Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Rezultate 1 la 6 din 6
    Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 iul, 13
    Posturi
    4

Implicit Labrador auriu de 4 1/2 luni....activ.... mod de hranire ....fara aberatii!!!

Ciao!!! avem un catel de Labrador ....f.activ.....ne iubeste la maxim pe mine,fiica-mea si sotie...avem timp pentru el doar seara ,in rest la lucru .Are unde sa se desfaoare ,tarc,gradina si plimbare prin cartier.....intrebari:1) mod de hranire,2)fel de comportament cu el,3)cum trebuie educat (avand in vedere ca este copil de 2 ani in preajma)?....sunt multe alte intrebari prin preajma ..idea este...., ca cer un sfat celor care au deja un membru de genul asta prin preajma.....probleme de incepator....nu vrem sa creem un Frankenstein si sa nu stim ce nevoi are .....adica Lucky.este baietelul nostru...Va multumim,Slavitza,Giulia si Chris

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    21 dec, 12
    Locație
    Bacau
    Varsta
    25
    Posturi
    624

Implicit

Salut! O sa incerc sa iti raspund pe rand:

1. Referitor la alimentatia cainelui vei primi pareri impartite. Unii prefera mancarea uscata, altii mancarea gatita, si altii mancarea raw. Indiferent ce varianta vei alege pentru catelul tau, iti recomand in felul urmator:
    -daca alegi sa ii dai o mancare uscata, orienteaza-te spre o hrana superpremium, sunt multe, si te pot sfatui si alti useri ce folosesc ei. Eu, personal ii dau Acana+Canagan.
    -mancarea gatita: conceptia populara este ca trebuie sa ii dai "orez cu carne si legume". Asa este, cu mentiunea ca trebuie sa respecti proportiile corecte, ca mancarea sa fie de fapt "carne cu legume si orez". Adica 50% sa fie carne, 25%orez si 25% legume.
    -dieta Raw: e o alimentatie destul de controversata, trebuie sa te documentezi mult pe tema asta inainte, ca sa stii ca ii dai cainelui ce si cat ii trebuie. Eu de cateva luni o studiez in incercarea de a trece cainele pe ea.

2. Cainele trebuie controlat si dominat de mic. Indiferent cati membri sunt in familie, el trebuie sa stie ca ierarhic este pe ultimul loc. Cainii au instinctul de a urca in ierarhie, si va simti cel mai slab membru pe care va incepe sa-l domine. Toti trebuie sa fiti calmi/fermi cu el, sa respectati regulile de subordonare cu el (mananca abia dupa ce terminati voi masa, nu primeste nimic in timpul mesei, ii dati mancarea abia cand e calm si nu cand sare si e agitat, nu iese primul pe usa, nu intra primul in casa, etc.)
    Trebuie sa incepeti, daca nu ati facut-o deja, dresajul cu el. La inceput, un dresaj elementar, comenzi de baza (sezi, culcat, asteapta, lasa, etc). Sedinte de cate 10 minute, ca sa nu se plictiseasca, si recompense de fiecare data cand face ce trebuie.

3. Am explicat si la punctul precedent in mare. Trebuie sa il invatati mereu sa fie calm cand e copilul prin preajma, sa nu sara in sus, sa nu-l apuce de haine, etc. Asta veti face prin dresaj pozitiv, adica in niciun caz cu corectii fizice. Doar corectii verbale, si recompense atunci cand se comporta conform cerintelor voastre.

Eu am un amstaff care ieri a facut 1 an, si cu regulile astea l-am educat. E foarte sociabil, jucaus si echilibrat si, mai ales, stie sa se comporte cu copiii. Am o nepotica de 4 ani pe care o las cu incredere singura cu el in casa, pentru ca stiu ca e de 10 ori mai gentil si atent cand e in preajma ei.
    Cu mancarea l-am invatat sa nu manance decat cand ii dau eu voie, si, daca are chef, mananca chiar cu furculita si cutitul atasez un video facut ieri ca sa va amuzati si voi

http://www.youtube.com/watch?v=svlwtXZ5_MQ

In rest, succes cu piticul, si orice intrebari mai aveti, va ajutam cu mare placere!
    I believe in integrity. Dogs have it. Humans are sometimes lacking it.

