pagina 52 din 302 PrimulPrimul ... 42505152535462 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 6 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */