Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 27
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    03 mar, 13
    Posturi
    1

Implicit Vreau sa-mi cumpar un caine de rasa Cane corso !

Vreau sa aflu de la ce varsta se face dresajul , din cate am inteles sunt 2 tipuri de dresaj si cat costa . Vreau sa stiu cat costa un caine cane corso de rasa , nu vreau metis . Am gasit o persoana care cere 150 de euro , dar nu sunt sigura cat de "puri" sunt. Cam care este pretul minim pentru un cane corso , si care este cel maxim . Am citit despre ei , dar as vrea sa va intreb cum se comporta in prezenta altor animale . As vrea sa aflu daca este adevarat ca dupa varsta de 2 ani , cainii de rasa cane-corso devin mult mai agresivi . Taierea urechilor si a cozii : Daca voi avea Cane corso , as dori sa ii tai si urechile cat si coada , vreau sa stiu la cate luni se face . Multumesc Anticipat !.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 mai, 12
    Locație
    Constanta
    Varsta
    26
    Posturi
    2,949

Implicit

Puritatea e dată de Pedigree, de nimic altceva.
    E mai scump de 150 €.
    Coada se taie la câteva zile, urechile 3-5 luni, cam așa.
    CC-ul este un câine foarte echilibrat, depinde mult și de stăpân cum îl educă.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 ian, 12
    Locație
    constanta
    Varsta
    2
    Posturi
    740

Implicit

Am vazut noi ieri diferenta intre unul de 150E si unul cu pedigree si crede-ma ca este foarte mare .
    Depinde daca vrei un exemplar pet sau show cel mai bine iei legatura cu un crescator si aflii mai multe.
    Noi i-am taiat coada cand i-am taiat si urechile pe la 3 luni.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    220

Implicit

Anda, voi n-ati taiat coada la 3 luni..i-ati AMPUTAT coada la 3 luni
    Fie vorba intre noi veterinarul care a facut chestia asta e un mare bou.
    Yukii, fara Pedigree sau fara dovada ca puii sunt rezultati in urma unei monte din doi paritinti cu drept de reproducere n-ai nici cea mai mica sansa sa stii ca puii sunt CC 100%
    Daca proprietarul vine cu povesti despre cainii lui campioni si evita sa iti arate pedigree-ul sau gaseste vreo poveste de genul ca acesta este trimis nu stiu unde sa ii faca nu stiu ce NU pune botul!
    Pedigree-ul nu are ce sa caute in alta parte decat la el acasa (asta daca exista)
    Toti crescatorii (a se citi toate canisele) isi declara puii (cuibul) la asociatia chinologica, asociatie ce elibereaza pedigree-ul.
    Vrei nu vrei, pedigree-ul trebuie sa fie gratis pentru tine exceptand pedigree-ul de export sau duplicatele acestora.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 ian, 12
    Locație
    constanta
    Varsta
    2
    Posturi
    740

Implicit

Citat Postat de psv Vezi post
    Anda, voi n-ati taiat coada la 3 luni..i-ati AMPUTAT coada la 3 luni
    Fie vorba intre noi veterinarul care a facut chestia asta e un mare bou.
    Yukii, fara Pedigree sau fara dovada ca puii sunt rezultati in urma unei monte din doi paritinti cu drept de reproducere n-ai nici cea mai mica sansa sa stii ca puii sunt CC 100%
    Daca proprietarul vine cu povesti despre cainii lui campioni si evita sa iti arate pedigree-ul sau gaseste vreo poveste de genul ca acesta este trimis nu stiu unde sa ii faca nu stiu ce NU pune botul!
    Pedigree-ul nu are ce sa caute in alta parte decat la el acasa (asta daca exista)
    Toti crescatorii (a se citi toate canisele) isi declara puii (cuibul) la asociatia chinologica, asociatie ce elibereaza pedigree-ul.
    Vrei nu vrei, pedigree-ul trebuie sa fie gratis pentru tine exceptand pedigree-ul de export sau duplicatele acestora.
    Serios?