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    21 mai, 09
    Locație
    Corbeanca --Bucuresti
    Varsta
    43
    Posturi
    104

Implicit

Eu am 3 caini , 2 bracite si un akita american dau la 2 purina, proplan caini active sau boch talie mare cat si caini activi

ambele marci sunt rezonabile la pret si le cumpar din horbach sac de 15 kg

Clasa "Puppy"
    Data inscrierii
    21 mai, 09
    Locație
    Corbeanca --Bucuresti
    Varsta
    43
    Posturi
    104

Implicit

ASA am procedant eu cu fiecare caine ce a fost junior de la 2 luni jumatate , imi tratez cainii ca si cum ar fi membru de familie si toti sunt iubiti in mod egal ,nici un caine de al meu nu sta in tarc ,iar bracitele sunt scoase pe camp aproape in fiecare zsi cel putin 2 ore

pana la un an trebuie sa dai 3 mese pe zi , trocu se lasa in fata cainelui timp de 15 min , apoi apa la discretie

in functie de lunile care le are , suplimentati o data pe sapt un galbenus de ou curd , iar in alta zi ceva branzica de vaci , daca l-ai luat de la un crescator , colaborati mult de tot cu el , va spune ce regim alimentar sa ii dati pana la varsta de un an

DE RETINUT : nu invatati cainele cu mancare gatita , nu invtati cainele sa primeasca mancare de nici un fel in timpul mesei , si nu uitati trebuie sa dati supliment de calciu in functie de greutatea sa , pana la un an ptr masa osoasa

amabele marci au mancare si ptr juniori , cumpara la inceput 1 kg de un fel si un kg de alt fel , invata-l sa acepte ambele sau mai multe marci de mancare , sa ii fie mai usor pe viitor , dupa ce vezi ce ii place , cumpara un sac si o sa te tina destul

Fiind junior , invata-l sa fie atins in partile genitale , in gurita in urechi , ca pe viitor , ptr orice control medical sa nu fie reticent , sa constante gesturile astea , ca pe o joaca , ca atunci cand ajunge la un an sa le ia ca pe ceva normal , du-l de mic la taiat unghii sau spalat o data la cateva luni sa se invete cu astea

NU UITA :

1--TOATA ASTEA TREBUIESC FACUTE ACUM , DEA LUNGU UNOR LUNI CA PE O ''JOACA '' CA IN VIITOR DACA , SPER SA NU FIE VREODATA VREO PROBLEMA MEDICALA , SA NU FIE RETICENT LA NIMIC PTR BINELE SAU

2 -- cainele fiind pui cum ti-l educi asa il ai , pana la urma are aceeasi nevoie de atentie ca un copil ,are aceleasi nevoie ca orice fiinta , numai ca nu poate vorbi , cu cat esti mai activ cu el , cu atat cainele este mai social

3-- dar nu ultima :CAINELE TREBUIE SA FIE SCOS LA SOCIALIZARE CU ALTI CAINI , LA PLIMBARE , nu uita are nevoie de miscare

Success cu juniorul !

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 iul, 13
    Posturi
    4

Implicit

Multzumesc f mult ptr. sfaturi!!!....idea este urmatoarea ...asa am gandit eu pana acum...de mancare i dau hrana uscata Belcando jr.2x/zi(intercalata uneori cu hrana gatita),dimineatza la 7 si seara la 17.,apa din belsug si mereu proaspata,de 2x hai poate de 3x /sapt. i dau pulpa de pui fara os,orez fiert cu morcov,pastarnac,patrunjel,1/2,fructe 1/2mar,morcov crud ,i-l iubeste la maximum...in rest i dau atentie maxima.
    Este un dulce ......la comportament mai avem de lucrat...dar avand in vedere ca am si un copil stiu ce inseamna aia.....Maturizare ....
    Inca odata multe multumiri pentru ajutor.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    14 iul, 13
    Posturi
    4

Implicit

Multzumesc pentru sfat....

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi