Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 17
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 dec, 12
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    25

Exclamation Nu se ingrasa...ce sa fac?

Buna,
    Am o scumpete de boxerita de 10 luni si nu reusesc s-o fac sa se ingrase putin. Are 21 kg, mananca Acana Puppy, ia vitamine ProVite si calciu ProCal.
    Ce vitamine ar fi recomandat sa-i dau ca sa se mai ingrase putin? Am incercat si ulei de somon, dar nu am observat nici un efect.
    Este in perioada de crestere, de aceea nu se prea ingrasa?
    Am fost la veterinar cu ea, nu este bolnava, are energie si se joaca toata ziua.
    Multumesc mult !

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    27 iul, 08
    Posturi
    4,509

Implicit

De ce ti se par putine 21 de kg la un caine de talie medie care inca nu si-a incheiat cresterea? I se vad/simt coastele? Coloana? Pune o poza.
    Per aspera ad astra

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,236

Implicit

Contează și câtă mișcare face. Dacă are o curte mare și alți căini cu care se aleargă toată ziua, e normal să fie mai slăbuță. In orice caz la vârsta asta aproape toți căinii de talie medie-mare sunt slabi. Mi-aduc aminte ce ingrijorată am fost și eu când o vedeam pe a mea că i se vedeau coastele. Mă tot duceam la vet să-l întreb dacă nu cumva e bolnavă. După vârsta de 2 ani a început să pună carne și pe la 4-5 ani te punea jos dacă se urca cu labele pe umeri. Așa că nu te îngrijora, are timp să se îngrașe. Tu să ai grijă să mânănce bine, să nu aibă scaune moi, să nu uiți să-i faci periodic deparazitare internă. Și al meu a mâncat o perioadă Acana junior large breed și nu prea i-a priit, în sensul că era foarte slab și periodic făcea căte un scaun foarte moale. Mai bine i-a mers cu Artemis Junior large breed și cu Proplan athletic. Dar la boxer cred că ar merge proplan robust.
    Ultima modificare făcută de eunice; 27/06/2013 la 00:00.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 dec, 12
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    25

Implicit

Miscare face destula, dimineata o scot de la 7 la 8, pe la pranz iasa cu prietenul meu inca vreo ora si ceva,dupa masa de la 17:30 la 18:30 si seara de la 20 la 22:30 , in parcul de catei, unde alearga si se joaca pana nu mai poate.
    Inainte de Acana ,manca Purina ProPlan, dar nu i-a placut deloc.
    As vrea sa-i schimb vitaminele si calciul pe care i le dau in prezent, dar nu stiu care ai fi potrivite pentru ea.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    03 sep, 09
    Posturi
    1,115

Implicit

Citat Postat de Andreea_Sophie Vezi post
    Buna,
    Am o scumpete de boxerita de 10 luni si nu reusesc s-o fac sa se ingrase putin. Are 21 kg, mananca Acana Puppy, ia vitamine ProVite si calciu ProCal.
    Greutatea ei este mai mult decat perfecta la varsta pe care o are ! Boxerul este un caine fibros, atletic, musculos cu foarte mult zvac...

Pana pe la 2 ani probabil o sa mai ia maxim vreo 5-6 kg

"Gold is plentiful compared to old friends...."

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,236

Implicit

Nu exagera cu calciul că in cantitate prea mare, face mai rău fiindcă se pot forma ciocuri pe coloană. Hrana uscată are și calciu și vitamine. Dacă e sănătos, lasă cățelul în pace.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 dec, 12
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    25

Implicit

Si vitaminele care i le dau in prezent, sunt bune de ceva..sau trebuie sa le schimb cu ceva mai bun?

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,236

Implicit

Daca ii dai de mai mult timp, intrerupe administrarea vitaminelor si calciului.Nu se dau vitamine incontinuu. Vitamina A, de exemplu, data in exces e daunatoare .

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 dec, 12
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    25

Implicit

Eu ii dau 20 zile cu 10 zile pauza.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    05 ian, 13
    Posturi
    3

Implicit

daca vrei vitamine da-i ficat de vita fiert bine,nu chimicale.cu cat alearga isi dezvolta muschii.a mai crescut?si eu am un baiat de 10 luni.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 dec, 12
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    25

Implicit

Nu a mai crescut..nici nu s-a mai ingrasat. De 1 luna i-am luat Pet Phos Grand Chien si mananca foarte bine de cand le ia, dar tot nu se ingrasa. Sper ca odata cu venirea iernii sa ia putin in greutate. Am sa incerc si putin ficat de vita...sper sa-i placa. Multumesc!

Clasa "Veterani"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    5,236

Implicit

Nu-i da mult o dată că dă în cufureală.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 sep, 13
    Locație
    cluj napoca
    Varsta
    29
    Posturi
    41

Implicit

dupa 1 an jumate...

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    28 dec, 12
    Locație
    Bucuresti
    Varsta
    24
    Posturi
    25

Implicit

Bine...mai asteptam jumatate de an...pentru ca a facut 1 an acum cateva zile.
    Multumesc! O zi frumoasa tuturor!

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 sep, 13
    Locație
    cluj napoca
    Varsta
    29
    Posturi
    41

Implicit

o sa adaug un album de acum cand are 2 ani. Inainte si el ...era destul de subtirel. la 10 luni poate chiar mai subtirel decat boxerita ta. poti vedea albumul cand era la 9 - 10 luni.
    antrenament, masa adecvata pe masura antrenamentului(care la al meu crestea si pofta de mancare) si multa rabdare.

Multi ani inainte si sanatate ei

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top