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 ian, 12
    Locație
    constanta
    Varsta
    2
    Posturi
    740

Implicit

PSV , mai pe romaneste , i-am facut o operatie de codotomie

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    220

Implicit

Cand o sa intelegi functia cozii la un caine ai sa intelegi si de ce spun ca veterinarul e un bou.
    Mai ales la varsta aia, cand nervul cozii are deja ramificatii, mai bine o lasi acolo.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    30 ian, 12
    Locație
    constanta
    Varsta
    2
    Posturi
    740

Implicit

Nu zau ? sa inteleg ca toti oamenii care au caini cu cozile taiate sunt niste boi? Si stai linistit ca nu stiu ce experienta ai tu cu veterinarii din constanta , dar iti garantez ca sunt destul de multi veterinari in constanta care stiu ce inseamna sa tai o coada sau niste urechi , iar cel care a taiat-o pe a noastra , a avut pe mana sute de exemplare carora le-a "amputat" coada .
    Mai exact care este rolul cozi la un cane corso , ca sigur nu are acelasi rol/functionalitate ca la un labrador .
    Spune-mi te rog , detii un cane corso ? detii un caine cupat sau cu coada amputat ? ca sa stiu pe ce unda suntem , sau esti doar un "fan" caini cu coada si urechi ?
    Cu mare drag Panainte Andrei.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    220

Implicit

Daca vrei sa ii tai coada, o tai cand inca e pui (3-4 zile) atunci cand nervul cozii nu are ramificatii. Cuparea urechilor se face mai tarziu.
    Cat tine de functia cozii da si tu un search pe google :P Ca se te ajut putin totusi: are functie de comunicare, echilibru la alergare si inot. Nu cred ca mai are rost sa iti spun cum ii afecteaza amputarea la varsta aia musculatura coloanei vertebrale.
    Te provoc, baga-l in mare sa inoate si zi-mi in cat timp se va intoarce.
    Dar cine sunt eu sa-mi dau cu parerea ca doar am un Westie si un Rottweiler. Cane Corso ce-i drept e alta "specie"
    Nu ma dau fan de cozi si urechi asa cum le-a lasat 'al de Sus' dar asta nu inseamna ca e normal din partea ta si a vetului sa considerati ca a taia un zgarci e acelasi lucru cu a sectiona o prelungire a coloanei vertebrale (asta fiind una din marile diferente intre a taia coada la 3 zile si a amputa coada la 3 luni)

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    220

Implicit

Sa ne intelegem, cunosc standardele CC dat fiind faptul ca un amic are 2 si stiu cum trebuie sa se prezinte un CC in perspectiva de show. Dar atata timp cat detii un CC "pet" toata tarasenia cu macelarirea cozii la varsta atat de inaintata mi se pare total aberanta, nejustificata si daunatoare cainelui.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 mai, 12
    Locație
    Constanta
    Varsta
    26
    Posturi
    2,949

Implicit

Dar cine ti-a spus ca are un caine calitate pet?

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    220

Implicit

Nu fac referire la cainele lui. Fac referire la target-ul lui Yukii (150 EUR) si la sugestia lui Andrei de a-i taia coada

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    220

Implicit

Scuze daca s-a inteles ca faceam aluzie la cainele lui Andrei.
    Exprimarea mea a fost putin defectuoasa.
    Dar imi mentin parerea ca daca la 3 luni coada e prezenta, ar trebui sa ramana la locul ei

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    05 mai, 12
    Locație
    Constanta
    Varsta
    26
    Posturi
    2,949

Implicit

Nu cred că găsește nici măcar pet la 150€.
    Și eu sunt de părere că trebuie tăiată mic - 2 zile -3.
    Presupun că este mult mai dureros la 4 luni.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    16 nov, 10
    Locație
    Constanta
    Varsta
    29
    Posturi
    220

Implicit

Gasesti si mai ieftini, conteaza cat de "chitros" esti si cat de pur vrei sa fie dpdv al rasei.
    Sunt de parere ca un pedigree tip A iti poate garanta apartenta rasei si, in cazul unei linii unde s-au facut investitii majore (analize, teste, etc) iti poate elimina probleme ereditare si congenitale majore.
    Cat despre durere nu stiu ce sa spun...din pacate cainii nu stiu sa arate sau sa spuna cand sufera decat atunci cand e insuportabila durerea.
    Stiu totusi ca un caine de 3-4 luni deja ajunge la stadiul in care foloseste coada pe post de membru de contrabalans. Inlaturand coada e ca si cum il inveti sa alerge si sa vireze din nou.
    Nu mai vorbesc de faptul ca acei caini care au coada taiata nu stiu sa inoate decat in linie dreapta iar cand vine vorba de intors spre mal intra in panica.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top
/* ]]> */