Bun venit pe Forum animale - Animale.ro.

Prin navigarea pe acest site, iti exprimi acordul cu privire la politica de folosire cookies. Detalii

Vezi rezultate sondaj: Cea mai buna mancare de caini

Alegători
57. Nu poți vota
  • Royal Canin

7 12.28%
  • Pro plan

3 5.26%
  • Eukanuba

3 5.26%
  • Boch

5 8.77%
  • Acana

14 24.56%
  • Orijen

7 12.28%
  • Hill's

3 5.26%
  • Biomill

0 0%
  • Taste of the Wild

5 8.77%
  • Hrana Raw

10 17.54%
Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 15 din 73
    Administrator Administrator
    Data inscrierii
    17 ian, 08
    Posturi
    2,054

Lightbulb Cea mai buna mancare de caini

Avem de facut impreuna, dupa dorinta, cunostinta si putinta umatorul chestionar:

"Care este cea mai buna mancare de caini"

As dori sa voteze cei care au testat de-a lungul timpului cel putin 2 marci de mancare de caini.
    Apreciez orice alta reactie.

Multumesc pentru participare!

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    04 iul, 08
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    226

Implicit

FIRST!!
    Amstaff Macht Frei.

Administrator Administrator
    Data inscrierii
    17 ian, 08
    Posturi
    2,054

Implicit

trebuie sa bifezi acolo casuta

p.s. modifica-ti te rog semnatura

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    24 ian, 12
    Posturi
    30

Implicit

ola,

parerile sunt sibiective. Mie Acana mi s-a parut fiind mai buna pentru caine la curte. Pentru caine la apartament cred ca ar trebui muuulta miscare, deoarece am observat tendinte de ingrasare daca nu face miscare.

Depinde foarte mult de rasa, de conditii, de miscare, etc.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 mar, 09
    Posturi
    4,985

Implicit

Unor câini le merge bine cu un anumit tip de hrană iar altora nu le merge bine. De exemplu eu am hrănit pe unul din ei cu Royal canin Medium junior și a fost foarte bine. La 3 ani diferență am dat același sortiment unei cățelușe care în zece zile s-a umplut de o matreață abundentă, cu coji mari. Plus că avea șisaune cam moi. Am trecut-o pe Acana și în 4 zie nu mai avea fir de mătreață. De aceea e greu de spus care mâncare e mai bună. După lista de ingrediente cred că Acana și Orijen sunt cele mai bune. Totuși un al cățel de-al meu avea frecvent scaune moi de la Acana Junior Large Breed. Mie cea mai bună pentru pui și juniori mi s-a părut că ar fi Artemis iar pentru câini adulți - Arden Grange.

Clasa "Junior"
    Data inscrierii
    24 apr, 11
    Locație
    Timisoara
    Varsta
    39
    Posturi
    459

Implicit

Poate ar fi corect sa apara ca optiuni de ales in sondaj si metodele alternative RAW, BARF pt. ca nu sunt deloc putini cei care isi hranesc cainii asa. Personal am renuntat acum ceva timp la Orijen si Acana pt asa ceva si nu-mi pare rau. Ba din contra.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    13 apr, 11
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    681

Implicit

sunt mult mai multe marci bune de biscuiti, nu apare taste of the wild, de exemplu. N-am incercat nici una din marcile astea si oricate ar exista, la mine oricum sunt secundare. CARNEA e cea mai buna mancare pentru caini .

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 feb, 14
    Posturi
    97

Implicit

Am vazut multe subiecte pe tema asta,a mancarii de caini,dar aici nu se relateaza ceva.
    Mancarea de caini e buna in functie si de caine,de stomacul cainelui si de sensibilitatea stomacului.
    Eu de exemplu zic ca Hills e cel mai bun pt ca mie cu Hills imi merge cel mai bine,am incercat si Bosch si RC dar nimic,kk moale,blana jigarita s.a.m.d.
    Deci aici fiecare o sa vina cu pareri diferite,daca cresti un caine de mic pe o mancare,aia e cea mai buna si in mod normal aia o recomanzi.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,223

Implicit

Unul din cainii mei facea niste gazeeeeeeee de la Hill's!!! Desi e o mancare de calitate ff buna! Pe N&D e totul ok...sigur ca e super important cum se simte cainele cu ea. Noi am tot scris asta, poate nu la acest topic...
    Per aspera ad astra

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    06 feb, 14
    Posturi
    97

Implicit

Difera,asta e adevarat,si nu neaparat de la rasa la rasa,cat difera de la caine la caine.O ruda de a mea are tot bulldog american si se simte foarte bine pe dog chow....eu daca ii dau dog chow se strica la stomac de la prima masa.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,223

Implicit

Citat Postat de LeonardStefan Vezi post
    Difera,asta e adevarat,si nu neaparat de la rasa la rasa,cat difera de la caine la caine.O ruda de a mea are tot bulldog american si se simte foarte bine pe dog chow....eu daca ii dau dog chow se strica la stomac de la prima masa.
    Dog chow este super ieftin, e cam cel mai bun din cele proaste. Ma intristeaza ca isi iau unii caine "de rasa" si il hranesc prost..

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    13 mar, 09
    Posturi
    91

Implicit

dar putem da si carne cruda la caine?ma gandesc ca totusi e mai nutritiva pentru ei insa nu am curaj sa-i dau pentru ca poate nu o suporta.

clasa "Campioni"
    Data inscrierii
    26 iul, 08
    Posturi
    4,223

Implicit

Carnea cruda poate fi purtatoare de multe boli si se altereaza foarte repede (imagineaza-ti vara...). Cei care aleg sa isi hraneasca astfel cainii au frigidere/congelatoare speciale pentru asa ceva. Eu personal, din multe motive, de la teama de infestarea cu boli si pana la comoditate, nu as alege un astfel de mod de hranire.

Clasa "Baby"
    Data inscrierii
    13 mar, 09
    Posturi
    91

Implicit

studiind sondajul de mai sus,observ ca acana e cea mai votata.inclin sa incerc pe viitor si eu o astfel de hrana.

Clasa "Deschisa"
    Data inscrierii
    13 apr, 11
    Locație
    Pitesti
    Posturi
    681

Implicit

Am un congelator mic no frost Beko, in care tinem si mancarea noastra. Am si combina dar mi s-a stricat congelatorul, o folosesc doar pe post de frigider, norocul nostru ca are 2 compresoare si merg separat. Cumpar cel putin 10 kg de carne de pui adica vreo 7 pungi de tacamuri. In medie o punga imi tine 1 zi jumatate, are cam 1 kg si ceva si hranesc 3 caini(1 rasa mare+2 pechiroame ). Iarna sau vara n-are ce sa se strice, dezghet carnea noaptea iar ziua urmatoare o mananca. Cel mult sa ramana o masa pana a 2-a zi dimineata daca punga e mai mare. Ca supliment le dau biscuti premium muiati in zeama de ciorbita si oase de ros. Mai alternez cu uger de vita sau bojoci; totul taiat bucatele si congelat in pungi. Dar asta depinde cand gasesc prin piata. De 1 an de zile imi hranesc cainii asa si n-am avut probleme. Intotdeauna le-am dat totul crud. Marcile de biscuti le alternez, dar intotdeauna le iau lamb and rice, acum am bosch, inainte am avut eukanuba. Un sac imi ajunge 1 luna. Singura problema in ce priveste carnea e ca trebuie sa fac aprovizionare saptamanal iar preturile oscileaza(2,7 ron pana la 4,5 ron per kg). M-as bucura sa am un furnizor constant la pret mic, as lua cantitate mai mare, din pacate n-am de unde desi am intrebat pe la magazine ce se declarau furnizori primari. Multi isi pun doar firma dar preturile sunt mai mari decat la supermarket iar produsele le aduc tot agentii comerciali
    P.S. Votez RAW am incercat o groaza de marci de biscuti, dar tot carnea e no 1.
    Ultima modificare făcută de cary; 01/03/2014 la 11:40.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează

Momentan sunt 2 utilizatori care navighează

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  
Back to top